Rubriky:

Tenis

Je to jedna z největších senzací v historii tenisu, píší zahraniční média o výhře Rosola nad Nadalem

29. června 2012 11:57 - Madrid

Šokovaná nejenom z prohry Rafaela Nadala, ale také z kvalitní hry dosud neznámého Lukáše Rosla, jsou zahraniční média. Španělské deníky chválí brněnského rodáka za dělový servis a tvrdé údery, Nadal podle některých médií utrpěl nejpřekvapivější porážku své kariéry. Eurosport dokonce napsal, že porážka Nadala je jedna z největších senzací tenisové historie.

 

Anja Hiedringhaus, ČTK/AP

"Lukáš Rosol byl dosud pro širší publikum neznámý. Je stý na žebříčku a specializuje se spíše na čtyřhru. Až doteď. Ve Wimbledonu Čech nechal svou navštívenku, když porazil Nadala po více než třech hodinách a pěti setech boje. Zřejmě jde o nejvýraznější překvapení tohoto roku," napsal deník Marca.

Připomíná, že druhý hráč světového žebříčku Nadal vypadl ve druhém kole grandslamového turnaje předtím jen třikrát, naposledy v roce 2005. Zejména v posledním setu ale podle Marky neměl proti českému "dělostřelci" šanci. "Rosol pod umělým osvětlením předvedl především mocný servis, tak přesný, že soupeři nedával příliš šancí, jen pocit, že hraje proti dělostřelci. Čech měl na podání skvělou bilanci," píše.

Deník El País označuje českého debutanta v hlavní soutěži v All England Clubu za "proroka apokalypsy". "Jeho hlavním přesvědčením je tvrdost úderů (65 vítězných), jeho kázání spočívá v esech (22, nejrychlejší z nich mělo 212 km/h). A u své Bible setrval i v pátém setu, kdy vyhrál 95 procent bodů po svém prvním podání," vyzdvihuje v náboženských termínech Rosolovu hru.

Nadal nenašel recept na Rosolovy rány, píše AS

Deník AS považuje Nadalovo vyřazení za spravedlivé a hlavně za poučné pro příští turnaje. "Jak by sám řekl, chyběla mu energie a pohyblivost. Jen zázrakem vyhrál první set v tie-breaku, když předtím musel zachránit tři setboly. V dalších dvou prohraných sadách pak trpěl tím, že nenašel recept na Rosolovy rány," popisuje AS.

"Po čtvrtém vítězném setu sudí rozhodl, že se zatáhne střecha, po 40 minutách tak Nadal podle svých slov přišel na úplně odlišný kurt. Na nové scenérii, bez obvyklého čerstvého vzduchu, mu Rosol hned vzal podání, a Nadal už neunikl palbě téměř dvoumetrového českého obra," líčí zbytek duelu.

Konkurenční El Mundo výsledek označuje za nejméně očekávanou porážku Nadalovy kariéry. Parafrázuje i Rosolovo prohlášení o tom, že šel do zápasu s tím, že Nadal je také jen člověk. Podle deníku totiž rodák z Manacoru až překvapivě odhalil, do jaké míry je to pravda.

Kdo by čekal Rosolův výkon, ptá se El Munda

Za výsledkem mohlo být podle El Munda i podcenění duelu. "Rosol hrál excelentní zápas od začátku do konce. Nečekali byste to od hráče, který vypadl v prvním zápase kvalifikace při všech předchozích pokusech a v hlavním turnaji odehrál dosud jen svůj debut s Chorvatem Ivanem Dodigem," píše list.

Světová média konstatují, že se Rosol postaral o jedno z největších překvapení v historii Wimbledonu. Britské noviny si pochvalují, že se díky vyřazení dvojnásobného šampióna Nadala otevřela cesta do finále domácí naději Andymu Murraymu. Očekávalo se, že skotský hráč na Španěla narazí v semifinále. "Murray má teď největší příležitost být prvním naším finalistou od roku 1938," napsal The Sun.

Server televizní stanice Eurosport označil Rosolův postup při jeho debutu v hlavní wimbledonské soutěži za jednu z největších senzací v celé historii tenisu. "Publikum na centrkurtu by zaujal stejně, kdyby přiletěl z Marsu. Po čtvrtku pravděpodobně jeho jméno Rafa Nadal ani žádný sportovní fanoušek už nezapomene," napsal web.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis