Rubriky:

Odjinud

Muž se směšnýma rukama se vypracoval na šampióna

8. února 2016 09:10 - Londýn

Když ho poprvé viděl kouč Salazar, byl to takový snědý nedomrlec. Uměl docela dobře běhat dlouhé tratě, ale stavba jeho horní poloviny těla byla úplně směšná. Čekala ho dlouhá a namáhavá práce, která se ovšem výborně zúročila. Mo Farah dnes drží evropské rekordy na 1500, 3 000, 5 000 i 10 000 metrů a na půlmaratónské trati. Světově nejrychlejší je na halové dvoumílovce.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Poté, co Alberto Salazar začal pracovat s britským atletem, nebyl příliš ohromen silou horní poloviny těla svého svěřence. Možná padla i nějaká ta uštěpačná poznámka. A určitě ihned padl příkaz vzít do rukou činky a makat. Když nebyly po ruce činky, musel běžec klikovat. Brzy bylo jasné, že síla rukou se odrazí v rychlosti.

Teď si můžete přidat boxík Běhání na Seznam.cz. A nic vám neuteče.

Dvaatřicetiletý Mohamed Muktar Jama Farah, zvaný „Mo", je dnes váženým občanem Velké Británie. Nebylo tomu tak ale vždy. Narodil se jako jedno z dvojčat v somálském Mogadišu. V metropoli, s níž mají Středoevropané spojené spíše válečné obrázky či stejnojmenné filmové drama o únosu německého dopravního letadla.

Nejprve vyrůstali společně s bratrem Hassanem, když mu ale bylo osm let, jejich cesty se rozdělily. Mo odjíždí za svým otcem do Británie, který se snad jen pošetilostí osudu narodil v Londýně. První atletovou láskou ale nebyl běh, nýbrž fotbal. Toužil se stát buďto pravým křídlem v Arsenalu, anebo automechanikem. Naštěstí si jeho neobyčejného talentu už na základní škole všiml tělocvikář a pak už měly věci poměrně rychlý spád.

• Mo Farah naběhá týdně přes 160 kilometrů.
• Na olympiádě v Londýně 2012 vybojoval zlato na 5000 i 10 000 metrů. Stejný úspěch zopakoval na mistrovství světa v Moskvě o rok později.
• Dvakrát byl Mo jmenován Evropským sportovcem roku, stejné pocty se mu dostalo v Británii hned pětkrát.

Mo je dnes známým a obdivovaným běžcem pro svůj lehkonohý, uvolněný, a přesto dravý běžecký styl, ale i pro svou taktiku. Dokáže se držet nenápadně v ústraní hlavní skupiny a v poslední chvíli zaútočit tak, že jeho rychlost nikdo nedokáže udržet, natož trumfnout. Posledních 400 metrů většinou překonává v čase nižším než 55 vteřin, tedy rychlostí necelých 2:18 minut na jeden kilometr (přes 7 metrů za vteřinu).

Kromě vynikající fyzické přípravy potřebuje běžec ke svým výkonům také velmi silnou vůli. I ta je jeho známou silnou stránkou. „Hovoříme o chlapovi, který má větší srdce, větší koule i většího ducha než jakýkoli jiný atlet, kterého jsem kdy viděl," říká o Farahovi jeho trenér. Sílu jeho vůle si můžeme přiblížit na jednoduchém příkladu: Nejoblíbenějším jídlem Moa je hamburger. Běžecký jídelníček je ale velmi striktní a nesmlouvavý, takže si ho dopřává jen jednou ročně. A co byste pro úspěch byli ochotni obětovat vy?

ČTĚTE TAKÉ:
Olympijský hvězdný atlet přiznává: Vzal jsem zakázanou látku

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce