Španělé nezaváhali ani proti Saúdské Arábii

KAISERSLAUTERN

S čistým štítem prošli do osmifinále mistrovství světa také fotbalisté Španělska. Prvenství ve skupině H potvrdili páteční výhrou 1:0 nad Saúdskou Arábií, kterou jim i bez členů základní sestavy zajistil hlavou v 37. minutě Juanito. Svěřenci kouče Luise Aragonése podruhé za sebou vyhráli základní skupinu na světovém šampionátu bez ztráty bodu.

I s jedenáctkou náhradníků se Španělsko bavilo fotbalem. Kombinovaná sestava nebyla na obtíž, typický herní projev s řadou krátkých přihrávek uzamkl Araby brzy po úvodním hvizdu na jejich obrannou polovinu. Převaha rychle vyústila v gólové příležitosti. Joaquín v 16. minutě z hranice pokutového území těsně přestřelil, chvíli nato posadil Reyes v pokutovém území na zem Duchího, ale trefil se jen doprostřed branky.

Zahřívací pokusy brzy vystřídaly rány těžkého kalibru. Brankář Zajd se během několika desítek sekund musel v 30. minutě vypořádat se střelami Albeldy a Joaquína. Místy až naivní fotbal Saúdů držel soupeře na distanc do 37. minuty. Pak ale Reyes poslal ideální centr na hlavu Juanitovi, který se ve výskoku nemýlil.

Vedoucí gól nevzal Španělům chuť ani lehkost, s níž vymýšleli své kombinační akce. Dvě minuty před koncem poločasu na sebe vzal Reyes úlohu zakončovatele, Zajd však jeho střelu bez přípravy se štěstím odvrátil.

Zato pasivním výkonem po obrátce se španělská reprezentace dobrovolně vzdala všech privilegií, která si v první půli vydobyla. Až na těsný náskok. Outsider, který se postupně osmělil, však měl i možnosti k vyrovnání. Po brejku středem hřiště a ráně Sulajmáního se v 69. minutě musel předvést Caňizares a minut před koncem mohl favorita vytrestat Harsí, avšak z výhodného postavení na malém vápně levačkou vystřelil vysoko nad branku.

Španělští fanoušci své miláčky za malátný výkon v druhé půli v závěru dokonce vypískali. Tým však poslední minuty odehrál s míčem na kopačkách a nepřipustil změnu skóre.

Saúdská Arábie - Španělsko 0:1 (0:1)
Branka: 37. Juanito. Rozhodčí: Codjia - Aderodjou (oba Benin), Ntagungira (Rwanda). ŽK: Džábír, Timját - Albelda, Reyes, Marchena. Diváci: 46.000 (vyprodáno).
Saúdská Arábie: Zajd - Duchí, Takar, Muntašarí, Sulajmání (81. Masaúd) - Núr, Charírí, Azíz (13. Timját), Chatran - Harsí, Džábír (68. Muas). Trenér: Paquetá.
Španělsko: Caňizares - Salgado, Juanito, Marchena, López - Fábregas (66. Xavi), Albelda, Iniesta - Joaquín, Raúl (46. Villa), Reyes (70. Torres). Trenér: Aragonés.