Arsenal - Manchester City 0:2Dostihy manchesterských lídrů pokračují, oba nedělní šlágry vyhráli

Dvěma atraktivními duely vyvrcholilo 22. kolo anglické fotbalové Premier League. Nejprve vedoucí Manchester United po velké bitvě porazil Liverpool 2:1. Druhý Manchester City, který na městského lídra i nadále ztrácí sedm bodů, pak vpodvečer dokázal odpovědět. Na hřišti Arsenalu sice Džeko zahodil penaltu, Kanonýři však hráli od 10. minuty o deseti a „Citizens“ si s jistotou došli pro výhru 2:0.

Klíčový moment. Rozhodčí Mike Dean vylučuje Laurenta Koscielného z Arsenalu (čtvrtý zprava).

Deset bodů mají „Rudí ďáblové" k dobru, nicméně „Citizens" stále doufají, že titul bude jejich. Stejně jako loni, kdy na městského rivala také ztráceli, ale mocným finišem mu nakonec trofej vyfoukli.

„Myslím, že loňský rok dokážeme zopakovat. Chtěli jsme vyhrát Ligu mistrů, ale ta příležitost je už pryč a soustředíme se jen na Premier League. Nebude to jednoduché, ale naším cílem je bodově dohonit United už na konci února. Musíme reagovat rychle a demonstrovat, že Manchester City je šampiónem Anglie a chce jím i nadále zůstat," vyhlásil tento týden španělský reprezentant David Silva.

Liverpool měl k remíze blízko

Lídr tabulky se musel proti Liverpoolu obejít bez kanonýra Rooneyho, který se ještě nestihl zotavit ze zranění kolene. „Wayne je stále mimo hru. Doufám, že ve středu by měl být k dispozici v opakovaném zápase s West Hamom," avizoval kouč Alex Ferguson.

Favorit nečekal na úvodní gól dlouho. V 19. minutě se na levém křídle uvolnil Evra, odcentroval do pokutového území, kde se střelou z první prosadil Van Persie. Na jeho pohotové zakončení neměl brankář Reina nárok. Po hrubce pak měl velkou šanci zvýšit vedení Welbeck, jenže obránci Liverpoolu se stihli vrátit a střelu zblokovat.

Druhý poločas byl dramatičtější. V 54. minutě Van Persie rozehrál přímý kop, na zadní tyči skvěle hlavičkoval volný Evra a míč do sítě nepatrné tečoval Vidič, jemuž byl gól připsán.

Liverpool však zareagoval již o tři minuty později. Gerrardovu bombu ještě brankář De Gea vyrazil, jenže střídající Sturridge z dorážky balon snadno dopravil do odkryté brány.

Hosté ožili a pěkně favoritovi zatápěli, ale navzdory velkému tlaku v závěru alespoň na bod nedosáhli.

Rosický se nevešel ani na lavičku

Také „Citizens" postrádají zraněného elitního střelce. „Sergio Agüero bude připraven až příští týden. S Arsenalem ještě nebudeme zbytečně riskovat," řekl trenér Roberto Mancini. Argentinec je v této sezóně s deseti brankami ve všech soutěžích spolu s Džekem nejlepším střelcem City.

Ani na lavičku Arsenalu se nevešel kapitán české reprezentace Tomáš Rosický. A kanonýři začali druhý ze šlágrů zle. Již v 10. minutě stáhl Koscielny ve vápně Džeka a nejenže se kopala penalta, hříšník navrch vyfasoval přísnou červenou kartu. Pokutový kop zahrál sám Džeko, míč se dostal pod tělo domácího brankáře a následně se odrazil do tyče, od které putoval po brankové čáře k další tyči a Szczesny ho pak skryl do svých rukavic.

Hosté i tak stačili ještě do přestávky rozhonout. Tevez poslal kolmici do šestnáctky, kde Milner přesnou střelou na zadní tyč překonal brankáře Arsenalu. A dočkal se i Džeko, který po šanci Teveze zblízka snadno doklepl gólmanem vyražený míč do prázdné branky.

Zatímco Liverpool odpoledne zápas zdramatizoval, oslabený Arsenal k tomu měl daleko. Naopak musel přežít další šance Džeka a Teveze. Čtvrt hodiny před koncem byl sice za šlapák vyloučen také Kompany a počet hráčů se srovnal, ale to už bylo pro Kanonýry na zvrat pozdě.