Nizozemské pozemní hokejistky po 24 letech získaly na OH zlato

PEKING

Nizozemské pozemní hokejistky ukončily 24 let dlouhé čekání na olympijský triumf. V pátek ve finále v Pekingu porazily 2:0 překvapivé finalistky z Číny a ze zlata se radovaly poprvé od roku 1984. Bronzové medaile obhájily argentinské hokejistky.

Nizozemky, které před čtyřmi lety v Aténách podlehly ve finále Německu, sice patří k tradiční světové špičce, na olympijských hrách se však úřadujícím světovým šampionkám příliš nedařilo. Mimo zlata z Los Angeles v roce 1984 a stříbra z Atén získaly na hrách tři bronzové medaile a v roce 1992 dokonce skončily šesté.

Dnes proti Číně, která hrála o zlato poprvé v historii, o svém vítězství Nizozemky rozhodly až po přestávce a za triumfem je dovedly premiérové střelkyně na turnaji. V 51. minutě dorazila míč do branky po trestném rohu Naomi van Asová, o druhou branku se také svou první trefou na olympiádě postarala Maartje Goderieová o 11 minut později.

V utkání o třetí místo obhájily bronzové medaile argentinské pozemní hokejistky. Dnes v Pekingu Jihoameričanky porazily před zraky fotbalové legendy Diega Maradony šampionky z Atén Němky 3:1.

Pozemní hokej - ženy:
Finále:
Nizozemsko - Čína 2:0 (0:0)
Branky: 51. Van Asová, 62. Goderieová.
O 3. místo:
Německo - Argentina 1:3 (0:2)
Branky: 45. Kühnová - 11. Luchettiová, 22. Rebecchiová, 63. Barrionuevová.
O 5. místo: Austrálie - Británie 2:0 (1:0),
o 11. místo: JAR - Nový Zéland 4:1 (2:1).
Konečné pořadí: 1. Nizozemsko, 2. Čína, 3. Argentina, 4. Německo, 5. Austrálie, 6. Británie, 7. Španělsko, 8. USA, 9. Korea, 10. Japonsko, 11. JAR, 12. Nový Zéland.