Rubriky:

Německo

Hoeness přijal trest za daňové úniky a odstoupil z čela Bayernu

14. března 2014 10:20 - Mnichov
(Aktualizováno: 14. března 2014 14:45)

Šéf fotbalového Bayernu Mnichov Uli Hoeness se proti trestu za daňové úniky neodvolá. Soud ho ve čtvrtek poslal na tři a půl roku do vězení. Dvaašedesátiletý Hoeness dnes rezignoval na funkce prezidenta Bayernu a předsedy dozorčí rady úřadujícího vítěze Ligy mistrů.

 

Pool, Reuters

Bývalý mistr světa a Evropy byl potrestán za daňové úniky ve výši minimálně 27,2 miliónu eur (745 miliónů korun). Proti čtvrtečnímu verdiktu mnichovského soudu se ještě může odvolat státní zástupce, který navrhoval pro Hoenesse pět a půl roku vězení, přičemž mohl žádat až desetiletý trest.

Hoeness dnes v prohlášení uvedl, že po poradě s rodinou se rozhodl rozsudek akceptovat. "Pověřil jsem své právní zástupce, aby se neodvolávali. Krácení daní bylo mojí životní chybou a následky této chyby ponesu já," sdělil s tím, že nechce poškozovat Bayern. V jeho vedení působil od roku 1982 a prezidentem se stal před pěti lety. Fanouškům bundesligového mistra poděkoval ze srdce za podporu.

S Bayernem spojil celou kariéru

S Bayernem spojil téměř celou hráčskou kariéru a následně v něm zůstal i jako funkcionář. Jako útočník pomohl klubu třikrát vyhrát bundesligu i Pohár mistrů evropských zemí. V poslední době vybudoval z Bayernu nejlepší klub světa.

To ocenil i současný kouč týmu Pep Guardiola, jehož Hoeness zlanařil k angažmá v Bayernu během ročního volna, které si kouč dával po vyčerpávajícím působení v Barceloně. "Jsem tu teprve devět měsíců, ale už jsem poznal, jak důležitý Uli pro tenhle klub je. Je to nejlepší klub na světě, což je z velké části zásluha osobnosti Uliho Hoenesse. Je to můj přítel a přítelem zůstane. Musíme jít dál a pokračovat v tom, co jsme se od něj naučili," řekl Guardiola před sobotním bundesligovým duelem proti Leverkusenu.

Do vězení by měl Hoeness nastoupit v dohledné době. Podle agentury SID si bude odpykávat trest zřejmě ve věznici v Landsbergu, který leží zhruba 55 kilometrů od Mnichova.

Za mřížemi zřejmě Hoeness nebude moct sledovat další tažení Bayernu za obhajobou titulu v Lize mistrů. "Televizi si do cely vězni mohou přinést nebo vypůjčit, o programové nabídce rozhoduje vedení ústavu a placené kanály, na kterých je možné sledovat Ligu mistrů, nejsou povoleny," řekl agentuře DPA šéf německého svazu pracovníků vězeňské služby Anton Bachl.

Hoeness se nejspíš bude muset ve vězení také zapojit do práce, od které by mohl být osvobozen jen ze zdravotních či věkových důvodů. "Má továrnu na párky, tak by mohl najít uplatnění v kuchyni nebo jako řezník," nastínil Bachl.

Daňových úniků se Hoeness dopustil v letech 2003 až 2009, kdy obchodoval s rizikovými akciemi. Přestože podle svých slov na obchodech nakonec prodělal několik miliónů eur, dočasně dosahoval i zisků, které nepřiznal ke zdanění. Peníze měl na tajných kontech ve Švýcarsku.

Státní pokladně momentálně kvůli daňovému úniku, pokutě a dalším poplatkům dluží zhruba 50 miliónů eur.

Do funkce předsedy dozorčí rady byl ještě dnes zvolen Herbert Hainer, šéf firmy Adidas, která má v Bayernu menšinový podíl. O tom, kdo nahradí Hoenesse v roli prezidenta klubu, se rozhodne na valné hromadě, která bude svolána do čtyř týdnů. Do té doby bude mnichovský celek řídit první viceprezident Karl Hopfner.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Německo

Filtr článků - Německo


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..