Rubriky:

Ostatní

Šéf fotbalové ORK Lněnička čelí kárné žalobě kvůli střetu zájmů

11. prosince 2007 15:57 - PRAHA

Předseda odvolací a revizní komise Českomoravského fotbalového svazu (ORK) Ondřej Lněnička čelí kárné žalobě České advokátní komory. Věčný oponent svazového vedení se údajně dostal do střetu zájmů, když zastupoval jako advokát fotbalový klub Bohemians Praha ve sporech proti ČMFS, tedy proti organizaci, v níž zastává významnou volenou funkci. O kárné žalobě, k níž dal ČMFS podnět, informoval svaz na svých webových stránkách. Lněnička se brání, že tvrzení svazových funkcionářů nejsou pravdivá.

Podle ČMFS Lněnička při prošetřování případu nemluvil pravdu, když tvrdil advokátní komoře, že právní zastupování střížkovského klubu již ukončil. Svaz se odvolává na potvrzení Obvodního soudu pro Prahu 1, podle nějž ještě letos v červenci a srpnu zastupoval Bohemians Praha. "Z předložených soudních potvrzení jednoznačně vyplývá, že zcela vědomě lhal a porušil zákon o advokacii i pravidla profesionální etiky a pravidla soutěže advokátů České republiky," píše se v prohlášení ČMFS.

Lněnička prý lhal nejen profesní komoře, ale také výkonnému výboru svazu na jehož jednání 20. března oznámil, že klub už nezastupuje. "Podvedl delegáty únorové valné hromady a velmi vážně poškodil zájmy a jméno svazu," stojí v prohlášení.

Pražský advokát vede s představiteli svazu i další spory. Například opakovaně napadl disciplinární rozhodnutí, podle něhož místopředseda svazu Jiří Kubíček dostal na 22 měsíců zákaz výkonu své funkce. Lněničkova odvolací komise rozhodla, že to bylo v rozporu s předpisy ČMFS, ale soud později rozhodl, že disciplinární trest byl oprávněný.

Lněničkovi hrozí vyloučení z komory

"Toto stanovisko zcela jednoznačně podpořily i mezinárodní fotbalové organizace FIFA a UEFA, které uvedly, že disciplinární komise národního fotbalového svazu mají právo trestat všechny funkcionáře, včetně volených," tvrdí Mokrý.

V kárném řízení může být uložen trest od napomenutí přes pokutu až po vyloučení z komory. Na Lněničkovu funkci v ČMFS to však nebude mít žádný vliv a v čele komise může zůstat až do další valné hromady, která se uskuteční počátkem roku 2009. "Podle stanov ho má možnost odvolat pouze valná hromada, případně může odstoupit sám," vysvětlil šéf svazové legislativy Marcel Petrásek.

K dobrovolnému odchodu se však Lněnička nechystá. "Nemám pocit, že bych se dopustil něčeho, z čeho jsem žalován. Věřím, že rozhodnutí kárného senátu pro mě dopadne dobře," řekl ČTK a dodal, že svazovým činovníkům jde jen o mocenský boj. "Je to jen snaha na Lněničku vylít kýbl špíny a udělat kolem mě negativní mediální bublinu. Celá situace je sice nepříjemná, ale nemám z ní obavy. Mé svědomí je čisté," řekl advokát. Připomněl, že fotbalový svaz opakovaně požaduje, aby se do fotbalových problémů nepletly civilní orgány, a teď to prý sám porušil.

 

ČTK

Časová osa: Ostatní