Sparta se proti Jihlavě rozstřílela, až když prohrávala

Hokejisté pražské Sparty poprvé v sezóně s Jihlavou prohrávali, premiérově si od ní nechali dát víc než jeden gól, ale přesto v pohodě dostáli roli favorita. Poslední tým extraligy nakonec rozstříleli 6:2, dvěma góly k tomu pomohl Michal Broš, stejným kouskem se na druhé straně prezentoval Aleš Padělek.

V brance nastoupil nečekaně Bříza místo Pöpperleho, jenž v té době pomáhal v play off první ligy Berounu. A dvě z prvních tří jihlavských střel sparťanská ikona pustila. Během necelé minuty nejdřív Břízu naznačením střely poslal na led Kaděra, který místo pokusu důmyslně předložil puk za ním jedoucímu Padělkovi. Pak Vostřák vydřel puk v rohu a Padělkovi stačilo po jeho pasu nastavit hůl.

Sparta revoltu outsidera potlačila ještě v první třetině. Každý z jejích šesti gólů byl přitom originálem. Richtrova střela z území mezi kruhy, Pilařova rána k tyči po Havlátovu oku lahodícímu slalomu, a Hlaváčova důrazná dorážka vlastní střely, to Sparta zvládla v úvodních třinácti minutách.

Tři branky rozprostřela také do druhého dějství. Olesz nejdřív našel místo nad lapačkou ležícího Masalskise, pak přišly Brošovy velké chvíle. Poprvé těsně po návratu z trestné lavice doplnil na pravém křídle ujíždějící dvojici Sivek, Kašpařík, všichni tři si vyměnili puk a Broš jej uklidil do prázdné branky. Poté se prosadil individuálně. Za brankou dostal přihrávku od Kratěny, spolu s klecí objel i nastraženou Masalskisovu hokejku a přidal šestý gól Sparty.

To jednomu z lotyšských hrdinů nedávné olympijské kvalifikace stačilo a do poslední části se nechal vystřídat Hronkem. Kmenový hráč Slavie se proti domácím útočníkům překonával, jako by z něj řevnivost vůči pražskému rivalovi nevyprchala ani na vzdálené Vysočině. Jako jediný ze tří gólmanů, kteří se dnes objevili na holešovickém ledě, Hronek neinkasoval.

Poprvé v sezoně dnes jako přípravu před play off pískali zápas dva hlavní rozhodčí, přesto na Spartě řadu faulů nechali bez trestu. Kouče Slavomíra Lenera v závěru zápasu blahosklonnost sudího Floriana naštvala tak, že vztekle práskl dveřmi od střídačky. Jeho tým však dokráčel ke třem bodům bez nervů.

Leo Gudas (Sparta Praha): "Zápas jsme si mírně zkomplikovali v první třetině, ale pak už jsme hráli to, co jsme si přáli a co jsme potřebovali. Až si občas někteří hráli s pukem daleko víc, než měli. Pár chybiček v našem výkonu bylo, ale jinak byl v pořádku."

Kamil Konečný (Jihlava): "Nám se nepodařilo zopakovat nasazení ze zápasu s Pardubicemi. Nebránili jsme tak dobře střední a vlastní pásmo. Výsledek je ale přijatelný, zvlášť když nám tady chybělo pět hráčů."

Sparta Praha - Dukla Jihlava 6:3 (3:2, 3:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 3. M. Richter (Chabada, Marek), 8. Pilař (Havlát), 13. Hlaváč (Broš), 23. Olesz, 32. Broš (Kašpařík, Sivek), 37. Broš (Kratěna, Majeský) - 7. A. Padělek (Kaděra), 8. A. Padělek (Vostřák), 54. Rytnauer (Kaděra). Rozhodčí: Bolina, Florian - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 4165.
Sparta: Bříza - Majeský, Melichar, Richter, J. Řezníček, Pilař, Jan Hanzlík, Dobroň, Schnábel - Kratěna, Broš, Hlaváč - Chabada, Marek, Olesz - P. Nedvěd, D. Výborný, Havlát - Netík, Kašpařík, Sivek. Trenéři: Lener, Gudas a Jelínek.
Jihlava: Masalskis (41. Hronek) - Devečka, Zajac, Ficenc, Malena, Kuchyňa, Punčochář, Šmarda - Vostřák, A. Padělek, Lubina - Hlouch, Bakus, Čachotský - Kaděra, Vala, Rytnauer - Marian Havel. Trenéři: Farda a Konečný.