S generační výměnou je smířený, přesto chce Svoboda za Slavii položit sportovní život

Poprvé v sezóně mu dal kouč Vladimír Růžička šanci objevit se v brance Slavie od první minuty a hned při pražském derby se Spartou. Pětatřicetiletý gólman Adam Svoboda podal vynikající výkon, lídrovi extraligy chytil několik vyložených šancí, po prohře 2:4 v něm ale převládal spíš smutek.

Zklamaný brankář Slavie Adam Svoboda.

Myslíte, že vaším nasazením chtěli trenéři Spartu překvapit?

O tom to není, jestli ji chtěli překvapit. Růža mě tam dal proto, abychom získali tři body, chtěl něco zkusit. Nepovedlo se, takže nálada je špatná a zklamání.

Jak jste se na svou premiéru chystal?

Nic zásadního, věděl jsem to dopředu. Zápasů už mám za sebou tolik, že se z toho věšet nebudu. Samozřejmě jsem byl ale v první chvíli šťastný, že se po dlouhé době podívám do branky. Chtěl jsem klukům pomoct, chvilku jsem se ale hledal.

Procházející Jaroslav Bednář na vás během tohoto rozhovoru křikl „Soči", takže se spoluhráčům váš výkon asi líbil, ne?

Myslel, že se spolu na olympiádu v Soči budeme dívat v televizi...

Ve druhé třetině jste předvedl super zákrok proti Petru Kumstátovi. Nenaštve pak o to víc, když chvíli na to inkasujte po zbytečné chybě spoluhráče Ronalda Knota?

Super zákrok... Podle mě se Kumy ustřelil a trefil mě do hlavy, když jsem ležel. A k Ronaldovi - hokej je hra chyb a puk potvora, který občas přeskočí přes hokejku. Sám jako gólman vím, co všechno dokáže. Stalo se, Sparta je, bohužel pro nás, takový mančaft, že chyby dokáže potrestat.

Cítíte, že i přes prohru, můžete si ze zápasu odnést nějaká pozitiva?

Tak jsme bez bodu, že jo... Určitě pozitivní ale byla první třetina, kdy jsme plnili to, co jsme si řekli. Nevím, jestli nás Sparta podcenila, ale to by se v derby asi stávat nemělo. Jenže od druhé třetiny Sparta evidentně přidala, měla šance a přehrávala nás. Jsou v takové pohodě, ať už ten nebo ten, že když je pustíte do brejku, dokážou to parádně sehrát a zakončit.

Máte indicie, že v brance zůstanete i v neděli v Karlových Varech?

Nevím, já to ani neřeším. Před sezónou jsem věděl, že do Slavie jdu s tím, že budu krýt Dominovi (Furchovi) záda. Budu šťastný za každý zápas a odvedu maximum ne pro sebe, ale pro mužstvo. Beru to tak, že jde o výměnu generací. S tím už člověk těžko něco udělá. Můžu jen na sobě makat a hrát do té doby, dokud to půjde. A když půjdu do branky, snažit se položit sportovní život za mužstvo.