Anglie

Derby bojovalo, ale ve finále Carling Cupu je Manchester United

20. ledna 2009 22:56 - LONDÝN/PRAHA

Fotbalisté druholigového Derby nepotvrdili překvapivé vítězství 1:0 v prvním zápase semifinále Carling Cupu proti Manchesteru United. Mistrovský celek odvetu zvládl a po úterní výhře 4:2 postoupil do finále. V něm se utká s lepším z dvojice Tottenham – Burnley, první zápas vyhrál londýnský celek 4:1.

Domácí kouč Alex Fereguson udělal šest změn oproti sestavě při víkendovém vítězství nad Boltonem, na pozici stopera překvapivě posunul veterána Garyho Nevilla. Naděje Derby na úspěch trvaly čtvrthodinku. Pak se k míči dostal Portugalec Nani, uvolnil se na hranici pokutového území a parádní ranou otevřel skóre. Po chvíli dostal míč za obranu John O’Shea a nedal brankáři Carrollovi šanci podruhé. Ve 34. minutě to už bylo 3:0, Carlos Tevez si naběhl na centr Rafaela a hlavou zavěsil.

V 79. minutě ale Evans v pokutovém území atakoval Paula Greena a sudí Dean nařídil přísnou penaltu. Tu s přehledem proměnil Giles Barnes a snížil. Rázem hostům stačilo k senzačnímu postupu vstřelit jediný gól. První zápas doma totiž Derby vyhrálo 1:0 a díky většímu počtu vstřelených gólů na hřišti soupeře by postupovalo. V 87. minutě ovšem defenzíva hostí opět zaváhala, Tevez si naběhl za obranu a musel jej sestřelit Carroll. Následnou penaltu si vychutnal Cristiano Ronaldo a potvrdil postup United.

Historického úspěchu se tak nedočkalo přibližně 9 000 hostujících příznivců, které alespoň v poslední minutě potěšil proměněným přímým kopem z 30 metrů opět Barnes. Derby hrálo velké finále naposledy v roce 1946, kdy ve starém Wembley porazili po prodloužení 4:1 Charlton.

Manchester United se ve finále utká nejspíše s Totttenhamem, který v prvním zápase rozstřílel 4:1 Burnley. Odveta je na programu ve středu.

Carling Cup, odvetný zápas semifinále:

Manchester United - Derby 4:2 (16. Nani, 22. O'Shea, 34. Tevez, 89. Ronaldo z pen. - 80. z pen. a 90. Barnes). První zápas 0:1, postupuje Manchester United.