Hokejová osmnáctka porazila na MS Slováky po nájezdech

TAMPERE/RAUMA

Čeští hokejisté do osmnácti let porazili ve svém druhém utkání na mistrovství světa ve Finsku slovenské vrstevníky 3:2 po samostatných nájezdech. Svěřencům trenérů Martina Pešouta a Jiřího Šejby tak v tabulce základní skupiny B patří první místo, jež zajišťuje přímý postup do semifinále.

Ilustrační fotografie

Dramatické sobotní derby v Tampere rozhodl v osmé sérii blafák Romana Szturce. "Chtěli jsme jejich brankáře zaskočit hokejistou, který hraje na pravou stranu, a to se nám povedlo," uvedl poté asistent trenéra Šejba. V rozstřelu ještě předtím proměnili své pokusy oba kapitáni Vladimír Růžička a Jozef Molnár, kteří se trefili i ze hry.

Syn kapitána olympijských vítězů z Nagana Růžička otevřel v polovině utkání po Ostrčilově střele skóre. "On vystřelil a mně se to povedlo tečovat. Naštěstí to tam spadlo," řekl ke své trefě Růžička. Slovákům se však do šesti minut podařilo vývoj zápasu otočit. Nejprve vyrovnal po vydařené kombinaci Molnár, pak využil chybné Štichovy rozehrávky Bezák.

Po dvou třetinách tak navzdory střelecké převaze 25:12 Češi prohrávali, naopak v třetím dějství, v němž měli více ze hry Slováci (15:8) se Pešoutovu týmu podařilo vyrovnat. Do prodloužení zápas dovedl Ondřej Roman, jenž střelou z prostoru mezi kruhy překonal Januse v soupeřově brance podruhé. "Povedlo se nám kluky ve druhé přestávce správně nabudit a s trochou štěstíčka se nám podařilo vyrovnat," uvedl Šejba.

Dalším protivníkem české osmnáctky bude v neděli domácí Finsko, jež je zatím v tabulce s jediným bodem poslední. V souboji se Suomi by měl pomoci i Jakub Voráček ze zámořského Halifaxu, který by měl do Tampere přiletět dvě hodiny před zápasem.

Výsledky:
Skupina A:
Lotyšsko - Kanada 1:9 (0:4, 0:2, 1:3)
Branky: 55. Straupe - 2. a 60. Turris, 13. a 38. Knelsen, 30. a 59. Couture, 8. Schenn, 12. Arniel, 44. Bastien.
Skupina B:
Slovensko - Česko 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 33. Molnár (Stríž), 36. Bezák (Kytnár) - 30. Růžička (Ostrčil), 50. Roman (Karpov, Novotný), rozhodující sam. nájezd Szturc. Rozhodčí: Rehman (Kan.) - Orelma (Fin.), Šichanov (Rus.). Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 1648.
Česko: Benda - Roth, Jebavý, Štich, Ostrčil, Kundrátek, Hertl, Jordán - Kubalík, Růžička, Kachlík - Novotný, Roman, Stoklasa - Szturc, Knotek, Karpov - Bartošek, Červený, Valchař. Trenéři: Pešout a Šejba.