Rubriky:

Radíme

Možná nejste moc tlustí ani moc hubení. BMI je špatný ukazatel

12. února 2016 14:34 - Los Angeles

Jak ukázala nová studie vědců z University of California, kterou publikoval International Journal of Obesity, Body Mass Index, index tělesné hmotnosti poskytuje špatné závěry o zdraví konkrétních jednotlivců. Například při uzavírání zdravotní pojistky se ale s tímto indexem hojně operuje.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Konkrétně v Americe je tak mnoho lidí zařazeno do kategorie „nezdravých", ačkoli jejich tělesná i duševní forma je zcela v pořádku, pouze BMI ukazuje vyšší hodnotu. Index tělesné hmotnosti zavedl jistý belgický matematik a statistik už v polovině 19. století. Je tedy otázkou, zda tak starý ukazatel může správně odrážet zdravotní realitu dneška.

Teď si můžete přidat boxík Běhání na Seznam.cz. A nic vám neuteče.

Index je poměrně jednoduché a snadno vykalkulovatelné číslo. Tvoří poměr hmotnosti a druhé mocniny vaší výšky. Už jeho samotná jednotka (jež se často vynechává) nedává příliš mnoho smyslu ‒ kilogram na čtvereční metr. Náš život ani naše tělo není dvourozměrné. Tím méně se index dokáže vypořádat s případy, kdy je jedinec značně vysportovaný, lidově řečeno samý sval, či s úkazem, kdy naopak člověk na kostře nenosí téměř nic jiného než tuk, a přesto váhově spadá do kategorie „zcela zdráv".

Toto jednoduché číslo nás vůbec neopravňuje takové závěry činit. Studie to jasně dokládá. Při bližším zkoumání došli vědci k názoru, že téměř polovina Američanů s nadváhou podle BMI je ve skutečnosti zcela zdráva. Naopak více než 30 procent lidí s „normálním" BMI vykazuje alarmující hodnoty, když dojde na měření krevního tlaku, krevního cukru, cholesterolu nebo triglycerolů.

ČTĚTE TAKÉ: Lékaři bijí na poplach: Sezení zabíjí, pohyb léčí

„Existují tak lidé, kteří mohou být systémem trestáni za špatnou diagnostiku jejich fyzického stavu, zatímco nezdraví lidé zůstanou zdravotními pojišťovnami nepovšimnuti. Zaměstnavatelé, zákonodárci i pojišťovny by se měli zaměřit na lépe vypovídající indikátory lidského zdraví," dodává k tomu Janet Tomiyamová, vedoucí vědeckého týmu.

kü, Sport.cz

Jaký máte BMI?

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 říjen 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce