Slovenský den ve Zlíně

U všeho dnes byli slovenští hokejisté při vítězství Zlína nad Českými Budějovicemi v prvním kole nového ročníku hokejové extraligy. Vítězstvím moravského celku se úspěšné premiéry v české extralize dočkal slovenský trenér Zlína Ernest Bokroš, přičemž mu k úspěchu pomohl jeho krajan Peter Barinka, autor dvou zlínských gólů.

Hokejisté Zlína se radují po vyrovnání Petra Lešky (vpravo) na 1:1

Rozporuplné pocity dnes vládly na extraligových kluzištích. Mnoho radosti zažily stadiony ve Zlíně, Vítkovicích, Kladně a Plzni. Vítkovice dokázaly odvrátit nepříznivý stav po dvou třetinách, Plzeň porazila velmi ambiciózní Pardubice a v Kladně se po roční pauze radovali z prvního extraligového vítězství. Naopak nespokojeni odcházeli diváci v Karlových Varech a v pražském Edenu, v obou případech totiž domácí prohráli. Ve Znojmě se po remíze 1:1 s Litvínovem rozdělovaly body na obě strany.

Vítkovice otočily zápas s Libercem v poslední třetině

Vítkovice zahájily sezónu vítězně, neboť na rozdíl od Liberce dokázaly střílet góly také v době, kdy byl na ledě plný počet hráčů. Hosty připravil o body svou nedisciplinovaností zkušený Nedvěd, který neudržel nervy na uzdě a v závěru jeho fauly domácím pomohly.

Jen díky brankáři Trvajovi se domácí těšili po první části z vedení. Vítkovický gólman řešil řadu složitých situací, naopak Liberec se snadno ubránil i 93 s v oslabení tří proti pěti. O. Svoboda kapituloval až chvíli před koncem třetiny po ráně Tomáška, Severočeši však po obrátce po bleskových akcích potrestali dvě vyloučení domácích v deseti vteřinách.

Vítkovice znovu odpověděly v přesilové hře a pak se pustily do útočení, zabrdila je však další využitá přesilovka hostů. Přestože Krayzel po začátku druhé části srovnal, navrch měl dlouhé minuty Liberec. Pak však Nedvědův faul ztrestal za 11 vteřin Černošek a v dalším střídání bek Severočechů vyfasoval pětiminutový trest za faul na Tomáška. Pak se sice domácí už do žádné ofenzívy nepouštěli, ale pohlídali si vydřené vítězství.

Ladislav Svozil (Vítkovice): "Jsme hrozně rádi, že jsme do soutěže vykročili vítězstvím. Soupeře jsme moc nepouštěli do šancí, ale Liberec hrál znamenitě přesilovky a dával nám z nich góly. Ve druhé části jsme paradoxně vyvinuli největší tlak, ale třetinu jsme prohráli 1:3. Místo, abychom dali nějakou branku navíc, zápas jsme si zkomplikovali. Utkání jsme v poslední třetině nakonec otočili, a pak nám pomohl hloupý Nedvědův faul, díky němuž jsme odolali závěrečnému tlaku Liberce."

Karel Dvořák (Liberec): "Utkání jsme si prohráli tím, že jsme udělali více chyb. Začali jsme sice dobře a ubránili se oslabení tři na pět, ale hned potom jsme si po vhazování nechali dát laciný gól. Přesilovkami jsme sice skóre obrátili, ale další hrubou chybu jsme vyprodukovali v úvodu třetí třetiny a Vítkovice z prvního útoku srovnaly. Hráče jsme přitom v šatně nabádali k větší obezřetnosti v úvodu. Za nerozhodného stavu jsme měli šance, ale vítězný gól nakonec dali domácí."

Vítkovice vs. Liberec 4:3 (1:0, 1:3, 2:0)
Branky a nahrávky: 19. M. Tomášek (Irgl, Hubáček), 26. Míka (Vala, I. Padělek), 41. Krayzel (Burger, Seman), 52. Černošek (Krayzel) - 24. Korhoň (Jiruš), 24. Rozsíval (S. Procházka), 34. Michal Straka (Nedvěd, J. Moravec). Rozhodčí: Kolísek - Pacal, Pospíšil. Vyloučení: 6:6, navíc Nedvěd 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:3. Diváci: 3121.
Vítkovice: Trvaj - Seman, Černošek, Kowalczyk, Pavel Kumstát, Ficenc, Chmelíř - Kaděra, Burger, Krayzel - I. Padělek, Vala, Krenželok (22. Míka) - Irgl, Hubáček (28. A. Padělek) M. Tomášek. Trenéři: Svozil, A. Tomášek.
Liberec: O. Svoboda - Nedvěd, J. Moravec, Krstev, Jiruš, Holub, Čakajík - Kropáč, Michal Straka, Korhoň - Rozsíval, Plodek, S. Procházka - V. Novák, Musil, Kašpařík - Verčík, Pabiška, Hájek. Trenéři: Jandač, Nedvěd st., Dvořák.

Premiéra v extralize se Ernestu Bokrošovi vydařila

Zlín vydřel vítězství, ale ve 37. minutě mu odkulhal z ledu brankář Murín. Na Šimánkovo gólové sólo zakončené blafákem odpověděli domácí vyrovnáním Veselého po ukázkové přesilovce a potom Barinka překvapil Hudáčka umístěnou dělovkou téměř z buly. Slovenský rychlík hned v úvodu druhé části propálil budějovického gólmana znovu.

Štrba sice rychle kontroval, ale únik Lešky před cestou do šaten pojistil vedení Zlína, který točil jen tři útoky. Závěr zdramatizoval českobudějovický Bartoš, který prostřelil závar před náhradním gólmanem Altrichterem, ale při power play hostí se do jejich prázdné branky trefil Balaštík.

Ernest Bokroš, trenér Zlína: "Jsem šťastný, že nám vyšla premiéra, ale trápí mne obnovené zranění Murína."

Vladimír Caldr, trenér Budějovic: "Domácí se prosazovali jednoduchým hokejem a vlastně rozhodl gól Lešky do šatny na konci druhé třetiny."

Zlín vs. České Budějovice 5:3 (2:1, 2:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 7. Veselý (Blaťák, M. Hamrlík), 15. Barinka (Vlach), 22. Barinka (Zubíček), 39. Leška (M. Hamrlík), 60. Balaštík (Leška) - 4. Šimánek (Kristek, Babka), 25. Štrba, 50. Bartoš (Sailer, F. Turek). Rozhodčí: Jebavý - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Diváci: 5385.
Zlín: Murín (37. Altrichter) - M. Hamrlík, Blaťák, Macholda, Zubíček, Tesařík, Nosek - Balaštík, Leška, Veselý - Barinka, Vlach, Mokrejš - M. Okál, M. Čech, Weissmann. Trenéři: Bokroš, Stuchlík.
České Budějovice: Hudáček - Babka, Jasečko, R. Suchánek, Jindra, Gýna, Z. Neckář - Bartoš, F. Turek, Sailer - Rob, Štrba, Bělohlav - Šimánek, Kristek, Ondřej - Hřebejk, Škoda, D. Nedorost. Trenéři: Caldr, Neliba.

Kladenský návrat do extraligy oslavila výhra

Nováček z Kladna se radoval po návratu do nejvyšší soutěže z vítězství, všechny góly zápasu přitom padly v přesilovkách. Skóre mohl už v 5. min. otevřít domácí Klimt, trefil jen horní tyč Bieglovy svatyně.Vsetín byl v první části lepší, hrál přesněji a ujal se vedení, když se v přesilovce mezi Orctovy betony trefil Stantien. Domácí byli nervózní, těžko přecházeli střední pásmo. Po první přestávce hru zpřesnili a vytvářeli si šance, ale Gardoň ani Hořava nemířili přesně. Vyrovnání zařídil v přesilovce Kruliš bombou z mezikruží. Vítězný gól vsítil v početní převaze Štefanka, jehož nahození od zadního mantinelu si do branky srazil Biegl.

Vsetínští byli v druhé části neškodní a Orct mohl být v klidu, stejně jako v úvodu poslední třetiny. Domácí chtěli rozhodnout, kombinační hrou si vytvořili slibné šance, ale Biegl dvakrát vychytal Kyselu, který navíc trefil tyčku. V závěru hosté zatlačili domácí před Orcta, ten tutovku Demela po kiksu Kruliše lapil a odolal i atakům při 78 vteřin dlouhé power-play.

Zdeněk Müller, trenér Kladna: "První část nám nevyšla. Měli jsme hodně šancí, výhra mohla být vyšší, ale Biegl byl vynikající."

Jiří Režnar, trenér Vsetína: "Udělali jsme zbytečné fauly v útočném pásmu, které rozhodly. Tlak v závěru vyzněl do ztracena."(ram)

Kladno vs. Vsetín 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 28. Kruliš (Klimt, Gardoň), 35. J. Štefanka (M. Hořava) - 7. Stantien (Dubec). Rozhodčí: Mikula - Bádal, Pokorný. Vyloučení: 5:9. Využití: 2:1. Diváci: 4627.
Kladno: Orct - Kruliš, Malena, Zeman, Dlouhý, V. Čech, Kasík - Kalla, Gardoň, Klimt - Lažo, J. Štefanka, M. Hořava - Kysela, Pazourek, Jankových - Bílek, M. Havel, Horna. Trenéři: Müller, Evan, Tatíček.
Vsetín: Biegl - Jaškin, Luža, Kuboš, Vyrůbalík, J. Polák, O. Němec - Hudec, Štraub, Selingr - Vampola, Vak, Demel - Ambruz, Stantien, Dubec. Trenéři: Tabara, Režnar.

Pardubicím nepomohl ani gól Dopity

Po opatrném začátku se dřív osmělili hosté, šanci Divíška ale kryl Barta. Na druhé straně se vytáhl Svoboda při akcích J. Straky i Matějovského. Až na začátku druhé třetiny se trefil do pardubické sítě Dvořák. Hosté okamžitě zvýšili aktivitu, byli častěji v útočném pásmu, ale Barta chytal skvěle.

Plzeňští statečně bojovali i bez zraněného Nedomy a těsně před druhou přestávkou vystřelil od modré čáry Vostřák a Hurtajovi se povedla gólová teč. Hosté v poslední části zamíchali sestavou a přineslo to efekt. Dlouhou Divíškovu přihrávku dojel P. Sýkora, zpoza branky našel Dopitu, který do protipohybu Barty skóroval.

Rostislav Čada (Plzeň): "Do zápasu jsme vstoupili s velkou agresivitou a dařilo se nám udržet vysoké tempo po celých šedesát minut. Tím pádem jsme si vytvořili i hodně šancí a hosty jsme předčili bojovností. Hodně nám pomohli výteční diváci."

Miloš Říha (Pardubice): "Domácí byli pohyblivější, dali do hry více srdce. My jsme hráli příliš profesorsky, bez bruslení a pohybu a neproměnili jsme ani vyložené šance. V cestě nám stál i výborný brankář Barta."

Plzeň vs. Pardubice 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 22. Dvořák (Krátoška, Vobořil), 40. Hurtaj (Vostřák), 58. Matějovský - 47. Dopita (P. Sýkora, T. Divíšek). Rozhodčí: Bolina - Bláha, Kareš. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 6500.
Plzeň: Barta - Dobroň, Jiří Hanzlík, Nedoma, Vobořil, Cartelli, M. Výborný - Andrašovský, J. Straka, Sedlák - Dvořák, Krátoška, Matějovský - Vostřák, Hurtaj, Adamský - Bílek, Švík, Důras. Trenéři: Čada, Přerost.
Pardubice: A. Svoboda - M. Sýkora, Duben, Čáslava, Zábranský, Podhradský, Pácal - Jaroslav Kudrna, T. Blažek, Lubina - P. Sýkora, T. Divíšek, Janecký - F. Mrázek, Dopita, Pištek - Kolář, Koukal, Razingar. Trenéři: Říha, Seidl.

Ospalý rozjezd Znojma a Litvínova

Po opatrném úvodu se začali dřív osmělovat hosté, soupeřovu branku ale ohrožovali většinou jen střelami zdálky, s nimiž brankář Duba neměl problémy, likvidoval do první pauzy i dvě větší šance Litvínova, které měli na hokejce Martínek a Rolínek.

Severočeši byli lepším týmem také na začátku prostřední dvacetiminutovky, avšak Rolínek dvě vyložené příležitosti promarnil. Znojemští vyrovnali hru až v polovině střetnutí. Gólman Pinc se vyznamenal při dělovce Havíře v době, kdy domácí hráli přesilovku. V ní vzápětí pálil Pucher do tyče, ale krátce po návratu Kubinčáka z trestné lavice už otevřel skóre nepříliš prudkou střelou od modré čáry Křetinský.

Poslední část začala nezaviněným zraněním litvínovského Kotrly, který byl odnesel z ledu na nosítkách. Po znovuzahájení hry neuspěl v sólu hostující Trávníček. Pak měli Jihomoravané dvakrát bezprostředně za sebou výhodu početní převahy, přes neustálé ostřelování soupeřovy branky však gól nedali. Trest přišel vzápětí po Hüblově přihrávce od zadního mantinelu vyrovnal Žemlička.

Pavel Pazourek (Znojmo): "Nehráli jsme dobře, bod byl vydřený, spíše nám jej soupeř daroval. Kromě brankáře Duby nikoho z hráčů nemohu pochválit za dnešní výkon. Vyhráli jsme minimum soubojů a nedařila se nám ani hra jeden na jednoho. Navíc jsme vymýšleli pod tlakem i zcela zbytečné hlouposti, které normálně neděláme."

Jaroslav Hübl (Litvínov): "V první třetině jsme měli plno šancí, škoda, že jsme je nevyužili. Ve druhé části jsme se sice dostávali pod tlak, ale ve třetí jsme přežili nebezpečné přesilovky domácích a vyrovnali. Mrzí nás zranění Kotrly, neboť patří k našim klíčovým hráčům. Ve Znojmě má tento hráč smůlu, před rokem zde pro změnu dostal trest na sedm zápasů."

Znojmo vs. Litvínov 1:1 po prodloužení (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0).
Branky a nahrávky: 36. Křetinský (Pardavý) - 51. Žemlička (Hübl, Balázs). Rozhodčí: Husička - Chytil, Unzeitig. Vyloučení: 6:8, navíc Haman 10 min. Bez využití. Diváci: 4600.
Znojmo: Duba - Soudek, Havíř, Křetinský, Kudělka, Snopek, Mojžíš, Němeček - Barus, Uram, P. Pucher - Pardavý, Rataj, Haman - Milan Procházka, Erat, Ludvík - Hradecký, Mareš, Plášek. Trenéři: Pazourek, Kastner, Skrbek.
Litvínov: Pinc - P. Martínek, Hranáč, Poživil, Kroupa, Bombic, Klobouček - Balázs, Hübl, Žemlička - Trávníček, T. Martinec, Kubinčák - Kacíř, Rolínek, Kotrla - Prorok, Říha, Gombár. Trenéři: Výborný, Hübl st., Hynek.

Sparta potvrdila úlohu favorita

Skvěle bruslící a důrazně hrající Pražané doslova rozebrali domácí třemi góly během 11 minut. Do vedení dostal Spartu Špilárův premiérový gól už po 62 sekundách, vzápětí zvýšil prudkou ranou Šimíček a zaskočený Pejchar přenechal místo v karlovarské brance Jarinovi, jenž brzy kapituloval po střele Tona.

Domácí obtížně hledali recept na gólmana Břízu, jemuž ve 14. min. při Rodinově střele pomohla tyčka. Až ve druhé třetině se vydařeným blafákem po sólu přes celé kluziště prosadil Netík. Možnost ke snížení stavu pak Vary propásly při čtyřminutové přesilovce za Šimíčkův faul. V závěrečném dějství si favorit výhru snadno uhlídal, konečnou podobu výsledku dal v početní výhodě Broš.

Miloslav Hořava, trenér K. Varů: "Zaspali jsme začátek, což se nám stalo osudným, na hráčích jsem pozoroval zbytečný respekt ze soupeře."

Alois Hadamczik, trenér Sparty: "Rozhodla excelentní první třetina. Celý tým podal výborný výkon, tak snadné vítězství jsem ani nečekal."

Karlovy Vary vs. Sparta Praha 1:4 (0:3, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 35. Netík - 2. Špilár (Kratěna), 2. Šimíček (Paroulek), 11. Ton (Broš), 44. Broš (Šimíček). Rozhodčí: Minář - Blümel, Vitík. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. Diváci: 4080.
Karlovy Vary: Pejchar (2. Jarina) - Galvas, F. Ptáček, Rodin, Bauer, Krajíček, Kivoň - Košťál, Alinč, V. Polák - Bednařík, Tvrdík, L. Svoboda - Němčický, Lipianský, Netík - Petr Kumstát, Pavliš, Skuhravý. Trenéři: Hořava, Rulík.
Sparta Praha: Bříza - L. Procházka, Srdínko, M. Richter, Řezníček, Jan Hanzlík, Šrek - Havlát, Marek, Ton - Kratěna, Broš, Špilár - Paroulek, Šimíček, Tomajko. Trenéři: Hadamczik, Konečný.

Mistr napoprvé prohrál

Úřadující mistr se proti Třinci trápil v koncovce. Protože ani hostům se nedařilo, stejně jako v obou zápasech na Slavii v minulé sezóně vstřelit gól, v úvodních dvou třetinách diváci v Edenu gól neviděli. V první desetiminutovce měl více práce třinecký Lakosil, když nejblíže ke gólu v jeho síti měl dvakrát Sup. Na druhé straně zkoušel štěstí Ivan, ale při sólovém úniku na Málka nevyzrál.

Většina druhé třetiny se odehrála při nestejném počtu hráčů na ledě. Domácí hráli dokonce přes minutu přesilovku pět na tři, ale nedokázali ani vystřelit. O chvíli později dostal stejnou možnost opět Třinec, ale efekt byl stejný. Závěr druhé části patřil opět domácím, ale obranou hostů zapomenutý Klepiš ani dorážející Kučera si na výborného Lakosila nepřišli.

Jiří Kalous (Slavia Praha): "Od začátku to byla z obou stran taktická bitva, v níž jsme bohužel nedokázali proměnit šance, které jsme si v úvodu vytvořili. Poté byla hra vyrovnaná a bohužel ve třetí části jsme inkasovali gól již v první minutě a poté rychle druhý. Pak jsme museli hru otevřít a přišla i třetí branka, po které se nám nepodařilo utkání zvrátit. Na začátek sezony to bylo hodně kvalitní utkání a já věřím, že až se nám podaří vstřelit nějakou branku, budeme bodovat."

Pavel Marek (Třinec): "V úvodním náporu nás podržel Vlasta Lakosil, který dnes odchytal vynikající zápas. Od desáté minuty jsme hru vyrovnali a dařilo se nám také vytvářet si nějaké šance. Ve třetí třetině jsme hru zredukovali na tři formace a vytvořili jsme si mírnou převahu, která rozhodla o osudu zápasu."

Slavia Praha vs. Třinec 0:3 (0:0, 0:0, 0:3 )
Branky a nahrávky: 41. Malinský (R. Král), 42. Jančařík (Skořepa), 49. R. Král. Rozhodčí: Haškovec - Šátava, Český. Vyloučení: 5:6, navíc Ivan (Třinec) 10 min. Bez využití. Diváci: 2434.
Slavia Praha: Málek - J. Novák, Droppa, Kučera, D. Pojkar, Kuntoš, Graňák, O. Staněk - Beránek, P. Martinec, Tomica - Hruška, Čermák, Sup - Jaroš, M. Kopecký, Klepiš - Fadrný, Antoš, Šaffer - R. Dlouhý. Trenér: Růžička, Weissmann, Kalous.
Třinec: Lakosil - Jan Kudrna, J. Malinský, Hunkes, Jančařík, Žabka, F. Štefanka - Zadina, R. Král, Pletka - Janků, Skořepa, Pavelek - Ivan, Melenovský, Meluzín - Bordowski, Polanský, Zbořil. Trenér: Marek, Mach.