Rubriky:

Radíme

Možná nejste moc tlustí ani moc hubení. BMI je špatný ukazatel

12. února 2016 14:34 - Los Angeles

Jak ukázala nová studie vědců z University of California, kterou publikoval International Journal of Obesity, Body Mass Index, index tělesné hmotnosti poskytuje špatné závěry o zdraví konkrétních jednotlivců. Například při uzavírání zdravotní pojistky se ale s tímto indexem hojně operuje.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Konkrétně v Americe je tak mnoho lidí zařazeno do kategorie „nezdravých", ačkoli jejich tělesná i duševní forma je zcela v pořádku, pouze BMI ukazuje vyšší hodnotu. Index tělesné hmotnosti zavedl jistý belgický matematik a statistik už v polovině 19. století. Je tedy otázkou, zda tak starý ukazatel může správně odrážet zdravotní realitu dneška.

Teď si můžete přidat boxík Běhání na Seznam.cz. A nic vám neuteče.

Index je poměrně jednoduché a snadno vykalkulovatelné číslo. Tvoří poměr hmotnosti a druhé mocniny vaší výšky. Už jeho samotná jednotka (jež se často vynechává) nedává příliš mnoho smyslu ‒ kilogram na čtvereční metr. Náš život ani naše tělo není dvourozměrné. Tím méně se index dokáže vypořádat s případy, kdy je jedinec značně vysportovaný, lidově řečeno samý sval, či s úkazem, kdy naopak člověk na kostře nenosí téměř nic jiného než tuk, a přesto váhově spadá do kategorie „zcela zdráv".

Toto jednoduché číslo nás vůbec neopravňuje takové závěry činit. Studie to jasně dokládá. Při bližším zkoumání došli vědci k názoru, že téměř polovina Američanů s nadváhou podle BMI je ve skutečnosti zcela zdráva. Naopak více než 30 procent lidí s „normálním" BMI vykazuje alarmující hodnoty, když dojde na měření krevního tlaku, krevního cukru, cholesterolu nebo triglycerolů.

ČTĚTE TAKÉ: Lékaři bijí na poplach: Sezení zabíjí, pohyb léčí

„Existují tak lidé, kteří mohou být systémem trestáni za špatnou diagnostiku jejich fyzického stavu, zatímco nezdraví lidé zůstanou zdravotními pojišťovnami nepovšimnuti. Zaměstnavatelé, zákonodárci i pojišťovny by se měli zaměřit na lépe vypovídající indikátory lidského zdraví," dodává k tomu Janet Tomiyamová, vedoucí vědeckého týmu.

kü, Sport.cz

Jaký máte BMI?

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce