Rubriky:

Tenis

Premiéra v Davis Cupu není legrace, teď ji má zažít Šátral

1. února 2017 10:21 - Praha

V Davis Cupu obecně platí, že týmoví nováčci dostávají zpravidla šanci až za rozhodnutého stavu. Trochu se otrkají před naplněnými tribunami, setřesou nervozitu, což se jim bude hodit do dalších utkání. Kapitán Jaroslav Navrátil ale nyní nemá jinou možnost, než dopřát ostrou premiéru v týmové soutěži Janu Šátralovi, který byl měl v pátek proti Austrálii čelit domácí jedničce Nicku Kyrgiosovi.

 

Profimedia.cz

Šestadvacetiletý tenista, jemuž patří až 157. místo na světovém žebříčku absolvuje jeden z nejtěžších daviscupových debutů za poslední dobu. Ovšem jít na kurt, když jde o týmové body, není sranda nikdy.

„Říkal jsem si, jak mu dám třikrát 6:2," popisoval náladu před svým prvním zápasem v DC pozdější trojnásobný grandslamový vítěz Jan Kodeš. V Bratislavě se ale v roce 1966 s Rakušanem Blankem, kterého předtím snadno porazil v Monte Carlu, zle natrápil. „Prohrával jsem 0:2 na sety, 1:3 ve třetím," vzpomínal Kodeš, který ale výsledek nakonec bojovností otočil. „Zjistil jsem ale, že Davis Cup je něco úplně jiného než normální turnaj."

Někdy si v něm odbude premiéru i hráč, s nímž se dopředu nepočítalo. V Hradci Králové v roce 1987 musel za stavu 2:2 na kurt proti protřelému Mansdorfovi debutant Karel Nováček, jelikož Milan Šrejber první den skrečoval kvůli podvrtnutému kotníku. „Zázrak se nekonal," povzdechl si Kodeš, domácí porážka s Izraelem tehdy urychlila jeho odchod z křesla daviscupového kapitána.

Premiéry prohráli Berdych i Štěpánek

Zápas na tři vítězné sety si nečekaně zahrál před 13 lety v prvním kole proti Španělsku také Tomáš Berdych, jelikož Jiří Novák se zranil. Snaha talentovaného teenagera ale k bodu rovněž nevedla. Češi nadějné vedení 2:1 po sobotě k výhře nedotáhli.

Někdy se nevyvedená premiéra v Davis Cupu vznáší nad hráčem jako temný přízrak i několik let. Své o tom ví Radek Štěpánek, jenž prohrál oba dva pětisetové zápasy v roce 2003 s Ruskem. A první výhry v ostré dvouhře se dočkal až po svém návratu do týmu v památné baráži v roce 2007 se Švýcarskem.

„Po každém Davis Cupu mám v mobilu snad desetkrát víc esemesek, než po vyhraném turnaji," porovnával Štěpánek, který se po těžkých začátcích dočkal sladké prémie i v podobě dvou triumfů v letech 2012 a 2013.

Právě od něj teď bude Šátral sbírat rady, aby na svůj první daviscupový duel vzpomínal rád.

Ostré debuty v Davis Cupu  
Tomáš Berdych (18 let) López/Šp. 1:3
Jan Kodeš (20) Blanke/Rak. 3:2
Petr Korda (20) Chapacu/Par. 3:0
Karel Nováček (21) Mansdorf/Izr. 1:3
Jiří Novák (21) Paes/Ind. 1:3
Radek Štěpánek (24) Južnyj/Rus. 2:3
V tabulce jsou čeští tenisté, kteří byli v top 10, a jejich první duely za nerozhodnutého stavu.  
Marek Burkert, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis