Mistrovská a pohárová Evropa: Benefika i CSKA Sofie

EVROPA

V sobotu a v neděli se na mnoha evropských fotbalových trávnících rozhodovalo o mistrech a vítězích pohárů. Portugalskými mistry se v neděli stali fotbalisté Benfiky Lisabon. Titul tureckého mistra obhájili fotbalisté Fenerbahce. Tým CSKA Sofie získal bulharský titul již potřicáté.

Fotbalisté Benfiky Lisabon získali po jedenácti letech titul v portugalské lize. V závěrečném 34. kole remizovali svěřenci italského trenéra Giovanniho Trappatoniho 1:1 na hřišti Boavisty Porto a soutěž vyhráli s náskokem tří bodů před loňským šampiónem FC Porto.

O triumf by však dnes Benfiku nepřipravila ani prohra, protože ani její konkurenti nedokázali zvítězit. Porto remizovalo 1:1 s Coimbrou, což mu stačilo k zajištění druhého místa a účasti v hlavní soutěži Ligy mistrů.

To uniklo v posledním kole Sportingu, jenž musel po středeční prohře ve finále Poháru UEFA od CSKA Moskva strpět další hořkou pilulku v podobě domácí porážky 2:4 od Nacionalu Funchal. Sporting nicméně bude mít možnost do prestižní evropské soutěže proniknout ze třetího předkola.

Pohár UEFA si zahrají čtvrtá Braga, pátá Vitoria Guimaraes a finalista domácího poháru Setúbal, jenž se bude snažit překazit Benfice "double". Již jistý sestupující je celek Beira Mar, společně s ním opouštějí elitní soutěž Estoril a Moreirense, které v příští sezoně nahradí týmy Pacos Ferreira, Estrela Amadora a Naval Primeiro Maio.

Portugalská fotbalová liga - 34. kolo:
Leiria - Rio Ave 0:3, Estoril - Marítimo Funchal 0:1, Peňafiel - Gil Vicente 1:3, Belenenses - Setúbal 0:0, Sporting Lisabon - Nacional Funchal 2:4, Boavista - Benfica Lisabon 1:1, Moreirense - Braga 2:1, Beira Mar - Guimaraes 2:2, FC Porto - Coimbra 1:1, Beira Mar - Guimaraes 2:2, Belenenses - Setúbal 0:0, Estoril - Marítimo 0:1, Peňafiel - Gil Vicente 1:3, Leiria - Rio Ave 0:3.

Fenerbahce obhájil mistrovský titul

Fotbalisté Fenerbahce Istanbul obhájili titul v turecké lize. Svěřenci německého trenéra Christopha Dauma porazili v neděli v předposledním kole díky trefě Nobreho 1:0 městského rivala Galatasaray a se sedmibodovým náskokem mohli začít slavit. Pro Fenerbahce je letošní titul šestnáctým v klubové historii.

Fotbalisté Rangers skotskými mistry

Fotbalisté Glasgow Rangers se stali nečekaně počtyřicáté skotskými mistry o bod před obhajujícím městským rivalem Celtikem. Tomu v sobotním závěrečném 38. kole chyběly k zisku trofeje dvě minuty, ale na hřišti Motherwellu v závěru dvakrát inkasoval a prohrou 1:2 daroval titul do rukou Rangers.

Novopečení šampioni budou o účast v příštím ročníku Ligy mistrů bojovat v třetím předkole. Celtic musí sehrát ještě o jeden dvojzápas víc. Již v sobotu se rozhodlo o tom, že elitní skotskou soutěž opustí FC Dundee.

Skotská fotbalová liga- 38. kolo:
Aberdeen - Hearts 2:0, Hibernian - Rangers 0:1, Motherwell - Celtic 2:1.

Rivaldo vystřílel Řecký pohár

Brazilský mistr světa Rivaldo vystřílel fotbalistům Olympiakosu Pireus dvěma góly triumf ve finále Řeckého poháru nad Arisem Soluň.

Sobotní zápas provázely výtržnosti fanoušků, jejichž oba tábory se před zahájením střetly před stadionem navzájem, i s policií. Při bitce fanoušci poničili i některé obchody, policie musela použít slzný plyn. Tři fanoušci skončili na policejní stanici.

Olympiakos Pireus - Aris Soluň 3:0 (0:0)
Branky: 70. a 89. Rivaldo, 57. Djordjevič.

Třicátý titul pro CSKA Sofie

Bulharským fotbalovým mistrem se v sobotu potřicáté v historii stali hráči CSKA. U výhry 2:1 nad Pirinem Blagojevgrad, která titul v předposledním kole přinesla, byl i slovenský obránce Radoslav Zabavník, český záložník Robert Caha nebyl ani mezi náhradníky.

CSKA letos neprohrálo ani jednou, před městským rivalem Levski má kolo před koncem čtyřbodový náskok. V létě začne ve druhém předkole své úsilí o místo v hlavní soutěži Ligy mistrů.

Arsenal získal Anglický pohár až po penaltách

První penaltový rozstřel v dějinách nejstarší fotbalové soutěže světa Anglického poháru přinesl v sobotu desátý historický triumf Arsenalu. Po bezbrankových 120 minutách rozhodl o vítězství londýnského celku nad Manchesterem United na stadionu Millenium ve velšském Cardiffu kapitán Patrick Vieira.

Na Manchester tak letos v Anglii nezbyla jediná trofej, navíc obsadil v lize třetí místo a musí o Ligu mistrů bojovat ve třetím předkole. Smutným hrdinou byl dnes zkušený Paul Scholes, jenž jako jediný z deseti exekutorů svůj pokutový kop neproměnil.

Anglický pohár
Arsenal - Manchester United 0:0, na pen. 5:4.

Litva opanovala Baltský pohár

Fotbalisté Litvy vyhráli Baltský pohár pro nejlepší tým v regionu. Stačila jim k tomu jediná výhra nad Lotyšskem, protože třetí pobaltský stát Estonsko svého zástupce do Vilniusu nevyslal. Nechtěl totiž odkrýt karty svému soupeři ve světové kvalifikaci Lotyšsku.

O výhru se postaral dvěma brankami kapitán Igoris Morinas. O Baltský pohár se poprvé hrálo v roce 1928, letos se konal podvacáté.