"Ammannovo" olympijské vázání už mají rakouští i norští skokané

OSLO

Speciálně upravené vázání, s nímž švýcarský skokan na lyžích Simon Ammann vybojoval ve Vancouveru dvě zlaté olympijské medaile, se rozhodly využít i další týmy. O víkendu na Světovém poháru v Lahti s nimi poprvé nastoupili Rakušané, kteří během her po prvním Ammannově triumfu proti této novince protestovali, a v úterním závodu v Kuopiu už je budou mít také Norové.

Vázání skokana na lyžích Simona Ammanna

"Věřím, že to vázání nám pomůže k lepším výsledkům," řekl finský trenér norské reprezentace Mika Kojonkoski listu Verdens Gang. Norům se v neděli v Lahti nedařilo a nejlepší z nich Roar Ljökelsöy skončil devatenáctý.

"Ammannovo" vázání, jehož autorem je bývalý finský skokan Ilkka Tuomikoski, je výrazně zahnuté, což údajně zlepšuje aerodynamiku závodníků. Rakušané jej ve Vancouveru chtěli nechat zakázat s tím, že vázání je nebezpečné, mezinárodní federace FIS ho však nadále povolila.