Američanka Vonnová popáté za sebou vyhrála SP ve sjezdu

SOČI

Americká lyžařka Lindsey Vonnová díky třetímu místu ve sjezdu v Soči popáté za sebou ovládla hodnocení Světového poháru v královské disciplíně. Závod na trati pro olympijské hry v roce 2014 vyhrála Němka Maria Höflová-Rieschová a zaznamenala druhý triumf v sezóně.

Lindsey Vonnová na trati v Soči.

"Nakonec je možná dobře, že jsem nezvítězila. Alespoň nebudu na olympiádě pod takovým tlakem," řekla Vonnová, která v sezóně vyhrála čtyři ze sedmi dosavadních sjezdů a kromě dnešního třetího místa byla jednou druhá a čtvrtá. Do konce sezóny se pojedou ještě dva závody v disciplíně a olympijská vítězka z Whistleru má před průběžně druhou Höflovou-Rieschovou nedostižný náskok 231 bodů.

Sedmadvacetiletá Vonnová v sobotu na svou německou kamarádku ztratila 59 setin, druhá Elisabeth Görglová z Rakouska za obhájkyní prvenství v celkovém hodnocení SP zaostala o 43 setin. "Sníh byl příliš měkký, a to mi nesvědčí. Mám radši tvrdší sjezdovku," uvedla Vonnová. "Sjezd je moje nejoblíbenější disciplína, takže malý glóbus byl jasný cíl. Dnes jsem sice nevyhrála, ale i tak mám titul, takže jsem spokojená," dodala.

Míří i za velkým glóbem

Vonnová směřuje také za ziskem velkého křišťálového glóbu, v celkovém hodnocení SP vede o 448 bodů před dnes dvanáctou Tinou Mazeovou ze Slovinska.

Höflová-Rieschová navázala na vítězství z nedávné superkombinace ve Svatém Mořici a triumfu ve sjezdu se dočkala po roční přestávce. Německá reprezentantka naposledy vyhrála v lednu 2011 v Cortině d'Ampezzo. "Vůbec jsem to nečekala, protože jsem se tady v tréninku necítila dobře. Hodně to pro mě znamená," řekla Höflová-Rieschová.

Závod byl předčasně ukončen kvůli mlze ve chvíli, kdy na start čekalo patnáct posledních závodnic. V neděli se v Soči jede superkombinace.

SP v sjezdovém lyžování v Soči (Rusko):
Ženy - sjezd: 1. Höflová-Rieschová (Něm.) 1:49,17, 2. Görglová (Rak.) -0,43, 3. Vonnová (USA) -0,59, 4. Weiratherová (Licht.) -0,81, 5. Rollandová (Fr.) -1,11, 6. Mancusoová (USA) -1,13, 7. Merighettiová (It.) -1,48, 8. Marchandová-Arvierová (Fr.) -1,74, 9. Cooková -1,80, 10. McKennisová (obě USA) -1,89.
Průběžné pořadí sjezdu (po 7 z 9 závodů): 1. Vonnová 590 b., 2. Höflová-Rieschová 359, 3. Görglová 355, 4. Weiratherová 350, 5. Merighettiová 243, 6. Mancusová 237.
Průběžné pořadí SP (po 26 z 39 závodů): 1. Vonnová 1442, 2. Mazeová (Slovin.) 994, 3. Höflová-Rieschová 956, 4. Görglová 799, 5. Fenningerová (Rak.) 723, 6. Mancusová 662, ...68. Záhrobská (ČR) 61.