Vládce základní části se loučil. Sparta v derby prohrála se Slavií

40. Vondrka 2:1
60. Hertl 2:2
65. Dušek 2:3

26. února 2012 20:53 - PRAHA

Nejlepší se doma loučil a přišlo jedenáct tisíc fanoušků. A to v zápase, který vždy budí pozornost. Hokejisté Sparty v posledním utkání základní části Tipsport extraligy hostili v derby Slavii, kterou čeká boj o udržení v nejvyšší soutěži. Po samostatných nájedech slavil tábor hostí. Slávisté vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech. Po utkání ještě sparťané převzali Prezidentský pohár, který náleží nejlepšímu mužstvu po dvaapadesáti kolech.

Jan Handrejch, Právo

Ještě před zápasem na Spartě zavládla chvíle slávy. Bývalý hráč tohoto klubu a československý reprezentant Pavel Richter se postavil na led a jeho dres s číslem osm vystoupal pod strop arény v Holešovicích.

„Díky Spartě, která mě hráčsky vychovávala, mohl jsem hrát za reprezentaci,“ děkoval Richter v připravené reportáži, která běžela na světelné kostce. Doživotní VIP permanentku, převzal od šéfa klubu Petra Břízy a fanoušci vestoje tleskali za jedenáct let ve Spartě.

Richter odcházel, na led nastoupili slávisté, ozval se pískot a derby mohlo začít. Po 28 sekundách hráli hosté přesilovku, ale sparťany ničím nepřekvapili. Stejným způsobem se dařilo za pár minut i domácím.

Sparta využila přesilovku a vedla 1:0

Sparta využila až dvojnásobnou početní výhodu, když se v 7. minutě trefil Sersen. Od modré čáry vše propálil a vítěz základní části se ujal vedení 1:0. V zahajovací dvacetiminutovce mohlo padnout více gólů, ale oba gólmani předvedli pár povedených zákroků. Spartu držel Pöpperle, Slavii Kopřiva.

Ve druhé reklamní přestávce dali o sobě vědět domácí fanoušci. Předvedli více než čtyřicetimetrovou plachtu, na kterém čněl nápis - Vládci. „Vládci Prahy,“ skandovali sparťané. V minulé sezóně Sparta bojovala ve skupině play-out, o rok později není nikdo po základní části lepší.

Vondrka srovnal v poslední minutě druhé třetiny

Slavia v pátek smetla Vítkovice 8:1 a zažila nejpovedenější utkání sezóny. Sparťané před svými fanoušky minule udolali Litvínov až gólem v poslední minutě 3:2. Derby pro obě mužstva znamenalo loučení s první částí sezóny.

Ve druhé třetině padly dva góly. Nejdříve se domácí ubránili početní výhodě, poté se předvedl Tenkrát, který se neukvapil při střele, položil si gólmana a Sparta vedla 2:0. Ale konec třetiny byl v režii Slavie. Vondrka prokázal, že je zkušený hráč, také se neunáhlil a 41 sekund před sirénou snížil na 1:2.

Ve třetí třetině vše směřovalo ke třem bodům pro Spartu, ale 21 sekund před koncem šedesáté minuty rozhodl jinak Hertl a Slavia srovnala na 2:2. Na řadu přišlo prodloužení, ale ani to neurčilo vítěze. Až samostatné nájezdy ukázaly na tým, který bral dva body. A byla to Slavie, rozhodl Antonín Dušek.

Sparta - Slavia 2:3 SN (1:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Sersen (Ton, Broš), 30. Tenkrát (Ton) - 40. Vondrka (Sklenář, Hertl), 60. Hertl (Kadlec), Dušek. Rozhodčí: Minář, Šindler - Charvát, Bejček. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. Diváci: 10 907.
Pöpperle - Krstev, Sersen, Milam, Jan Hanzlík, Philipp, Kučný, Kasík, D. Kočí - Pacovský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Žálčík, Rubeš, Forman. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.
M. Kopřiva - Kadlec, Valach, Kuboš, Kolařík, Šulc, Dresler, J. Krejčík - Pospíšil, Dušek, Krenželok - Vondrka, T. Hertl, Tomica - Micka, V. Růžička ml., Sklenář - Žejdl, P. Jelínek, Doležal. Trenéři: V. Růžička, Weissmann, Čelanský a Beránek.