Pohár UEFA opustily Feyenoord, Galatasaray i Leverkusen

S Pohárem UEFA se ve čtvrtek loučily i kluby, které tuto trofej v minulých letech získaly. Vítěz z roku 2002 Feyenoord Rotterdam skončil v Bukurešti a Galatasaray Istanbul, který slavil dva roky před ním, vypadl po domácí remíze s norským Tromsö. Neuspěl ani Bayer Leverkusen, který vyhrál v roce 1988 a často hrával i Ligu mistrů. Naopak obhájce trofeje CSKA Moskva postoupil bez větších problémů.

S dánským klubem FC Mydtjylland si poradil i v odvetě a stejně jako doma vyhrál 3:1. Hlavní zásluhu na zdolání první překážky měl Brazilec Carvalho, který dal v obou zápasech po dvou gólech.

Vedle tří českých týmů byli ve hře i legionáři v zahraničních klubech. Dva z nich, Lumír Sedláček a Radim Sáblík, se dokonce zapsali mezi střelce, ale Groclin Grodzisk tím nezachránili. Polský tým totiž v té době prohrával s Racingem Lens už 0:3.

Dva čeští brankáři udrželi čisté konto, ale radovat z postupu se mohl jen Jan Laštůvka mezi tyčemi Šachtaru Doněck, který vyhrál v Debrecínu 2:0. Petr Pižanowski v brance Xanthi sice od Angličanů z Middlesbrough také gól nedostal, ale bezbranková remíza byla pro Řeky málo.

Heinz radost neměl

Žádnou radost si neužil ani Marek Heinz, neboť Galatasaray hrálo doma s Tromsö jen 1:1. Desátý tým norské ligy dokonce dlouho vedl, pak sice pětatřicetiletý veterán Hakan Sükür vyrovnal, ale zařídit postup ani on nedokázal.

Až do poslední chvíle žila v napětí česká kolonie v Zenitu Petrohrad. Svěřence trenéra Petržely poslala v Aténách dál až nádherná střela Aršavina z třiceti metrů minutu před koncem. Na trávníku byli Mareš, Flachbart i Šírl. Libor Sionko byl sice u zrodu jedné z branek Austrie Vídeň, ale výhra 2:1 nad norským Stavangerem nestačila.

Největší zastoupení bude mít při úterním losování v Nyonu Francie, jíž postoupilo pět klubů. Neuspělo jen Auxerre, které bez zraněného Reného Bolfa prohrálo v Sofii s Levski 0:1. Racing Štrasburk se s pěti góly v síti Štýrského Hradce podělil s nizozemským Heerenveenem o rekordní výhru dnešního programu.

V Marseille rozhodly penalty

Naopak v Marseille rozhodovaly až penalty. Domácí hráli s belgickým Beerschotem celých 210 minut bez branek, ale v rozstřelu měli jasně navrch a vyhráli 4:1.

Nizozemským klubům se dařilo jen napůl. Tilburg prohrál doma s Monakem 1:3 a Feyenoord ukončil svou pohárovou cestu v Bukurešti. Po domácí remíze tam prohrál s Rapidem 0:1 a rumunští fotbalisté se tak Nizozemcům alespoň trochu pomstili za dvě prohry v kvalifikaci pro mistrovství světa.

Čest nizozemského fotbalu tak spolu s Heerenveenem zachraňoval Alkmaar, a to až na poslední chvíli. Postupový gól dal v utkání s ruskou Samarou Landzaat z penalty až čtyři minuty před koncem.

Němci budou mít v osudí tři týmy, ale někdy jim pomohlo jen štěstí, nebo dokonce rozhodčí. Hamburk s Davidem Jarolímem v záloze přežil v Kodani zahozenou penaltu, kterou neproměnil Barbarez, i vyloučení Boulahrouze. Až ve druhé minutě nastaveného času mu anglický rozhodčí Messias daroval za spornou ruku druhou penaltu. Míč si tentokrát postavil Nizozemec Van der Vaart a uspěl. Domácí takový vývoj neunesli a v nastaveném čase uviděli dvakrát červenou kartu.

Leverkusen s CSKA Sofia prohrál oba zápasy

Leverkusen nezachránilo nic a s CSKA Sofia prohrál oba zápasy. Po tom prvním na domácí půdě odstoupil trenér Klaus Augenthaler, ale ani jeho nástupce Rudi Völler nebyl úspěšnější. Naději na postup mu vzal v 67. minutě marocký reprezentant Hdioudad.

Blízko podobné blamáže byl i VfB Stuttgart na hřišti slovinského NK Domžale. Ve "vodní bitvě", jak překřtila propršený souboj za téměř neregulérních podmínek agentura SID, dal v 16. minutě gól domácí Stevanovič a Slovinci i v deseti bez vyloučeného Elsnera sahali po druhém gólu, jenž by znamenal minimálně prodloužení.

Překvapivý vývoj měl zápas v Moskvě, kde Norové z Bergenu sice hráli od 30. minuty bez vyloučeného Opdala, ale přesto nad Lokomotivem dvakrát vedli. Po vyřazení z Ligy mistrů od Rapidu Vídeň se na nejsilnější ruský klub posledních let valila další pohroma. Ale Lokomotiv nakonec vyhrál 3:2, a to mu bohatě stačilo na postup.

Los bude v úterý

Partizan Bělehrad se ještě nevzpamatoval z pohraného penaltového rozstřelu o Ligu mistrů se slovenskou Artmedií a už dostal další lekci. S izraelským klubem Maccabi Petach Tikva prohrál doma 2:5 a i přes výhru 2:0 venku vypadl. Střelcem večera byl Omer Golan, autor tří branek.

Úterní los rozdělí čtyřicet klubů do osmi pětičlenných skupin. Hrát bude každý dvakrát doma a dvakrát venku a tři týmy z každé skupiny postoupí do vyřazovací fáze. Tam se k nim přidá osm klubů z třetích míst v Lize mistrů.

NK Domžale (Slovin.) - VfB Stuttgart 1:0 (1:0)
Branka: 16. Stevanovič. Rozhodčí: Granat (Pol.). První zápas 0:2, postupuje Stuttgart.
CSKA Sofie - Bayer Leverkusen 1:0 (0:0)
Branka: 67. Hdiouad. Rozhodčí: Berntsen (Nor.). První zápas 1:0, postupuje CSKA Sofie.
Lokomotiv Plovdiv (Bul.) - Bolton Wanderers 1:2 (0:0)
Branky: 52. Iliev - 80. vlastní Tunčev, 87. Nolan. Rozhodčí: Hyytiä (Fin.). První zápas 1:2, postupuje Bolton.
Anorthosis Famagusta (Kypr) - US Palermo 0:4 (0:1)
Branky: 46. a 68. Makinwa, 5. Caracciolo, 53. Santana. Rozhodčí: Halsey (Angl.). První zápas 1:2, postupuje Palermo.
MyPa Anjalankoski (Fin.) - Grasshoppers Curych 0:3 (0:0)
Branky: 74. Touré, 80. Salatič, 86. Rogerio. Rozhodčí: Goduljan (Ukr.). První zápas 1:1, postupuje Curych.
Lokomotiv Moskva - Brann Bergen (Nor.) 3:2 (0:1)
Branky: 63. Loskov, 78. Asatiani, 90. Biljaletdinov - 45. McAllister, 74. Miller. Rozhodčí: Nobs (Švýc.). ČK: 30. Opdal (Bergen). První zápas 2:1, postupuje Lokomotiv.
Rapid Bukurešť - Feyenoord Rotterdam 1:0 (1:0)
Branka: 12. Buga. Rozhodčí: Batista (Port.). První zápas 1:1, postupuje Rapid.
Metallurg Doněck - PAOK Soluň 2:2 (1:2)
Branky: 39. Kosyrin, 57. Šiščenko - 42. Salgipidis, 45. Konstantinidis. Rozhodčí: Vink (Niz.). První zápas 1:1, postupuje Soluň.
Willem II Tilburg - AS Monako 1:3 (0:0)
Branky: 83. Hadouir - 47. Maicon, 55. Adabayor, 87. Chevanton. Rozhodčí: González (Šp.). První zápas 0:2, postupuje Monako.
Racing Štrasburk - GAK Štýrský Hradec 5:0 (2:0)
Branky: 40. a 50. Färnerud, 6. Hagui, 59. Le Pen, 68. Rabbou Rozhodčí: Messina (It.). První zápas 2:0, postupuje Štrasburk.
Levski Sofie - AJ Auxerre 1:0 (1:0)
Branka: 27. Koprivarov. Rozhodčí: Ingvarsson (Švéd.). První zápas 1:2, postupuje Levski.
Hertha Berlín - APOEL Nikósie (Kypr) 3:1 (2:0)
Branky: 15. Marcelinho, 25. Rafael, 59. Cairo - 76. Makrides. Rozhodčí: Vollquartz (Dán.). První zápas 1:0, postupuje Hertha.
Groclin Grodzisk (Pol.) - Racing Lens 2:4 (0:2)
Branky: 57. Sedláček z pen., 79. Sáblík - 23. a 54. Cousin, 30. Dindane, 90. Lachor. Rozhodčí: Jakobsson (Isl.). První zápas 1:1, postupuje Lens.
Galatasaray Istanbul - Tromsö IL (Nor.) 1:1 (0:1)
Branky: 78. S. Hakan - 33. Bernier. Rozhodčí: Costa (Port.). První zápas 0:1, postupuje Tromsö.
Steaua Bukurešť - Valerenga Oslo 3:1 (2:0)
Branky: 31. Diga, 41. Bostina, 48. Iacob - 56. Hulsker. Rozhodčí: Ferreira (Port.). První zápas 3:0, postupuje Steaua.
Partizan Bělehrad - Maccabi Petach Tikva 2:5 (2:3)
Branky: 12. z pen. a 41. Radonjič - 20., 45. a 48. Golan, 5. Mashich, 87. vlastní Lomič. Rozhodčí: Davila (Šp.). První zápas 2:0, postupuje Maccabi.
NK Široki Brijeg (Bos.) - FC Basilej 0:1 (0:1)
Branka: 7. Petrič. Rozhodčí: Asumää (Fin.). První zápas 0:5, postupuje Basilej.
VSC Debrecín (Maď.) - Šachtar Doněck 0:2 (0:2)
Branky: 20. Brandao, 26. Lewandowski. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.). První zápas 1:4, postupuje Doněck
FC Midtjylland (Dán.) - CSKA Moskva 1:3 (1:0)
Branky: 14. Nielsen - 61. a 77. Carvalho, 76. Samodin. Rozhodčí: Trivkovič (Chorv.). První zápas 1:3, postupuje CSKA.
Dněpr Dněpropetrovsk - Hibernian Edinburgh 5:1 (3:1)
Branky: 86. a 90+1. Melašenko, 1. Nazarenko, 26. Šeršun, 39. Šeljaev z pen. - 24. Riordan. Rozhodčí: Stuchlik (Rak.). První zápas 0:0, postupuje Dněpr.
Škoda Xanthi (Řec.) - FC Middlesbrough 0:0
Rozhodčí: Kircher (Něm.). První zápas 0:2, postupuje Middlesbrough.
AZ Alkmaar - Křídla Sovětů Samara 3:1 (1:1)
Branky: 45. Galen, 80. Koevermans, 86. Landzaat z pen. - 16. Adamu. Rozhodčí: Clark (Skot.). ČK: 70. Adamu. První zápas 3:5, postupuje Alkmaar.
FC Curych - Bröndby Kodaň 2:1 (1:0)
Branky: 15. a 90. Araujo - 47. Elmander. Rozhodčí: Colombo (Fr.). ČK: 90+1. Felipescu (Curych). První zápas 0:2, postupuje Bröndby.
Wisla Krakov - Vitória Guimaraes (Port.) 0:1 (0:0)
Branka: 82. Saganowski. Rozhodčí: Genov (Bul.). První zápas 0:3, postupuje Guimaraes.
Malmö FF (Švéd.) - Besiktas Istanbul 1:4 (0:2)
Branky: 61. Alves - 28. a 52. Youla, 35. Ali, 90. Tümer. Rozhodčí: Sippel (Něm.). První zápas 1:0, postupuje Besiktas.
Sporting Braga (Port.) - Crvena Zvezda Bělehrad 1:1 (0:1)
Branky: 86. Jaime - 10. Purovič. Rozhodčí: Wack (Něm.). První zápas 0:0, postupuje Bělehrad.
FSV Mohuč - FC Sevilla 0:2 (0:2)
Branky: 9. a 40. Kanoute. Rozhodčí: Trefaloni (It.). První zápas 0:0, postupuje Sevilla.
Osasuna Pamplona - Stade Rennes 0:0
Rozhodčí: Kasnaferis (Řec.). První zápas 1:3, postupuje Rennes.
Austria Vídeň - Viking Stavanger (Nor.) 2:1 (1:1)
Branky: 21. Rushfeldt, 47. Lasnik - 12. Nygaard. Rozhodčí: Božinovski (Mak.). První zápas 0:1, postupuje Stavanger.
Sampdoria Janov - Vitória Setúbal 1:0 (1:0)
Branka: 8. Gasbarroni. Rozhodčí: Webb (Angl.). První zápas 1:1, postupuje Sampdoria.
KRC Genk - Litex Loveč (Bul.) 0:1 (0:0)
Branka: 56. Sandrinho. Rozhodčí: Paniašvili (Gruz.). První zápas 2:2, postupuje Loveč.
AEK Atény - Zenit Petrohrad 0:1 (0:0)
Branka: 89. Aršavin. Rozhodčí: Meyer (Něm.). První zápas 0:0, postupuje Petrohrad.
FC Kodaň - SV Hamburk 0:1 (0:0)
Branka: 90+2. Van der Vaart. Rozhodčí: Messias (Angl.) ČK: 90 +4. Silberbauer, 90+5. Möller - 84. Boulahrouz. První zápas 1:1, postupuje Hamburk.
FC Everton - Dinamo Bukurešť 1:0 (1:0)
Branka: 28. Cahill. Rozhodčí: Duhamel (Fr.). První zápas 1:5, postupuje Dinamo Bukurešť.
Aris Soluň - AS Řím 0:0
Rozhodčí: Yefet (Izr.). První zápas 1:5, postupuje Řím.
Olympique Marseille - Germinal Beerschot (Belg.) 0:0, na pen. 4:1
Rozhodčí: Weiner (Něm.). První zápas 0:0, postupuje Marseille.
Sporting Lisabon - Halmstad BK (Švéd.) 2:3 (1:2, 1:1) po prodloužení
Branky: 34. Lucas, 102. Žvirgždauskas vlastní - 15. Thorvaldsson, 90. Djuric, 115. Ingelsten. Rozhodčí: Verbist (Bel.). První zápas 2:1, postupuje Halmstad.