Francouzi prodloužili vítěznou sérii

Také fotbalisté Francie se mohou pyšnit impozantní sérií. V Bruselu porazili obhájci evropského zlata domácí Belgii 2:0 a mají na kontě už čtrnáct výher v řadě. O branky se postarali Govou a při svém debutu Saha, jenž je po přestupu do Manchesteru při chuti. Čtyři měsíce před zahájením šampionátu je Francie znovu vážným kandidátem na nejvyšší metu.

Ze čtyř účastníků "české" skupiny vyhráli kromě Brücknerova výběru všichni. Nizozemci se proti týmu USA dočkali jen skromného vítězství. Výsledek 1:0 nezařídil žádný z obávaných útočníků, ale eindhovenský záložník Roben. Německu zase v Záhřebu vystřelil výhru v 90. minutě střídající obránce Ramelow.

Lotyši hrají turnaj osmi zemí na Kypru, do nějž dnes vstoupili výhrou 3:1 nad Kazachstánem. S novým členem UEFA prohrávali, ale ještě do poločasu stihli skóre otočit. Pahars oslavil návrat do národního týmu vyrovnávacím gólem, další dvě branky přidal Laizans. Poprvé napnul síť ranou z 27 metrů, podruhé se připomněl jako výtečný exekutor trestných kopů.

Tři branky nastříleli rovněž Rumuni, jeden z protivníků českých fotbalistů v kvalifikaci MS 2006. Proti Gruzii kraloval ofenzivě Mutu z Chelsea, který se trefil dvakrát. Uspěli i Makedonci s Bosnou, Arménie dostala dva góly od Maďarů.      Vedle Chorvatů, kteří podlehli v souboji s dalším účastníkem Eura, prohrály také další dva týmy, které se připravují na červnový vrchol sezóny. A oba týmy si výsledek za rámeček nedají.

Švédové podlehli Albánii 1:2 a jejich neúspěch mohl být ještě bolestnější, kdyby Isaksson v poslední minutě nechytil Škelovi penaltu. Švýcaři sice prohráli s čerstvým finalistou afrického šampionátu Marokem, ale stříbrný tým se rozprchl těsně po turnaji a proti Švýcarsku dnes nastoupil vesměs ligový výběr.

Kapitánovi brazilských mistrů světa z roku 1970 Carlu Albertu Torresovi se premiéra na lavičce ázerbájdžánských fotbalistů hrubě nevydařila. V Izraeli jeho tým prohrál 0:6, hattrickem se blýskl osmnáctiletý debutant Arbeitman. Pro Izrael to byl první zápas od loňského března, kdy UEFA zakázala v zemi kvůli nejisté politické situaci hrát mezinárodní zápasy.

Belgie - Francie 0:2 (0:1)
Branky: 45. Govou, 76. Saha. Diváci: 45 000.
Portugalsko - Anglie 1:1 (0:0)
Branky: 70. Pauleta - 47. King. Diváci: 30 000
Španělsko - Peru 2:1 (2:1)
Branky: 31. Etxeberría, 33. Baraja - 21. Solano. Diváci: 23 580.
Nizozemsko - USA 1:0 (0:0)
Branka: 57. Robben. Diváci: 28 000.
Sestava Nizozemska: van der Sar - Heitinga, Stam, Cocu (72. Zenden), Bouma (80. F. de Boer) - van der Meyde (46. Makaay), Sneijder (46. Seedorf), Davids (46. van Bommel), Robben - van der Vaart, van Nistelrooij (80. van Hooijdonk).
Chorvatsko - Německo 1:2 (0:1)
Branky: 86. Neretljak - 34. Klose, 90. Ramelow. Diváci: 15.000.
Sestava Německa: Kahn - Friedrich, Nowotny, Wörns, Lahm - Baumann, Hamann, Freier (77. Schneider), Frings (62. Ramelow) - Klose (80. Lauth), Kuranyi (67. Bobic).
Turecko - Dánsko 0:1 (0:1)
Branka: 32. Jörgensen. Diváci: 19.000.
Řecko - Bulharsko 2:0 (1:0)
Branky: 26. Papadopulos, 60. Vryzas. Diváci: 6000.
Albánie - Švédsko 2:1 (0:0)
Branky: 67. Škela, 75. Aliaj - 50. Selakovic. Diváci: 15.000.
Maroko - Švýcarsko 2:1 (0:0)
Branky: 78. Adžidú, 81. Ajadžúr - 89. Frei. Diváci: 2000.
Irsko - Brazílie 0:0
Diváci: 44.000.
Wales - Skotsko 4:0 (2:0)
Branky: 1., 35. a 58. Earnshaw, 78. Taylor. Diváci: 47.124.
Lotyšsko - Kazachstán 3:1 (2:1)
Branky: 45. a 66. Laizans, 40. Pahars - 24. Aksjonov.
Sestava Lotyšska: Kolinko - Stěpanovs, Astafjevs, Zemlinskis (70. Zakreševskis) - Laizans, Zirnis, Isakovs, Bleidelis (46. Pučinsks) - Verpakovskis (46. Rimkus), Rubins, Pahars (46. Kolesničenko).
Malta - Bělorusko 0:4 (0:2)
Branky: 11. Kornilenko, 29. Cygalko, 70. Bjahanskij, 85. Lašanko.
Severní Irsko - Norsko 1:4 (0:3)
Branky: 56. Healy - 17. a 35. Pedersen, 43. Iversen, 57. vlastní Gillespie. Diváci: 11.288.
Makedonie - Bosna a Hercegovina 1:0 (1:0)
Branka: 22. Panděv. Diváci: 8000.
Libye - Ukrajina 1:1 (0:1)
Branky: 56. Kara - 15. Pukanič. Diváci: 20.000.
Izrael - Ázerbájdžán 6:0 (3:0)
Branky: 9., 65. a 69. Arbeitman, 41. a 61. Katan, 24. Tal z pen. Diváci: 12.250.
Polsko - Slovinsko 2:0 (1:0)
Branky: 23. Mila, 64. Niedzielan. Diváci: 150.