Rubriky:

Ostatní

Pelé s Brazilci se v přípravě rozloučí se švédským stadiónem

14. srpna 2012 16:01

Středeční přípravný zápas fotbalistů Švédska s Brazílií bude symbolickým rozloučením se stockholmským stadiónem Rasunda, kde "Kanárci" v roce 1958 získali svůj první titul mistrů světa. Proto budou utkání na místě sledovat i tehdejší účastníci památného finále v čele se slavným Brazilcem Pelém.

Před čtyřiapadesáti lety tehdy sedmnáctiletý Pelé nasměroval výběr jihoamerické země k výhře 5:2 nad pořadateli ze Švédska a na památný šampionát stále rád vzpomíná. "Brazílie byla před svým triumfem v roce 1958 zcela neznámá. Dokonce i jméno na vlajce bylo napsáno špatně a můj spoluhráč Zagallo je musel požádat, aby to opravili," citovala agentura Reuters Pelého.

Bývalý švédský pravý záložník Kurt Hamrin si ze zápasu nejvíce vybavil protihráče na stejném postu Garrinchu. "Pamatuji si jeho dva výborné centry a další fotbalové věci, ve kterých byl výborný. Bez debat to bylo nejlepší pravé křídlo na světě," ocenil Hamrin.

Podle dalšího brazilského pamětníka Mazolly tehdejší reprezentaci pomohlo, že se od ní nečekalo tolik jako od současných výběrů pětinásobných mistrů světa. "Brazílie si dnes nemůže dovolit prohrát. My jsme nehráli pod takovým tlakem, přišli jsme úplně klidní a zvítězili," připomněl bývalý útočník, jehož země bude hostit příští světový šampionát v roce 2014 a olympijské hry o dva roky později.

Domovský stadión AIK Stockholm Rasunda, založený v roce 1937, by měl být zdemolován na konci listopadu, kdy končí švédská liga. Ve stejném měsíci je v plánu otevření nového národního stadiónu ve Stockholmu, který ponese název Aréna přátel. Pelé prozradil, že švédská asociace jemu a jeho bývalým spoluhráčům slíbila z Rasundy památeční artefakty.

Zrušit


Časová osa: Ostatní