Rubriky:

Lyže a snowboard

Další skandál: Rakouský běžec na lyžích Dürr během olympiády dopoval

23. února 2014 07:33 - Soči

Rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr, který byl medailovou nadějí Rakouska pro dnešní olympijský závod na 50 kilometrů s hromadným startem, měl pozitivní dopingový nález. Oznámil to dnes Rakouský olympijský výbor (ÖOC). Při kontrole byla v těle závodníka odhalena zakázaná látka EPO.

 

Matthias Schrader, ČTK/AP

Dopingová kontrola se u šestadvacetiletého Dürra uskutečnila 16. února v rakouském Obertilliachu, kam lyžař odcestoval ze Soči za přípravou. Ještě v sobotu Dürr v rozhovoru s tiskovou agenturou APA prohlašoval, že se cítí v dobré formě a že by mohl získat medaili. V noci poté byl vyzván, aby opustil olympijskou vesnici. Na letišti v Soči pak rakouské televizi ORF řekl, že si je vědom toho, co udělal. Především se ale kál.

Zahrajte si největší hokejový turnaj světa v Soči! Vytvořte si tým na Fantasy Sport.cz.

"Nezbývá mi nic jiného, než se všem omluvit, rodině, manželce. Už to nemohu napravit. Vlastní blbostí jsem zklamal tolik lidí, kteří se pro mě mohli roztrhat," řekl Dürr. "Je to každopádně to nejhorší, co jsem v životě udělal."

Dürr zazářil v lednu v sérii závodů Tour de Ski, když skončil celkově na třetím místě. Na olympiádě v Soči byl 9. února osmý ve skiatlonu, poté odjel na deset dnů domů do Rakouska, aby se co nejlépe připravil na běžecký maraton v závěrečný den olympiády.

Stoss: Dnešek je pro nás černým dnem

V rakouské výpravě vyvolal Dürrův pozitivní test vzpomínky na dopingové skandály krajanů ze Salt Lake City 2002 a především z Turína 2006. Dürr ve výpovědi před vedením týmu nicméně řekl, že v jeho případě jde o selhání jednotlivce. "Řekl, že je viníkem jen on sám, že do toho není zapleten nikdo jiný," uvedl šéf ÖOC Karl Stoss na tiskové konferenci v Krasné Poljaně. "Dnešek je pro nás černým dnem," dodal.

Dürr je pátým dopujícím sportovcem v Soči, žádný z nich nepatřil mezi medailisty. Jako první však byl přistižen s hormonem EPO, což je krevní doping. Kontrolou neprošli dále lotyšský hokejista Vitalijs Pavlovs, ukrajinská běžkyně na lyžích Marina Lisogorová, německá biatlonistka Evi Sachenbacherová- Stehleová a italský bobista William Frullani. Ti měli v těle stopy stimulantů.

Organizátoři her v Soči plánovali provést během olympiády rekordních 2453 dopingových kontrol. Před čtyřmi lety ve Vancouveru byl jediný pozitivní případ. V Salt Lake City 2002 patřili mezi přistižené olympioniky i dva rakouští běžci na lyžích, v Turíně 2006 byly při razii nalezeny prostředky k dopování u tří rakouských běžců a tří biatlonistů. Všichni byli doživotně diskvalifikováni, byť jejich testy byly negativní.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..