Liberec porazil Crvenou Zvezdu i v Bělehradě

BĚLEHRAD/PRAHA

Fotbalisté Liberce se stali druhým postupujícím českým týmem z 1. kola Poháru UEFA. Ve čtvrteční odvetě vyhráli Severočeši v Bělehradě nad domácí Crvenou Zvezdou 2:1 a po výhře 2:0 v prvním duelu srbský tým vyřadili. Liberec poslal do vedení už ve 2. minutě Bílek, domácí vyrovnali po trefě Ailtona. Vítězný gól vstřelil Jan Holenda.

Liberečtí fotbalisté k postupu ani nepotřebovali dvoubrankový náskok z domácího zápasu, protože dokázali vyhrát i v Bělehradě díky gólům Bílka a Holendy. Liberec se musel vypořádat s absencí Hodúra, který se zranil na předzápasovém tréninku. Ale Lavičkovy hochy to nijak nerozhodilo, protože hned ve 2. minutě zasadili domácím nečekaný úder. Na roh Papouška naskočil Zápotočný, míč se po jeho nepřesné hlavičce dostal až k Bílkovi, který ho na vzdálenější tyči pohodlně doklepl do prázdné branky.

Hráči srbského týmu však nesložili zbraně. Ve vyložené šanci netrefil Ailton, dalekonosný pokus Milovanoviče vyboxoval Čech před sebe. Po chybě Šinglára šel Djokič sám na Čecha, ale neuspěl, stejně jako o chvíli později zdálky Ailton. Hosté mohli ve 21. min. vedení zvýšit. Pospěch trefil ve vápně z otočky jen jednoho z bránících hráčů a Papoušek poslal odražený míč vysoko nad. Liberec musel po půlhodině hry střídat, zraněného Janů nahradil Hamouz.

Ailton rozjásal horkokrevné fanoušky

Po narážečce s Frejlachem vykopával střelu Holendy gólman Randjelovič nohou na roh. Domácí horkokrevné fanoušky na chvilku rozjásal Ailton, jenže sudí mu gól neuznal kvůli ofsajdu. Brazilský kanonýr se však dočkal ve 43. minutě. Narazil si balón s Milovanovičem a z levé strany prudkou přízemní střelou prostřelil Čecha.

Krátce po přestávce hlavičkoval Papoušek jen do gólmana, Pospěch ve stoprocentní šanci střílel z malého vápna vedle. Hráči CZ se však nevzdávali a hosté mohli děkovat brankáři Čechovi, když v 53. minutě chytil tutovku Puroviče. Liberec se hlavně bránil, dopředu se jeho hráči dostávali sporadicky. A oddychli si, když Ailton pálil z dobré pozice těsně nad.

Jenže z rychlé akce udeřilo na straně druhé. Pospěch našel Holendu a jeho slabá střela z dvanácti metrů zaskočila brankáře Randželoviče. Ten zápas kvůli zranění nedohrál a protože už měla Crvena Zvezda vystřídáno, dohrávala o deseti. Do branky musel obránce Biševac, který si v závěru poradil s pokusy střídajícího Parkse i Frejlacha.

Crvena Zvezda Bělehrad - FC Slovan Liberec 1:2 (1:1)
Branky: 43. Ailton - 2. Bílek, 65. Holenda. Rozhodčí: Circhetta - Navarro, Remy (všichni Švýc.). ŽK: Pantič, Dokič, Gueye - Pospěch. Diváci: 23 000. První zápas 0:2, postupuje Liberec.
Crvena Zvezda: Randelovič - Pantič (56. Trajkovič), Biševac, Gueye, Perovič (64. Andělkovič) - Milovanovič, Castillo, Milijaš, Georgijev (22. Purovič) - Ailton, Dokič. Trenér: Bajevič.
Liberec: Čech - Šinglár, Zápotočný, Košťál, Janů (28. Hamouz) - Papoušek (76. Parks), Bílek, Frejlach, Pudil - Pospěch (66. Hochmeister), Holenda. Trenér: Lavička. První zápas 0:2, postupuje Liberec.