Rusové v posledních minutách obrátili zápas s Finskem

LIBEREC

Po výhře v Linköpingu nad domácím Švédskem si hokejisté Ruska připsali v sobotu na turnaji Česká pojišťovna Cup druhé vítězství. V takřka vyprázdněné liberecké Tipsport Areně porazili Finsko 4:3, přestože většinu zápasu prohrávali a výhru strhli na svou stranu až dvěma góly v závěrečných pěti minutách. V jejich brance tentokrát dostal příležitost nezkušený Konstantin Barulin.

Finský brankář Ari Ahonen inkasuje gól z hole ruského útočníka Antona Buta.

Obránce Ilja Nikulin už při přesilovce ve čtvrté minutě orazítkoval tyčku soupeřovy branky, ale jako první se z gólu radovali Finové. Kontiola v šesté minutě projel obranou po levé straně, naservíroval puk před branku Pesonenovi a ten jej protlačil za záda ruského gólmana. Stejný hráč byl ve 12. minutě vyloučen za hákování a Rusové mohli vyrovnat. Střelu Popova Ahonen jen vyrazil a puk se několik sekund povaloval bez povšimnutí těsně před brankovou čarou. Poblíž však nebyl nikdo v rudých dresech, kdo by jej dokázal zamést do sítě.

Do druhé třetiny vlétli Rusové s větším nasazením a to se jim brzy vyplatilo. Něprjajev nejprve v samostatné akci neuspěl, ale střelu Tjurina Ahonen jen vyrazil ke Kurjanovi a ten trefil přesně horní růžek. Po necelých čtyřech minutách ale přišel bleskový finský úder. Kuusela hezky uvolnil Valtonena a pro něj nebyl problém zblízka prostřelit ruského brankáře.

Krátce po uplynutí poloviny zápasu držel při velkém tlaku Rusů finské šance nahoře brankář Ahonen, jenž nejprve skvěle zneškodnil střelu Buta bez přípravy a pak i následné pokusy Zinovjeva. Třetí z elitního útoku Rusů Morozov z bezprostřední  blízkosti trefil jen tyč. Předchozí skvělé zákroky finského gólmana byly zapomenuty v 35. minutě, kdy jej "žabkou" z dálky prostřelil Bykov. Poslední dvě minuty druhé třetiny se hrály v režii dvojnásobné finské přesilovky a po 72 vteřinách dostal Pesonen Finy znovu do vedení.

V 49. minutě obléhali finskou branku Něprjajev a Kurjanov, ale puk se jim do branky dostat nepodařilo. Ahonena tentokrát zachránila horní tyčka. Méně štěstí měl pět minut před koncem utkání, kdy jej v rozmezí necelé půlminuty překonali Tjurin a But, čímž se Rusové poprvé dostali do vedení v zápase. Finové už se na odpor nezmohli a nic platná jim nebyl ani závěrečný pokus o powerplay.

Finsko - Rusko 3:4 (1:0, 2:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 6. Pesonen (Kontiola), 27. Valtonen (Lepistä, Kuusela), 40. Pesonen (Kontiola) - 23. Kurjanov (Tjurin), 35. Bykov (Kurjanov), 55. Tjurin (Kolcov, Bykov), 56. But (Morozov, I.Nikulin). Rozhodčí: Minář (ČR). Vyloučení: 10:7. Využití: 1:0.
Finsko: Ahonen - Mikkola, Laamanen, Viitanen, Aalto, Lepistö, Laatikainen, Salmela, Helenius - Nurmi, Kontiola, Pesonen - Aaltonen, Leino, Rita - Kivenmäki, Viitaluoma, Uhlbäck - Valtonen, Saarenheimo, Kuusela. Trenér: Erkka Westerlund.
Rusko: Barulin - Proškin, Nikulin, Varlamov, Aťjušov, Kolcov, Bykov, Kondratěv, Jemelin - But, Zinovjev, Morozov - Charitonov, Něprjajev, I.Nikulin - Popov, Kurjanov, Tjurin - Simakov, A.Nikulin, Škotov. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Tabulka Poháru České pojišťovny a Euro Hockey Tour
1.Rusko211008:65
2.ČR101002:12
3.Švédsko100103:41
4.Finsko200114:61
Pozn.: Sloupce v tabulce znamenají počet zápasů, výher v základní hrací době (3 body), výher v prodloužení či po samostatných nájezdech (2 body), proher v prodloužení či po samostatných nájezdech (1 bod), proher v normální hrací době (0 bodů), skóre a celkový počet bodů.