Rubriky:

Ostatní

Maradona: Jižní Amerika nikdy nemůže dohnat Evropu, nemá tolik peněz

27. června 2010 18:20 - JOHANNESBURG

Letošní fotbalové mistrovství světa zatím patří týmům z Jižní Ameriky, podle argentinského trenéra Diega Maradony však nikdy nemohou dostihnout Evropu.

 

Eddie Keogh, Reuters

Legendární záložník tvrdí, že klubový fotbal na starém kontinentu je mnohem kvalitnější a točí se v něm více peněz. Jižní Amerika by se podle něj měla zaměřit na výchovu mladých hráčů a neměla by je v útlém věku pouštět do Evropy.

"Nemyslím si, že někdy budeme silnější než Evropa," řekl Maradona navzdory tomu, že na světovém šampionátu v Jižní Africe poprvé od roku 1986 postoupilo do vyřazovací fáze všech pět jihoamerických celků.

Slavný středopolař připomněl, že evropským soutěžím, v nichž se točí obrovské peníze, nemůže Jižní Amerika konkurovat. Měla by prý spíše hledět do budoucna.

"To, co musíme udělat, je budovat Ameriku a naučit trenéry menších zemí, že musejí mít jasnou představu jak vychovávat budoucí dětské fotbalisty. V tom oproti Evropě ztrácíme," prohlásil Maradona.

"Neměli by sahat na patnáctileté děti"

Zároveň varoval před odchodem příliš mladých hráčů do Evropy. "Musíme věnovat pozornost mládežnickým ligám, aby děti snily o tom, že jednou budou hrát v Evropě. Ale měli by odcházet, až na to budou připraveni," upozornil Maradona.

Nelíbí se mu, že velké evropské kluby skupují nevyzrálé hráče, kteří ještě nejsou na dospělý fotbal připraveni. "Evropané by nám neměli sahat na patnáctileté děti, které nemají ponětí o tom, co obnáší hrát v evropských ligách. Dokonce ani šestnáctiletí a sedmnáctiletí to nevědí, přitom v Argentině, Brazílii nebo Uruguayi se může každý zlepšovat a herně růst. V tomhle bychom je měli podporovat," dodala argentinská ikona.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní