Fotbalistky si prohrou ve Španělsku zkomplikovaly cestu na Euro

MADRID

České fotbalistky si zkomplikovaly cestu na evropský šampionát, kde zatím nikdy v historii nestartovaly. V dalším utkání kvalifikace ve Španělsku utrpěly vůbec první porážku v soutěži a po výsledku 1:4 klesly na třetí místo ve své skupině. Reprezentantky nezvládly hlavně druhý poločas, během něhož inkasovaly všechny čtyři branky.

Úvod přitom svěřenkyním Dušana Žovince nadmíru vyšel. "V prvním poločase byla hra vyrovnaná a z 35 metrů jsme dokonce vstřelili první branku. Poločas takhle skončil, jenže začátek druhého nám vůbec nevyšel. Nechci brečet, ale maďarské sudí to trochu nezvládly," posteskl si Žovinec v rozhovoru pro ČTK nad výkonem rozhodčích.

Hned v 47. minutě totiž Španělky ze sporné penalty vyrovnaly a za chvíli už vedly, když pomezní sudí zřejmě pustila ofsajd. České hráčky pak musely otevřít hru, jenže z dorážky po dalším pokutovém kopu inkasovaly potřetí a v závěru ještě počtvrté. Posledních deset minut navíc hostující tým dohrával bez vyloučené Doškové.

"Musím říct, že Španělky byly lepší, ale nemusely vyhrát takovým rozdílem. Nás srazil úvod druhé půle, byli jsme moc zalezlí a pasivní," zhodnotil výkon Žovinec.

Češky po první prohře klesly za dnešní soupeřky na třetí místo a před posledními dvěma zápasy kvalifikace si zkomplikovaly situaci. Na mistrovství přímo postoupí vítěz skupiny, šestice týmů z druhých příček a čtveřice z třetích míst se pak utká v baráži o zbývajících pět vstupenek na šampionát.

"Pořád máme 11 bodů, musíme za každou cenu porazit Bělorusko, což by neměl být takový problém. Věřím, že se 14 body bychom měli jít do baráže i eventuálně ze třetího místa," dodal Žovinec. Zápas s Běloruskem čeká Češky na konci června.

Španělsko - ČR 4:1 (0:1)
Branka ČR: 33. Heroldová. Rozhodčí: Gaalová - Petzová, Kulcsarová (všechny Maď.). ČK: 80. Došková.
Sestava ČR: Zbořilová - Pincová, Heroldová, Bertholdová, Kladrubská (60. Hoferková) - Pěničková (80. Mocová) , I. Martínková, Šmeralová, Veselá (47. Pivoňková) - Došková, L. Martínková. Trenér: Žovinec.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.