Rychlobruslařka Erbanová vybojovala na SP v Soulu cenný kov

Soul

Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová vybojovala na SP v Soulu třetí místo v závodu na 500 metrů a vůbec poprvé v kariéře stanula na této trati na stupních vítězů. Vyhrála domácí I Sang-hwa. Martina Sáblíková byla poté devátá v závodě na 1500 metrů, Erbanová skončila šestnáctá. Z vítězství se radovala Nizozemka Leenstraová.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová

Erbanová, která je na české i světové rychlobruslařské scéně dlouhodobě ve stínu famózní Martiny Sáblíkové, tentokrát naplno zazářila během závodu na 500 metrů v rámci druhého dílu nové sezóny Světového poháru.

Česká závodnice dojela na trati v Soulu na bronzové příčce, když porazila dotírající a nakonec čtvrtou Nizozemku Floor van den Brandtovou o setinu vteřiny. Z vítězství se radovala domácí rychlobruslařská hvězda I Sang-hwa.

Erbanová startovala v Soulu v deváté rozjížďce. Cílovou fotobuňku protnula rodačka z Vrchlabí jako vedoucí závodnice s časem 38,83. Vzhledem k tomu, že dosavadní nejlepší umístění české rychlobruslařky na pětisetmetrové trati bylo šesté místo z Heerenveenu v listopadu 2011, a na trať už se chystaly pouze poslední čtyři závodnice, bylo jasné, že Erbanová zažije svůj největší úspěch na nejkratší trati v kariéře.

Na 1500 metrů byla rychlejší Sáblíková

Dvaadvacetiletá závodnice už sice dokázala ve Světovém poháru jednou triumfovat, to se jí ale povedlo na dvojnásobně dlouhé trati v prosinci roku 2012 na závodech v čínském Charpinu.

V další asijské destinaci vystoupila Erbanová na stupně vítězů i dnes, i když zejména Van den Brandtová na její bronzovou příčku mocně útočila. Nakonec se Nizozemka musela spokojit s nepopulární bramborovou medailí, před Erbanovou se ve výsledkové listině vešly pouze vítězná domácí I Sang-hwa s časem těsně pod 38 vteřin a druhá Japonka Kodairaová.

Erbanová si třetím místem zajistila přísun sedmdesáti bodů do celkového hodnocení SP i pořadí podle disciplíny, na nejkratší trati jí průběžně patří šestá příčka.

Po dnešním bronzovém vystoupení ve sprintu se Erbanové stejně jako Martina Sáblíková představila v závodě na 1500 metrů, ve kterém obsadila 16. místo. Trojnásobná olympijská vítězka byla podle očekávání úspěšnější a skončila devátá a stejná příčka jí patří v průběžném pořadí disciplíny.

Druhý díl SP zakončí nedělní závod žen na 1000 metrů a mužů na poloviční trati a závody s hromadným startem.