Rubriky:

Ostatní

Chci sedm miliónů, měl říct Warner z FIFA před volbou MS 2010

7. června 2015 12:59 - Káhira
(Aktualizováno: 7. června 2015 13:18)

U jednoho obvinění to nekončí. Bývalého člena výkonného výboru Mezinárodní fotbalové federace FIFA a šéfa CONCACAF Jacka Warnera tentokrát obvinil Egypt. Údajně si měl před volbou pořadatele MS 2010 (nakonec v JAR) říct o úplatek ve výši sedmi miliónů dolarů za podporu kandidatury Egypta.

 

Andrea De Silva, Reuters

„Předseda fotbalového svazu se s ním tehdy potkal ve Spojených arabských emirátech a poté mě informoval, že si mu řekl o sedmimiliónový úplatek. Nečekal jsem, že FIFA je tak zkorumpovaná," řekl v rozhovoru pro televizní stanici ONTV někdejší egyptský ministr sportu Alej Eddini Hilal.

Egypt nakonec ve volbách prohrál s Jihoafrickou republikou, která je po vypuknutí rozsáhlé korupční kauzy kolem FIFA podezřelá, že Warnerovi dala úplatek deset miliónů dolarů. Vedení jihoafrického svazu to však striktně odmítlo s tím, že šlo o částku na charitativní projekt na podporu afrických přistěhovalců v karibských zemích.

Za dvacet let 150 miliónů na úplatcích

Warner je jednou z ústředních postav korupčního skandálu, ve kterém bylo na základě vyšetřování amerických úřadů z úplatkářství obviněno 14 osob, devět funkcionářů FIFA a pět lidí z marketingových firem zabývajících se mimo jiné prodejem vysílacích práv. Spojováni jsou s úplatky přesahujícími za poslední dvě desetiletí 150 miliónů dolarů.

Aféra odstartovala minulý týden těsně před volbami předsedy světové federace, přesto byl Sepp Blatter znovu zvolen. Devětasedmdesátiletý funkcionář, který je v čele FIFA od roku 1998, však o pár dní později oznámil, že odstoupí.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní