Rubriky:

Ostatní

VIDEO: Světový pohár se mihnul Prahou, ale ani Masopust se ho dotknout nesměl

6. března 2014 19:01 - Praha

Nechala na sebe čekat... Na předchozí zastávce v Rumunsku nabrala zpoždění, takže Prahou se zlatá trofej, o které snily a sní celé generace fotbalistů ze všech koutů planety, jenom mihla. Na okamžik, na pár chvil... I ty postačily k pózování, fotografování a hlavně vyslovování přání, k nimž přítomnost Světového poháru určeného pro fotbalové šampióny přímo vybízela. „Sáhnout si na něj? To až za čtyři a půl roku v Rusku,“ žertoval kouč české reprezentace Pavel Vrba, ale při reminiscenci na středeční přípravu s Nory se promptně poopravoval. „Teď si musíme hlavně přát, abychom tam o něj vůbec bojovali.“

Sport.cz

Z ramenatých bodyguardů šel strach od pohledu. Urostlí vazouni nespouštěli z drahocenné zásilky putující během devíti měsíců devadesáti zeměmi světa, oči. Natož aby svolili, aby se někdo odvážil na trofej z osmnáctikarátového zlata třeba jen prstíčkem sáhnout.

Na Niké si nesáhli, na Světový pohár také ne

A bylo jim jedno, zda na pódiu postávají členové slavné chilské jedenáctky Masopust, Jelínek a Mašek, kteří už už po předchůdkyni Světového poháru ve dvaašedesátém roce sahali a pár okamžiků měli dokonce Zlatou Niké v rukách, než jim ji Brazilci sebrali.

„Dělali jsme tehdy v Santiagu de Chile všechno, ale bohužel. Možná kdyby nám rozhodčí Latyšev tenkrát víc přál," vracel se o půl století zpátky Josef Masopust, jehož finálový gól na zisk trofeje nestačil.

I on se musel spokojit jen s tím, že si novou trofej, o kterou se bojuje od roku 1974 a jejímž autorem je italský sochař Silvio Gazzaniga, mohl pouze prohlédnout. A ještě ukrytou pod plexisklem. Jeho tehdejší spoluhráči Josef Jelínek a Václav Mašek, stejně jako třeba mistr Evropy z Bělehradu ´76 Antonín Panenka na to byli stejně.

Výjimka pro Slovensko, pro Peltu nikoli

„Jen mistři světa a prezidenti zemí, jejíž reprezentační celky světový šampionát vyhrají, mají právo se trofeje dotknout," striktně sděloval zástupce FIFA a prozradil, že pouze na Slovensku byla učiněna výjimka a prezident země našich někdejších federálních souputníků si Světový pohár potěžkal.

Prezidentovi českého fotbalu Miroslavu Peltu onu výjimku povolena nedostal, takže se musel spokojit s replikou. Pochopitelně menší než je pravá trofej měřící 36,5 cm a vážící šest kilogramů, jen gravírovanou a v porovnání s originálem ceněným na dvacet milionů dolarů tudíž bezcennou.

Co jiného mu proto zbylo, než aby před odletem Světového poháru na další zastávku do Bosny a Hercegoviny slíbil, že na příštím světovém šampionátu v Rusku už o něj bude česká reprezentace také bojovat?!

„Dokážeme to. Teď ovšem musíme nejprve zvládnout kvalifikaci o evropský šampionát 2016, poté samotné EURO ve Francii a na žebříčku FIFA se tudíž posunout tam, kde jsme bývali. Pak dostaneme i při losování kvalifikace mistrovství světa přijatelné soupeře a v Rusku chybět nebudeme," ujišťoval Pelta všechny kolem sebe.

Dokonce i celebrity a pohasínající hvězdičky tuzemského show byznysu, které si pochopitelně nemohly nechat pražské zastavení Světového poháru ujít. Kolem piedestalu, na němž byla zlatá fotbalová trofej vystavena, se sice nakrucovaly a všelijak šponovaly, leč měly smůlu. Ramenaté bodyguardy neobměkčily a na trofej znázorňující dva sportovce držící zeměkouli si nesáhly.

zp, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní