Franz se ve Val d'Isere dočkal titulu ve sjezdu

VAL D'ISERE

Rakouský lyžař Werner Franz vyhrál sobotní sjezd Světového poháru ve francouzském středisku Val d'Isere. Vedle něho se pod minutu a 58 vteřin dostal už jen Marco Büchel z Lichtenštejnska, třetí byl další Rakušan Michael Walchhofer. Poprvé v letošní sezóně nevyhrál Američan Bode Miller, který skončil čtvrtý.

Odborníci označili Franzův triumf za překvapivý, už proto, že dvaatřicetiletý lyžař vyhrál od své premiéry ve Světovém poháru v roce 1992 jediný závod, superobří slalom v St. Antonu před čtyřmi lety. Celkem osmnáctkrát už přitom vystoupil na stupně vítězů, ale ve sjezdu SP dnes zvítězil poprvé v životě.

"Neuvěřitelné. Je to zázrak. S něčím takovým jsem vůbec nepočítal. Je to jako Vánoce, Velikonoce a narozeniny v jednom dni," rozplýval se v cíli Franz. "Na začátku sezony jsem byl přitom rád, že jsem se vůbec dostal do týmu," dodal nečekaný vítěz.

Američan Bode Miller, vítěz obou úvodních sjezdů této sezony, poprvé v této disciplíně letos prohrál. Na tříkilometrové trati ve Val d'Isere skončil čtvrtý, tři setiny za Walchhoferem, ale nadále bezpečně vede průběžné pořadí disciplíny i celého Světového poháru.

Rakušan Hermann Maier sice vyhrál páteční kvalifikaci, dnes však dosáhl až 26. času. "Už na startu jsem cítil, že nemám vůbec žádné zrychlení. Nechápu, kam se podělo, neumím si tenhle výsledek vysvětlit," poznamenal Maier.

Franzovi pomohlo i startovní číslo 2. Podmínky se totiž kvůli sílícímu větru postupně zhoršovaly, na což doplatil i Miller, který vyjel na trať jako třiadvacátý. "Myslím, že za tohoto počasí je čtvrté místo skvělým výsledkem. Nemohl jsem jet lépe," řekl Američan.

Český reprezentant Borek Zakouřil obsadil 55. místo z devětapadesáti klasifikovaných závodníků.

Výsledky - sjezd:
1. Franz (Rak.) 1:57,51, 2. Büchel (Licht.) -0,27, 3. Walchhofer (Rak.) -0,55, 4. Miller (USA) -0,58, 5. Kernen (Švýc.) -0,68, 6. Fattori (It.) -0,74, 7. Deneriaz (Fr.) a Rahlves (USA) oba -0,76, 9. Defago (Švýc.) -0,77, 10. Strobl (Rak.) -0,81