Vítkovice se proti Jihlavě hledaly jen třetinu

OSTRAVA

Zlepšeným výkonem od druhé části hry smetli hokejisté Vítkovic v šestém kole extraligy Jihlavu. Na výsledku 5:1 měli hlavní zásluhu dvoubrankoví střelci David Moravec a Zbyněk Irgl. Ke snadnému vítězství se Vítkovice propracovaly i bez lehce zraněných posil z NHL, gólmana Pruska a útočníka Varadi.

Cesty k dobytí středního pásma hledaly Vítkovice v první části s obtížemi. Hosté se opevnili na vlastní modré čáře a dlouho jim to stačilo. Když navíc Bakus ve 12. minutě využil Černoškovy chyby a trefil místo mezi tyčkou a Pincovou vyrážečkou, jihlavská defenzíva ještě zesílila. Favorit ani pak nepocítil nutnost přidat. Setrval ve vlažném tempu a do jediné šance se po zmatcích v jihlavské obraně probil Irgl, ale Suchan jeho střelu v 16. minutě vyrazil.

Zřejmě až důrazná promluva v šatně vytrhla Vítkovické z počáteční letargie. Štefankův útok si vychutnal jihlavské zadáky a Irgl celou akci vyšperkoval pohotovým blafákem, po němž puk zasunul za Suchanova záda. Hned po vhazování se řítil na branku i Burger, ale gólem skončila až jeho následná přihrávka na neobsazeného Moravce.

Celek z Vysočiny byl přece jen donucen opustit defenzivní taktiku. A to byl vítr do vítkovických plachet. Po chybě ve středním pásmu vyrazil do přečíslení Irgl se Štefankou a pravý křídelník nedal švihem pod horní tyčku Suchanovi šanci. Hosté se po minutách útlumu nastěhovali před Pince až na konci druhé třetiny, ale bylo jim málo i 97 sekund přesilovky pět na tři.

Zvýšenému tempu soupeře už nováček v závěru nestačil. Domácí po čtvrtém gólu Moravce definitivně odhodili obavy o výsledek a bavili se kombinačním hokejem. Černošek dal tečí Philippovy střely výsledku konečnou čtyřgólovou podobu, a to ještě Moravec se Štefankou trefili tyčky.

Aleš Tomášek (Vítkovice): "Do zápasu jsme nastoupili velmi špatně. Bylo to podobné jako na Spartě a můžeme být rádi, že jsme dostali jenom jeden gól. Museli jsme tedy v kabině zvýšit hlas. Od druhé třetiny jsme se už zlepšili, a bylo to vidět. Po třetí brance jsme už utkání kontrolovali a koncovka byla už jasně v naší moci."

Petr Vlk (Jihlava): "Nenastoupili jsme do zápasu špatně a vcelku se nám povedla první třetina. Jenže vstup do druhé byl tragický. Góly jsme dostali po individuálních chybách, ne proto, že by nás soupeř nějak výrazně přehrál. Vítkovice pak navíc proměnily dvě přesilovky a zápas už dovedli do úspěšného konce."

Vítkovice - Dukla Jihlava 5:1 (0:1, 3:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 23. Irgl (J. Štefanka, Malík), 23. D. Moravec (Burger), 32. Irgl, 44. D. Moravec (Burger, Jurečka), 52. Černošek (Philipp, Burger) - 12. Bakus (Rytnauer, Ficenc). Rozhodčí: Nečas - Český, Kostka. Vyloučení: 5:4, navíc Philipp (Vítkovice) 10 minut. Využití: 1:0. Diváci: 5091.
Vítkovice: Pinc - Černošek, Philipp (38. - 48. Jurečka), Seman, Hudec, Pavel Kumstát (51. Jurečka), Malík - Turek, Burger, D. Moravec - I. Padělek, Šimíček (41. Hulva), Hubáček - Irgl, J. Štefanka, M. Tomášek. Trenéři: Svozil a A. Tomášek.
Jihlava: Suchan - Ficenc, Dobrovolný, Kuchyňa, Buzek, Devečka, Malena, P. Punčochář, Zajac - A. Padělek, Bakus, Rytnauer - Čachotský, Mareš, P. Altrichter - V. Polák, Vala, Verčík - Hlouch, Jantovský, Marián Havel. Trenéři: Fiala a Vlk.