Rubriky:

Anglie

Kdo si koupí FC Liverpool? Číňan, Syřan, Kuvajťané?

8. srpna 2010 11:00 - LIVERPOOL

Anglická Premier League začíná už za týden a stále není jasné, jaký osud potká jeden z nejslavnějších klubů - FC Liverpool. Současní majitelé Tom Hicks a George Gillett se snaží klub s dluhem 237 miliónů liber (skoro sedm miliard korun) prodat. Britský tisk hodnotí jako nejvážnějšího zájemce Číňana Huanga před syrským podnikatelem Kirdim.

 

Sport.cz

Jakou šanci má současná čtyřka zájemců?

Kenneth Huang

Čínský podnikatel nabízí okamžitý odkup dluhů od banky Royal Bank of Scotland a potřebné investice do klubu, aby bylo na všechny platy hráčů a zaměstnanců i na nový stadión. Podmínkou je odchod současných majitelů. Jeho šance na převzetí klubu vidí odborníci v kurzu 7:1, otazník visí nad investičním fondem, který má Huang v zádech. Jde sice o jednoho z největších investorů na Dálném východě, ale není jisté, jakou v něm vlastně má Huang pozici a tedy, zda bude mít dostatečný vliv na uvolnění tak obrovských investic.

Jahjá Kirdi

Někdejší syrský fotbalový internacionál a nynější obchodník, který má zázemí  v Británii a Kanadě. Minulý týden prohlásil, že s majiteli Hicksem a Gillettem již dohodl kupní cenu, má prý i zajištěno financování nového stadiónu i zahlazení dluhů. Jeho šanci na vládu v Anfield road vidí zasvěcení zhruba poloviční než u Huanga. Především pochybují, že dokáže ze svých utajených společníků, údajně z některého z arabských emirátů, vymámit potřebné finance.

Stadion FC LiverpoolStadion FC Liverpoolfoto: Sport.cz/liverpoolfc.tv

Rhonská skupina

Skoro stejné šance jako Kirdi má prý i tzv. skupina Rhone - v New Yorku založená privátní společnost miliardářů Stevena Langmana a Roberta Agostinelliho. Nabídla už na jaře majitelům klubu  110 miliónů liber (přes tři miliardy korun) za 40 procent akcií. Nyní svůj zájem miliardáři potvrdili, i když by se cena mohla vyšplhat na 100 miliónu za 25 procent akcií. To jim přece jenom šance dává, protože Hicks s Gillettem by zadlužený klub mohli prodat se ziskem, o což jim jde hlavně.

Rodina Al-Charafi

Nejtišší ze všech nápadníků, ale přibližně se stejnými šancemi jako Rhonská skupina, je mocná kuvajtská rodina Al-Charafi. Začala se o Liverpool zajímat v lednu 2009 a myšlenka investovat do předního člena Premier League ji dosud neopustila. Patriarcha Nasser má nepochybně prostředků dost - je to 48. nejbohatší člověk na světě. Ovládá maloobchodní impérium, které například zahrnuje franchisingová práva na oblíbené pečivo Dunkin Donuts v Kuvajtu. Na druhé straně prakticky není nic známo o jeho plánech s klubem do budoucna.

Britský tisk soudí, že prodej klubu by měl být co nejrychlejší. Někdejších 600 miliónů liber, které ještě v dubnu chtěli Gillett s Hicksem za majetek na Merseyside utržit, je skoro utopií. Ale nepodaří-li se nynějšímu předsedovi klubu Martinu Broughtonovi uzavřít obchod do konce letního přestupového období, šance na prodej se ziskem ještě výrazněji poklesne.

bk, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Anglie

Filtr článků - Anglie


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..