Rubriky:

Radíme

Tisíce kilometrů bez bot. To je terapie z hluboké minulosti lidstva

8. dubna 2015 11:59 - Praha

S Júliem Pataky jste se na našich stránkách měli možnost už jednou setkat. Bosý běžec a reflexní terapeut nás trochu blíže seznámí s tím, jak naše chodidla pracují a jak se o ně postarat. Protože chodidla jsou pro nás běžce nepostradatelná, nosí nás bez odmlouvání dlouhé stovky a tisíce kilometrů daleko, měli bychom jim to vrátit. A proč ne třeba bosou chůzí?

Sport.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Nejkrušnější chvíle pro lidská chodidla udeřila paradoxně v době, kdy člověk začal obouvat boty. Nejenže přestal vnímat, po jakém podkladu to vlastně kráčí, ale začal svým nohám aktivně bránit v jejich práci.

Július Pataky se nebojí obout i do vlastních bosých řad. „Reflexní terapie je vlastně náhražka chůze bez bot." říká a dokládá své tvrzení i příklady z hluboké minulosti lidstva. Sám je bosý běžec a chodec i reflexní terapeut. Má tedy ve fungování chodidel zcela jasno. Nerad nosí boty i ponožky. Když je to společensky opravdu nutné, nazouvá sandály nebo minimalistické boty, do nichž nemusí navlékat ponožky.

Moc dobře ví, že kvalita lidského zdraví se promítá i do plochy lidských chodidel. A funguje to i opačně ‒ péčí o chodidla a odpovídající plochy můžeme ovlivňovat kvalitu svého zdraví a činnost mnoha vnitřních orgánů.

Lidské chodidlo je od přírody vybaveno mnoha pružícími mechanismy, které nám usnadňují a vůbec umožňují běh. Nezanedbatelné jsou úlohy podélné a příčné klenby. A právě jejich správnou funkci naše konvenční obuv do značné míry znemožňuje. Pojďme se tedy podívat, jak jim opět pomoci nebo jim alespoň nebránit v jejich práci. Vždyť zdravý a přirozený běh nám dodává dnes tolik potřebné endorfiny.

René Kujan, Sport.cz

Vyzkoušíte chůzi nebo běh naboso?

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce