Ďábel Eliáš opět u všeho, Atlanta ale peklo přežila

NEW YORK

Český útočník New Jersey Patrik Eliáš není k udržení. V pátečním utkání hokejové NHL byl u obou gólů svých Ďáblů - nejdříve rozvlnil síť Atlanty, další gól pak připravil. Jenže hostující Thrashers mířili do černého třikrát a vezou si cenné vítězství 3:2, přestože hráli bez nejlepšího střelce soutěže Rusa Ilji Kovalčuka.

Formace Eliáš, Scott Gomez a Brian Gionta, nazývaná podle prvních písmen příjmení jejích členů 'Egg Line' - tedy něco jako vaječná řada - nasbírala v uplynulých čtyřech utkáních 13 gólů a 17 asistencí.

Kovalčuka trenér Bob Hartley vyřadil ze sestavy za to, že přišel pozdě na týmovou poradu před zápasem. "Běžte se ho zeptat, on dobře ví, proč nehrál," řekl novinářům Hartley. Při Kovalčukově absenci na sebe vzal zodpovědnost zejména Dany Heatley, který vstřelil vítěznou branku a připsal si asistenci na gól Patrika Štefana.

Výborný obrat

Útočník David Výborný pomohl brankou a asistencí hokejistům Columbusu k vítězství 4:3 na ledě Chicaga. Hosté prohrávali v pátečním utkání NHL na konci druhé třetiny 1:3 poté, co soupeř využil dvě přesilovky. Ale necelou minutu před druhou sirénou dokázal rovněž při početní výhodě snížit Výborný a necelé tři minuty před koncem nahrál na rozhodující gól Luku Richardsonovi.

"Myslím, že ten gól na konci druhé třetiny byl klíčový," přiznal Richardson zásluhy českému hokejistovi, který zaznamenal gól a přihrávku ve druhém utkání po sobě. "Když dáte gól takhle těsně před sirénou, vždycky vás to zvedne a soupeř o tom naopak začne přemýšlet a rozhodí ho to," dodal Richardson.

Čtyřiatřicetiletý obránce se trefil po více než dvou letech. "Je to krásný pocit," řekl radoval se. "Ale osobně mě více těší gól Tima Jackmana, protože to byl jeho vůbec první v NHL," zmínil střelce úvodní branky Columbusu. Jackman si dojel pro puk a schoval si jej na památku. "Je to velmi hezký puk, je podepsaný Gary Bettmanem a tak," liboval si dvaadvacetiletý útočník.

Střelnice v Arizoně

Edmonton si s chutí zastřílel ve Phoenixu. Na vítězství 7:2 se podíleli i Radek Dvořák a Aleš Hemský, oba dvěma gólovými přihrávkami.

O osudu zápasu rozhodla druhá třetina, kdy Edmonton nastřílel za pouhých pět minut a 38 sekund nejrychlejších pět gólů v týmové historii. V této fázi zazářil zejména Ethan Moreau, který skóroval dvakrát a přidal i jednu finální přihrávku. "V hledišti seděl Wayne Gretzky a to nás možná trochu nastartovalo," vtipkoval Moreau na účet někdejšího legendárního hráče Edmontonu a současného majitele Phoenixu.

Milan Kraft vstřelil jednu branku Pittsburghu v San Jose. Překvapení se však nekonalo a trápící se Tučňáci podlehli vedoucímu týmu Pacifické divize 2:4.

Skóroval také Roman Hamrlík, který přispěl k výhře Islanders v Buffalu 4:2. Newyorčané si tak upevnili poslední osmé postupové místo v tabulce Východní konference a vzdálili se právě Buffalu, které je deváté, už na osm bodů.

New Jersey - Atlanta 2:3
Třetiny: 0:0, 2:2, 0:1. Branky: 29. Gionta (Eliáš), 31. Eliáš - 28. Exelby, 30. Štefan, 55. Heatley. Zásahy brankářů: Brodeur 23/20 - Nurminen 17/15.
Florida - Washington 1:4
Třetiny: 0:0, 1:0, 0:4. Branky: 32. Van Ryn - 45. Willsie, 52. Miller, 57. Semin, 60. Grier. Zásahy brankářů: Luongo 28/25 - Kölzig 29/28.
Buffalo - New York Islanders 2:4
Třetiny: 0:1, 2.2, 0:1. Branky: 21. Drury, 38. Dumont - 15. Czerkawski, 34. Hamrlík, 37. Weinhandl, 47. Kvaša. Zásahy brankářů: Biron 25/21 - DiPietro 44/42.
Chicago - Columbus 3:4
Třetiny: 1:0, 2:2, 0:2. Branky: 12. Calder, 30. Berard, 37. McLean - 22. Jackman, 40. Výborný, 52. Sanderson, 58. Richardson (Výborný). Zásahy brankářů: Leighton 29/25 - Brathwaite 36/33.
Dallas - Minnesota 3:1
Třetiny: 0:0, 1:1, 2:0. Branky: 34. Boucher, 52. Barnes, 55. Guerin - 21. Brunette. Zásahy brankářů: Turco 19/18 - Fernandez 31/28.
Phoenix - Edmonton 2:7
Třetiny: 0:1, 1:5, 1:1. Branky: 28. Taffe, 53. Suchý - 34. a 36. Moreau (na obě Hemský), 9. Smyth (Dvořák), 30. Pisani, 31. Oates, 34. Horcoff, 45. Bergeron (Dvořák). Zásahy brankářů: Boucher 18/14 (od 34. Pelletier 9/6) - Salo 32/30.
San Jose - Penguins 4:2
Třetiny: 1:0, 1:0, 2:2. Branky: 14. Stuart, 33. Marleau, 51. Priessing, 55. Koroljuk - 48. Focht, 59. Kraft. Zásahy brankářů: Nabokov 33/31 - Chiodo 30/26.
4. Edmonton642610127168:16363
5. Minnesota632116225140:14660
11. Anaheim63229824140:16661
12. Minnesota632116225140:14660
13. Phoenix642015424159:19159
14. Chicago63187533146:18848
15. Columbus63188434136:18448
Pozn.: Údaje v jednotlivých sloupcích označují počet odehraných zápasů, výher, nerozhodných zápasů, proher v prodloužení (tým získává jeden bod), porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů. Kluby na prvních místech v divizích zatím nejsou v tabulkách upřednostňovány.