Hokejisté Vítkovic porazili Budějovice a dostihli desáté Kladno

OSTRAVA

Tři góly elitní formace Jiřího Burgra vynesly hokejistům Vítkovic páté domácí vítězství za sebou. Ostravané v předehrávce 48. kola extraligy porazili České Budějovice 4:2, přestože v závěru čelili drtivému tlaku soupeře. Vítězové tak po dlouhých týdnech bodově dostihli tým na desátém místě, které otvírá cestu do play-off. Největší rivalové Vítkovic však mají utkání k dobru.

Domácí soupeři deset minut nedali dýchat, z tlaku však vytěžili jediný gól. Turka prostřelil už v třetí minutě Jurečka a potvrdil, že přesilovky Vítkovicím v posledních zápasech vycházejí. Gól totiž mohl padnout i z druhé početní výhody, ale Weissmannova rána jen hlasitě zařinčela o tyčku bezradného Turka.

Kovový zvuk jako by probudil Jihočechy z podřimování. Druhá půle zahajovací části byla zase v jejich režii, ale Pinc se vyznamenal při Hřebejkově laxní dorážce do opuštěné branky i proti Hüblově blafáku. Až na Veselého pokus byl krátký, českobudějovický útočník přehodil po sražené střele gólmanův beton.

Osmadvacet minut to vypadalo na drama až do posledních sekund. Weissmann i Brabenec zahodili po vyložené šanci, pak Krenželok nejrychleji vystartoval po nahozeném puku do středního pásma a osamoceného Turka zmátl bekhendovým zakončením. Domácí náskok mohl mít jepičí život: hned z protiútoku vypálil Veselý, jeho střela orazítkovala obě tyčky a vypadla zpět do hřiště. Ani dlouhá kontrola videozáznamu hostům radost nepřinesla.

Pinc byl v závěru k nepřekonání

Neplánovaná přestávka Budějovické vykolejila, hosty pak spláchla smršť zredukované vítkovické sestavy. Nejprve Hubáček trefil tyč, ale už za chvíli Turka podruhé dalekonosným pokusem překvapil obránce Jurečka. Silný nápor Vítkovic vyústil ještě v další gól, když Weissmann v 38. minutě až ze své páté slibné příležitosti vyzrál na brankáře.

Domácí však ještě zdaleka neměli vyhráno. Ani za nepříjemné ztráty hosté utkání nevzdali, vyvinuli tlak a po několika promarněných šancích Mertl rozdmýchal naději. Domácím jako by došly síly, v posledních minutách křečovitě bránili a s velkým štěstím přežili řádění Hüblovy eskadry.

I když čipernější hosté protivníka téměř nepustili ze svého útočného pásma, kontaktní gól se jim dát nepodařilo. V posledních dvou minutách několikrát Turek odjel z branky, jenže Budějovičtí bušili do Pince neúspěšně. Prázdnou branku poté zblízka kuriózně minuli Kuboš a Kropáč, avšak na vítkovickou výhru to už nemělo vliv.

Vítkovice Steel - Mountfield České Budějovice 4:2 (1:1, 3:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 3. Jurečka (Burger), 27. Krenželok (Kropáč), 28. Jurečka (E. Weissmann), 38. E. Weissmann (Burger) - 12. Veselý (Vak), 49. Mertl (Šimánek). Rozhodčí: Minář - Čech, Chytil. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 5327.
Vítkovice: Pinc - Jurečka, Barinka, Jasečko, Gulaši, Kuboš, S. Hudec - E. Weissmann, Burger, P. Hubáček - Irgl, T. Káňa, Krenželok - R. Procházka, Hamrák, Köhler (16. Kropáč) - Tomášek, Mikula, Klimek. Trenéři: Fryčer a Bolek.
České Budějovice: Turek - Toman, Gřegořek, Posmyk, Vydarený, Vágner, Kutlák, Mucha, od 43. min. navíc Macháček - M. Hudec, V. Hübl, Brabenec - Kotrla, Vak, Veselý - Šimánek, Mertl, Sailer - Gulaš, L. Květoň, Hřebejk. Trenéři: Jandač a Kupka.