Lev - Slovan 1:2Česko-slovenské derby ovládl Slovan. Proti Lvu triumfoval na ledě i v hledišti

20. Kukumberg 0 : 1
26. Vondrka 0 : 2
49. Voráček 1 : 2

Poprvé od roku 1993 došlo v hokeji na ligový souboj českého a slovenského týmu a vítězně z něj vyšel bratislavský Slovan. „Belasí“ triumfovali v utkání Kontinentální ligy nad pražským Lvem 2:1, když vítězný gól zaznamenal český útočník Michal Vondrka. Zápas provázela vynikající atmosféra, o kterou se postarali především hostující fanoušci - ti měli mezi 12 885 přítomnými většinu.

Jaroslav Janus z HC Slovan Bratislava (vlevo) kryje střelu Zdena Cháry z týmu lev Praha.

Kdo před zápasem pochyboval, že by Slovan mohl mít v hledišti holešovické Tipsport areny převahu, pohledem do ochozů musel být překvapen. Při představování hráčů sklidili největší potlesk hráči bratislavského celku a pak sedmero slovenských borců hájících barvy Lva.

Na ledě však v úvodních minutách dominoval pražský celek. Christensena nejprve reflexivním máchnutím lapačky vychytal Janus, v nadějných pozicích neuspěli ani Klepiš se Surovým. V sedmé minutě při přesilovce Slovanu ujel Novotný, Sigalet jej zahákoval a sudí nařídili trestné střílení. V něm ale střelu kapitána Lva Janus lapil.

Hossa trefil tyč, Slovan byl úspěšnější

Po deseti minutách se připomněli i hosté, Šatan ani Miklík ale gólmana Pöpperleho, který v brance dostal příležitost před Štěpánkem, ještě nepřekonali. V sedmnácté minutě byla na druhé straně blízko gólu Hossa, Januse ale zachránila levá tyč.

A tak udeřilo na druhé straně. Kytnár narýsoval parádní diagonální pas na Kukumberga, kterému k otevření skóre stačilo jen nastavit hůl. Těžký direkt pro Lva, který jinak hru kontroloval.

Vondrka, jediný Čech ve Slovanu, zvyšoval

Ve 26. minutě šel navíc Slovan do dvoubrankového vedení, když Vondrka, jediný Čech hrající za bratislavský celek, využil svého důrazu na brankovišti. Lev poté nevyužil takřka minutu trvající přesilovku čtyř proti třem, nesnížil pak ani Chára, jehož pokus z bezprostřední blízkosti vyrazil nad branku Janus.

Třetí třetinu začal Lev náporem, zejména při vyloučení Sigaleta gól visel do slova na vlásku, Chára se Svobodou ale puk poskakující na čáře do branky nedostali. Ve 49. minutě našel Chára v mezikruží operujícího Voráčka, který svůj návrat po zranění do sestavy oslavil kontaktní trefou.

Osmdesát vteřin před třetí sirénou zamířil Pöpperle na střídačku a Lev vsadil na hru v šesti hráčích v poli. Libor Hudáček sice ze dvou metrů prázdnou klec nepochopitelně minul, Slovan to ale mrzet nemuselo. První ze čtyř vzájemných zápasů se Lvem v této sezóně vyhrál 2:1.

Kontinentální hokejová liga:
Lev Praha - Slovan Bratislava 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 49. Voráček (Chára) - 20. Kukumberg (Kytnár, Tabaček), 26. Vondrka (Švarný). Rozhodčí: Olenin, Rönn - Misjur, Raming. Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 12 885.
Lev Praha: Pöpperle - Němec, Chára, Oystrick, Škoula, Porseland, Mikuš, Krejčík - Klepiš, Vrána, J. Svoboda - Hossa, J. Mikúš, Surový - Voráček, Christensen, Novotný - Řepík, Birner, Sekáč. Trenéři: Jiří Kalous a Vitalij Karamnov.
Slovan: Janus - Štajnoch, Višňovský, Sekera, Sigalet, Švarný, Tabaček - Šatan, Bližňák, Hudáček - Miklík, Lipianský, Vondrka - Daňo, Šťastný, Ölvecký - Kukumberg, Kytnár, Bakoš, od 30. navíc T. Mikúš. Trenér: Rostislav Čada.

4 Mytišči 52 137 : 141 73
5 Minsk 52 125 : 148 71

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.