Sparta - Šmona 3:1Letenští vyřídili Izraelce již za deset minut, k postupu jsou zase blíž

6. Krejčí 1 : 0
10. Kadlec 2 : 0
44. Švejdík 3 : 0
76. Abuhazira 3 : 1

Podesáté v řadě doma na Letné v pohárech neprohráli. A kdyby jen to. Fotbalisté Sparty ve třetím utkání v Evropské lize hravě porazili izraelského mistra Hapoel Kirjat Šmona 3:1 a tím se o další krok přiblížili k postupu ze skupiny I. Nahrává jim i vítězství Lyonu nad Bilbaem 2:1. Letenští rozhodli drtivým nástupem do utkání. Již v 10. minutě vedli o dva góly, poločas vyhráli 3:0 a izraelský tým už jen v závěru korigoval. Další zápas sehraje Sparta právě na jeho půdě.

Sparťan Ladislav Krejčí překonává brankáře Šmony Daniela Amose.

Takový začátek se tedy v Generali Areně rozhodně nečekal. Hosté už za deset minut prohrávali o dva góly a byli zralí na ručník. Hušbauer ohrozil branku hned v první minutě, za chvíli se k němu přidal Holek a také navrátilec do základní sestavy Kweuke.

Izraelského mistra předcházela pověst, že nebezpečně útočí a o něco hůř brání. V úvodních minutách ale žádnou defenzivu neměl. Sparta toho okamžitě využila. Již první Krejčího střela po centru Zápotočného byla v 7. minutě gólová, potom ale raději míč tancující na brankové čáře dorazil do sítě a nemohl uvěřit, že široko daleko kolem něj nebyl žádný obránce...

Hned o minutu později se do vápna vřítil znovu Kweuke a Šmona měla štěstí, že tvrdou ránu namířil přímo do gólmana Amose. Jenže bylo jen otázkou chvíle, než Krejčí snadno uvolnil do vápna Kadlece a jeho prudká přízemní rána zaplula přesně k tyči.

Kdyby zápas pokračoval v takovém duchu i dál, musel by se zrodit hokejový výsledek. Sparta však po bleskovém úderu přece jen zvolnila a nechala zkoprnělé Izraelce nadechnout. Když se ale Letenským zachtělo, dostávali se k brance soupeře bez vážnějších komplikací a třeba Pamičově pokusu moc nechybělo. Sparta byla klidná až příliš a Gabaiova střela, kterou Vaclík s námahou vyrazil na roh, jim měla připomenout, že zápas ještě zdaleka neskončil.

Minutu před přestávkou si Hapoel dopil kalich hořkosti první půle do dna. Matějovský zahrál přímý kop, Jarošík vrátil hlavou míč před branku a druhý stoper Švejdík ho také hlavou dopravil do sítě. Na góly Sparta první poločas vyhrála 3:0, na střely dokonce 13:2.

Ve druhém poločase Sparta v poklidu směřovala ke třem bodům. Šanci nevyužil střídající Balaj a v 76. minutě přišla komplikace. Abuhazira si naběhl mezi stopery a první velkou gólovou příležitost Šmony jemným lobem přes Vaclíka s přehledem využil.

Víc klidu mohl Spartě přinést střídající Přikryl, ale před volnou brankou míč špatně trefil. Přesto domácí dohráli zápas za potlesku spokojených tribun.

Sparta Praha - Hapoel Kirjat Šmona 3:1 (3:0)
Branky: 7. Krejčí, 10. Kadlec, 44. Švejdík - 76. Abuhazira. Rozhodčí: Makkelie - Goossens, Langkamp (Nizozemsko). ŽK: Kadlec - Gabai, Eliša, Gerizich. Diváci: 10 324.
Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Jarošík, Pamič - Holek - Kadlec (68. Přikryl), Hušbauer, Matějovský, Krejčí (80. Kadeřábek) - Kweuke (62. Balaj). Trenér Lavička.
Šmona: Amos - Gabai, Cohen, Cedek, Matovič - Gerizich (77. Tasevski) - Rochet, Abuhazira, Gazai (46. Eliša), Einbinder (46. Abed) - Lencse. Trenér Bachar.