Ve finále Poháru UEFA Marseille a Valencie

Ve finále fotbalového Poháru UEFA se 19. května v Göteborgu utkají Olympique Marseille a FC Valencie. Rozhodly o tom čtvrteční semifinálové odvety, v nichž oba kluby využily výhody domácího prostředí. Francouzský tým zdolal Newcastle 2:0 brankami Didiera Drogby, Valencie v ryze španělském duelu porazila Villarreal díky Mistově penaltě.

Olympique napodobil Monako, jež ve středu postoupilo do finále Ligy mistrů, a ukázalo, že to letos může být ve fotbale francouzský rok. Šanci hrát finále má i český záložník Štěpán Vachoušek. Musí však doufat, že mu trenér José Anigo dá za dva týdny větší šanci než dnes, kdy ho poslal na trávník až v poslední minutě místo hrdiny zápasu Drogby.

Newcastle nastoupil na zaplněném stadiónu Vélodrome bez čtyř hráčů základní sestavy. Jeho situace byla tak zoufalá, že se vedení klubu na poslední chvíli pokoušelo stáhnout z hostování v Portsmouthu konžského útočníka LuaLua, ten ale nabídku odmítl.

Oslabení Angličané udrželi čisté konto jen osmnáct minut. Pak ztratili míč při vlastním trestném kopu a brejk dva na jednoho proměnil Didier Drogba. Třináct minut před koncem byli hosté blízko vyrovnání. Ameobi sklepl míč pro Bowyera, ale jeho rána těsně minula pravý horní roh domácí branky.

Brzy nato si znovu vzal slovo Drogba a postupové naděje Newcastlu zhasly. Pro útočníka pocházejícího z Pobřeží Slonoviny to byl už jedenáctý gól v této pohárové sezoně. Pět jich dal v Lize mistrů, šest v Poháru UEFA. Od fanoušků na Vélodromu se mu dostalo bouřlivých ovací.

Valencie po třech letech v pohárovém finále

Také ve Valencii slavili domácí. Před dvěma týdny ve Villarrealu diváci gól neviděli, ale odvetu vedoucí tým španělské ligy vyhrál. Jeho příznivci na stadiónu Mestalla mohli jásat už po čtvrthodině hry. To Mista upadl v šestnáctce při střetu s Bellettim, norský rozhodčí Hauge nařídil penaltu a sám faulovaný nabídnutou šanci využil.

Už za dvě minuty mohlo být vyrovnáno, když dezorientovaný záložník Sissoko z Mali hlavičkoval proti vlastní brance, ale naštěstí pro domácí ji těsně minul. V dalším průběhu měla mírně navrch Valencie, ale Xisco ve vyložené pozici trefil přímo brankáře Reinu. Přesto měl trenér Rafael Benítez po závěrečném hvizdu důvod k oslavám.

Jeho svěřenci na cestě do finále prohráli jen jeden z dvanácti zápasů a po tříleté přestávce si znovu zahrají rozhodující utkání o evropskou pohárovou trofej. Při dvou předchozích pokusech na ni nedosáhli - v roce 2000 se museli v Lize mistrů sklonit před Realem Madrid, o rok později je ve stejné soutěži zastavil až těsně před vrcholem Bayern Mnichov a jen díky penaltovému rozstřelu.

Pohár UEFA - semifinále
Olympique Marseille - Newcastle United 2:0
Poločas: 1:0. Branky: 18. a 82. Drogba. Rozhodčí: Michel (SR). ŽK: Beye, Flamini - O'Brien, Viana, Bowyer. Diváci: 58 000.
Marseille: Barthez - Beye, Hemdani, Meité - Ferriera, Flamini, N'Diaye, dos Santos, Meriem - Drogba (90. Vachoušek), Marlet (81. Battles). Trenér: Anigo.
Newcastle: Given - Hughes, O'Brien, Bramble, Bernard - Ambrose, Viana (65. Bowyer), Speed, Robert - Shearer, Ameobi. Trenér: Robson.
První zápas 0:0, postupuje Marseille.
Valencie - Villarreal 1:0
Poločas: 1:0. Branka: 16. Mista z pen. Rozhodčí: Hauge (Nor.). ŽK: Marchena, Baraja - Alvarez, Collocini. Diváci: 50 000.
Valencie: Caňizares - Torres, Ayala, Marchena (74. Pellegrino), Garrido - Sissoko (62. Vicente), Albelda, Baraja, Xisco - Angulo, Mista (78. Aimar). Trenér: Benítez.
Villarreal: Reina - Belletti, Coloccini, Alvarez, Arruabarrena - José Mari, Battaglia, Riquelme, Josico (86. Guayre) - Roger, Anderson. Trenér: García.
První zápas 0:0, postupuje Valencie.