Sparta nedala gól oslabenému Ajaxu

Premiérový bod v Poháru UEFA si ve čtvrtek připsali fotbalisté pražské Sparty, její naděje na postup ze základní skupiny F už ale po výhře Espaňolu nad Waregemem téměř zhasly. Nizozemský Ajax Amsterdam byl sice po vyloučení Emanuelsona v 39. minutě v defenzívě, ale zodpovědnou obranou dokázal proti bezzubým sparťanům udržet bezbrankový stav.

Smutek fotbalistů Sparty po bezbrankové remíze s Ajaxem Amsterdam v podání Daniela Koláře (vpravo), a Zdeňka Pospěcha.

Sparťanský kouč Bílek postrádal urostlého útočníka Libora Doška, který pro tři žluté karty musel nuceně odpočívat. Sparta po prohře s Espaňolem Barcelona a v belgickém Waregemu potřebovala vyhrát, v lize ve střelecké formě hrající Došek jí chyběl. Domácí měli první šanci, po třech minutách se z dálky zaměřoval Miroslav Matušovič.

Pohár UEFA on-line na Sport.cz:
Skupina F:Sparta Praha - Ajax Amsterdam

Sparta byla aktivnější, snažila se rychlými kombinacemi dostat až do pokutového území soupeře. Po dvaceti minutách Zdeněk Pospěch střelou z dvaceti metrů protáhl Stekelenburga, gólman Ajaxu efektně vyrazil na roh. Hosté se do šance dostali až po pětadvaceti minutách, Staam z dálky vystrašil Jaromíra Blažka. Míč ale skončil nad domácí brankou.

Naděje Sparty na dobrý výsledek vzrostly ve 39. minutě. Už napomínaný Emanuelson zbytečně stáhl unikajícího Zabavníka a po druhé žluté kartě zamířil do kabin.

Zabavník pálil těsně mimo

I po změně stran viděli diváci stejný obraz hry. Sparta se snažila oslabeného soupeře zatlačit do defenzívy, Ajax trpělivě bránil. V 64. minutě centroval zprava Zabavník, patičkou zkoušel tečovat Pospěch. Míč skončil těsně vedl pravé tyče.

Jinak se Ajax bez problémů bránil a domácí si vyloženou příležitost nevytvořili. Kvalita hry ve druhém poločase upadla, škodilo jí velké množství nepřesností. Spartě nepomohla ani střídání, ofenzivní Jun se Sylvestrem domácímu celku ke gólu nepomohli. První minuty v dresu Sparty v závěru odehrál devatenáctiletý Bohumil Nádeníček.

Sparta nedokázala oslabenému soupeři vstřelit gól a stejně jako před rokem v Lize mistrů s Ajaxem remizovala. Po remíze 0:0 naděje Sparty na postup ze základní skupiny zhasly. Za týden se vedoucí tým nejvyšší české soutěže představí na hřišti Austrie Vídeň.

Sparta Praha - Ajax Amsterodam 0:0
Rozhodčí: Piccirillo - Thoison, Viennotová (všichni Fr.). ŽK: Kisel, Matušovič - Gabri, Huntelaar, Emanuelson, Stam, Ogararu. ČK: 39. Emanuelson. Diváci: 12230.
Sparta: Blažek - Zabavník, Řepka, Drobný, Kadlec (67. Jun) - Pospěch, Kisel (75. Sylvestre), Sivok, Matušovič - Lustrinelli, Kolář. Trenér: Bílek.
Ajax: Stekelenburg - Ogararu, Stam, Grygera, Vermaelen - Gabri, Heitinga, Sneijder (90. Rosales), Emanuelson - Huntelaar (40. Maduro), Rosenberg (67. De Mul). Trenér: Ten Cate.