Rubriky:

Evropské ligy

Beckham může být nejbohatším sportovcem

12. ledna 2007 18:04 - LOS ANGELES

Z čistě fotbalového hlediska je David Beckham pravděpodobně už za vrcholem. Ale když přijde řeč na vydělané peníze, tak ho to nejlepší teprve čeká. Zatímco v Realu Madrid vydělával včetně reklam 27 miliónů dolarů ročně, ve Spojených státech se jeho příjmy mohou podle agentury Reuters vyšplhat až na 100 miliónů dolarů, tedy více než dvě miliardy korun ročně.

 

Gillette

To by znamenalo, že v žebříčku nejlépe placených sportovců světa, jak ho každoročně sestavuje renomovaný časopis Forbes, předstihne i dosud prvního golfistu Tigera Woodse. Beckham byl loni až dvanáctý, daleko za hvězdami golfu, basketbalu, baseballu a motorismu. Mnohem víc podle Forbesu vydělal i bývalý boxer Muhammad Ali, který v marketingu stále ještě těží ze své někdejší slávy.

I v Beckhamově případě je to tak trochu odměna za minulost. Jednatřicetiletý fotbalista už od loňského léta nedostává pozvánky do anglické reprezentace. V Realu Madrid pro něj v sestavě většinou není místo a v anketách, v nichž je důraz kladen na výkony na trávníku, se neobjevuje. V žebříčcích popularity je však stále nahoře a přestupem do Spojených států značka Beckham podle marketingových expertů ještě získá na ceně.

Američané zavedli "Beckhamovo pravidlo"

To je také hlavní důvod, proč se zrodil jeho přestup do relativně skromné americké ligy, který ještě před půlrokem zněl jako utopie. Klub Los Angeles Galaxy mu totiž podle dostupných informací zaplatí "jen" tři milióny dolarů ročně, což je méně než polovina výplaty, kterou bral v Realu. A to ještě museli Američané změnit dosavadní rozpočtová pravidla.

Donedávna totiž platilo, že každý klub má na výplaty svých 18 profesionálních hráčů dohromady 2,1 milionu dolarů na rok. Až v závěru loňského roku dostaly kluby souhlas, že jeden fotbalista může být placen nad rámec tohoto stropu. Důvod této změny byl natolik jasný, že ji novináři nazvali "Beckhamovým pravidlem".

Přijde si až na 100 miliónů dolarů

To, co vynese bývalého kapitána anglické reprezentace až na vrchol finančního žebříčku sportovců, jsou příjmy z reklam. Beckham měl už v Madridu lukrativní smlouvy na propagaci výrobků firem Adidas, Gillette, Motorola a Pepsi, teď by mu zvláštní smlouva s reklamní agenturou CAA měla vynést ještě mnohem víc.

Jestliže si udrží dosavadní smlouvy a naplní očekávání, s nímž do USA přichází, pak může prolomit hranici 100 miliónů dolarů, vypočítala agentura Reuters. Ale Scott Branvold, profesor sportovního managementu na univerzitě v Pittsburghu, pochybuje, že je takové číslo reálné. "Fotbal v USA se trápí, takže opravdu nevím. Možná, že bude muset účinkovat v reality show," řekl Branvold. Připustil však, že Beckham přesahuje rámec fotbalu a hodnotu jeho značky zvyšuje i jeho manželka Victoria, bývalá Spice Girl.

Real odchodem výrazně prodělá

Šéfové fotbalu v USA doufají, že Beckhamův příchod zvýší zájem fanoušků o tento sport podobně, jako se to krátkodobě povedlo v sedmdesátých letech, kdy do Spojených států dorazili Pelé, Beckenbauer, Cruyff či Gerd Müller. První reakce je v tom utvrzují. V Los Angeles prodali hned v den zveřejnění zprávy o přestupu více než tisíc vstupenek na příští sezonu a probuzený zájem zaznamenali i v dalších klubech MLS.

Naopak pro Real Madrid může mít podle analytiků Beckhamův odchod velmi negativní ekonomické dopady. Za jeho působení na San Bernabeu vzrostly příjmy klubu z reklam o 37 procent a příjmy z prodeje dresů dokonce o 61 procent, což Real vyneslo po mnoha letech na první místo světového finančního žebříčku před Manchester United. "Jejich obchodní model je teď mrtvý. Především na asijských trzích," řekl agentuře Bloomberg profesor sportovního marketingu na madridské univerzitě Kimi Kase.

V Beckhamovi odchází po Zidanovi a Figovi další hvězda, která tvořila takzvanou madridskou galaxii. Navíc je prý na odchodu i Brazilec Ronaldo. To všechno v situaci, kdy Real shání nového sponzora na dres. Ten dosavadní, výrobce mobilních telefonů BenQ Mobile, totiž nedávno vyhlásil bankrot. A s ním zmizelo v nenávratnu i 100 miliónů eur, které měl do roku 2010 Realu zaplatit. Bez Beckhama podle analytiků smlouva takové hodnoty nedosáhne.

Žebříček nejvyšších příjmů sportovců od června 2005 do června 2006 podle časopisu Forbes (v milionech dolarů):
1. Tiger Woods (golf) 90
2. Michael Schumacher (motorismus) 58
3. Muhammad Ali (box) 55
4. Phil Mickelson (golf) 47
5. Michael Jordan (basketbal) 32
6. Kobe Bryant (basketbal) 31
7. Shaquille O'Neal (basketbal) 30
8. Valentino Rossi (motorismus) 30
9. Tom Brady (americký fotbal) 29
10. Alex Rodriguez (baseball) 29
11. Carson Palmer (americký fotbal) 28
12. David Beckham (fotbal) 27

ČTK

Zrušit