Rubriky:

Kontinentální liga

Jaroslavl stále truchlí za mrtvé hrdiny. Na Rachůnka se vzpomíná jako na velikána

5. září 2012 12:05 - Jaroslavl/Praha

Tragédie hokejistů je v Jaroslavli i rok po neštěstí stále všudypřítomné téma. Hokej totiž v Rusku byl a je mnohem více než jen sport. Snad více než kdekoliv jinde to platí právě v Jaroslavli, jednom z nejstarších ruských měst, vzdáleném asi 270 kilometrů od Moskvy na horní Volze.

 

Milan Syruček, ČTK

Jestli městu jeho tvář, zapsanou do seznamu světového kulturního dědictví, vtiskla carevna Kateřina II., duše mnoha z více než půl miliónu obyvatel poznamenal hokej. A loňská tragédie, kdy v troskách letounu na místním letišti zahynul i milovaný hokejový tým Lokomotiv. Včetně tří českých reprezentantů, Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka.

"Vzpomínáme na Tebe. Navždy v našich srdcích," stojí na plakátu s tváří slovenského útočníka Pavola Demitry v zákoutí místní ledové arény, kam mnozí chodí pravidelněji než do kostela. Jsou tu květiny a plyšoví medvídci i "zeď nářků", jak se říká stěně s fotografiemi mrtvých hrdinů.

Celé město plakalo

"Bylo to obrovské neštěstí. Celé město plakalo," vzpomíná jednadvacetiletá Ksenija, která "prožila celé dětství na stadiónu". Teď tu prodává čapky, šály a dresy v barvách klubu, včetně někdejšího čísla čtyři, které oblékal kapitán Rachůnek. Právě fenomenální obránce přivedl k hokeji i její kolegyni v butiku Světlanu: "Ta jeho hra a střely!," vzpomínala. "Rachůnek byl velikán a vůbec celý tým... Byla to tragédie pro celý světový hokej," říká místní fanoušek Alexej Titov.

Tým z Jaroslavle prožil hvězdné chvíle na počátku tisíciletí, kdy Lokomotiv pod taktovkou českého trenéra Vladimíra Vůjtka dobyl dva tituly mistrů Ruska v letech 2002 a 2003. Později Vůjtek pomohl i k bronzové medaili v KHL. Naděje na další pohár šampionů se vkládaly právě do týmu, který zahynul 7. září 2011 cestou k prvnímu zápasu.

"Jaroslavl, Rusko a celý hokejový svět stále truchlí. Naším úkolem je zachovat vzpomínku na velký tým a udělat vše možné, abychom slavný klub obrodili. Aby z nebe viděli, jak hraje Lokomotiv a byli na to hrdí," říká mluvčí týmu Vladimir Malkov.

Vrací se zbrusu nový tým

Lokomotiv si dal v kontinentální lize roční pauzu a teď se vrací se zbrusu novým kádrem ostřílených i mladých hráčů, které má k úspěchu dovést americký trenér Tom Rowe. List Sport-Express si Lokomotiv už tipnul na jednoho z finalistů boje o Gagarinův pohár, i když sezóna se zdá nepředvídatelnější než kdykoliv dříve.

I šéf regionu patří k fanouškům, kteří od nového týmu už čekají mistrovský titul. "Zachovali jsme si víru a lásku k našemu hokeji, bez něj už žít neumíme," říká gubernátor Sergej Jastrebov. Vždyť pomocí Lokomotivu po loňské tragédii se zabývala i federální vláda a osobně tehdejší premiér a nynější prezident Vladimir Putin.

Dokáže se však Roweho mužstvo s takovým tlakem vyrovnat? "Určitě bychom jim dokázali neúspěchy snáze odpouštět, kdyby v týmu bylo více našich kluků," klábosí fanoušci Igor a Žeňa. Prezident klubu Jurij Jakovlev však připouští, že zlákat místní odchovance se moc nepodařilo.

I kdyby snad dílo hned nekorunoval titul, Jaroslavl si bude pěstovat své naděje dál. Před pár dny tu pro dvě stovky mladých talentů otevřeli hokejovou školu, vzápětí překřtěnou na "líheň olympioniků". Zakrátko tu vzniknou i dvě nová kluziště o rozměrech, na jakých se hraje KHL i zámořská NHL. Na led "prvňáčci" nastupovali za zvuků písně "Zbabělec hokej nehraje".

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Kontinentální liga

Filtr článků - Kontinentální liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..