Trpělivost přinesla Teplicím postup

TEPLICE

Český fotbal bude mít v osudí 2. kola Poháru UEFA dva týmy. Po Slavii postoupily i Teplice. Severočeši po vítězství na hřišti Kaiserslauternu triumfovali i v odvetě. Úspěch jim přinesla zejména trpělivost a pevné nervy, s nimiž bránili nerozhodný stav, do otvírající se obrany soupeře pak v druhém poločase udeřili Benčíkem.

Hráči Teplic se radují z postupu do 2. kola Poháru UEFA.

"Do přestávky jsme chvílemi byli pod tlakem, ale soupeř s jedinou výjimkou neměl šanci. Hráči naplnili pokyny, byli trpěliví, po změně stran přidali i rutinu a zaslouženě se radovali. Uspěli jsme disciplínou, tím co zdobí Němce," pyšnil se trenér Teplic František Straka.

Kaiserslautern, hrající bez zraněného útočníka Lokvence, potřeboval k postupu zvítězit o dvě branky. Možná i proto domácí v prvním poločase zvolili místo aktivní hry poněkud vyčkávací, ba přímo pasivní taktiku, jen občas vyrazili k rychlému brejku, ale bez efektu. Německý tým měl převahu, teplickou obranu zaměstnávali hlavně Klose a Hristov, v obraně ho ovšem nejistotou a řadou nepřesností zrazovali vlastní stopeři Lembi a Mettomo.

Nečekaný úder Teplic

Ten po centru Doležala "namazal" Horváthovi, jehož střelu však nadvakrát lapil Wiese. Po dvaceti minutách si poradil i s dělovkou Verbíře. Další domácí akce, byť mnohdy pěkné, postrádaly zakončení. I Kaiserslautern hrozil hlavně střelami z dálky, ve 21. minutě však promarnil více než vyloženou šanci. Na půlící čáře se svíjel Rezek, soupeř pokračoval v útoku, po centru Nurmely vychytal Poštulka Kosowského a dorážející Klose z malého vápna přestřelil.

Po přestávce hráli domácí ještě bojácněji. Zatáhli se na vlastní polovinu, prakticky bez ofenzivních ataků. Hosté měli území převahu, ale šanci si nevytvořili. A v 70. minutě zasadily Teplice nečekaný úder. Horváth potáhl míč podél velkého vápna, nahrál doprava Rezkovi, jehož kolmici poslal do sítě tísněný Benčík - 1:0. Za sedm minut Ďáblům "zatopil" po dlouhém výkopu Poštulky zase Benčík, ale jeho dělovku z velkého vápna Wiese bravurně lapil.

Teplice osudovým soupeřem

Hosté neměli síly na zvrat, jejich zmar dokumentoval Kosowski: po úniku tak dlouho váhal se střelou, až mu míč ukopl Rada. Domácí už bez problémů kontrolovali výhru, Kaiserslautern se musel stejně jako před rokem v Intertoto cupu před uměním Severočechů sklonit.

"Nedokázali jsme si vytvořit žádné střelecké pozice a pokud ano, tak jsme je špatně realizovali. Navíc po zranění Kloseho naše útočná síla klesla," posteskl si trenér Kaiserslauternu Erik Gerets.

FK Teplice - 1. FC Kaiserslautern 1:0
Poločas: 0:0. Branka: 70. Benčík. Rozhodčí: Hansson - Lindberg, Andre (všichni Švéd.). ŽK: Rada - Mettomo, Grammozis, Riedl. Diváci: 14.300. První utkání 2:1, postupují Teplice.
Teplice: Poštulka - Doležal, Rada, Hunal, Leitner - Verbíř, Lengyel, Horváth, Voříšek - Benčík (85. Zelenka), Rezek (76. Divecký). Trenér Straka
Kaiserslautern: Wiese - Grammozis, Lembi (46. Vreven), Mettomo, Tchato - Kosowski, Riedl, Christov - Nurmela, Dominguez (72. Timm) - Klose (56. Altintop). Trenér Gerets