Vyhořeli jsme v proměňování šancí, řekl Vrbata, který selhal v té největší

Stockholm

Na mistrovství světa startoval po pěti letech, stejně jako v roce 2008 v Kanadě se i nyní se šampionátem loučí už ve čtvrtfinále. Útočník Radim Vrbata přitom mohl nepříznivý vývoj zápasu se Švýcary zvrátit, na konci třetí třetiny ale za stavu 1:2 neuspěl v samostatném úniku. „Věřili jsme, že to uhrajeme, takže jsme zklamaní,“ řekl chvíli po zápase.

Radim Vrbata švýcarského brankáře Martina Gerbera nepřekonal.

Necelé čtyři minuty před koncem třetí třetiny jste měl na hokejce vyrovnávací gól, ale v sólovém úniku jste gólmana Gerbera nepřekonal. Co jste udělal špatně?

Věděl jsem, že v té rychlosti nechci chodit do blafáku do bekhendu, protože mi tady už dvakrát nevyšel. Chtěl jsem si proto chvíli počkat a forhendem dávat puk nahoru. Nevím, co se stalo, jestli mi ve finální fázi přeskočil puk čepel, ale prostě jsem promáchl. Šlo o naši největší šanci na vyrovnání, takže mě moc mrzí, že to neskončilo gólem.

Hlavně ve třetí třetině jste si vytvořili velký tlak, vyložených šancí ale moc nebylo. Souhlasíte?

Měli jsme střely, nějaké skrumáže. Švýcaři dali první gól, kdy jsme si to do branky dokopli sami. Nám se tady prostě nestalo, že by se puk nějak šťastně odrazil. Takové to štěstí, kdy jde člověk do brankoviště s tím, aby se otevřel prostor tam, kde bychom to potřebovali, jsme neměli. Ale Švýcaři tomu šli asi víc naproti.

Co jste si v krátkosti pověděli dvaadvacet vteřin před koncem třetí třetiny, kdy na trestnou lavici zamířil Suri a vy jste hráli v šesti proti čtyřem?

Tam už není čas. Jde jen o to si říct, kdo půjde na buly a zkusit odevšad pálit na branku.

Cítíte velké zklamání?

Všichni jsme sem jeli za úspěchem, nikdo sem nejel prohrávat. Všichni v kabině chtěli, bohužel to nevyšlo. Tak to někdy ve sportu chodí.

Bolí vyřazení o to víc, že v posledních dvou zápasech ve skupině jste se herně zvedali?

Od zápasu s Kanadou jsme se sice zlepšili, s Nory jsme potřebovali vyhrát a povedlo se, ale celý šampionát i tenhle zápas to nebylo ono, co bychom chtěli hrát. Všichni jsme si před Švýcary věřili, že to zvládneme, ale bohužel... Asi jsme vyhořeli na tom, co nám nešlo celý šampionát - dávali jsme málo gólů.

Co říct o Švýcarech, kteří vyhráli i svůj osmý zápas na turnaji?

Není to náhoda, hrají fakt dobře. Nás porazili dvakrát, dali i Švédy a Kanadu, a jsou v semifinále. Hrají to, co potřebují. Mají dobrý systém, tým je, až na pár výjimek, pohromadě celou sezónu.

Vy jste na mistrovství světa startoval poprvé od roku 2008, tehdy jste v Québecku rovněž po prohře se Švédy skončili ve čtvrtfinále. Dají se oba šampionáty nějak srovnat?

Tenkrát jsme ve čtvrtfinále vedli, teď jsme museli dotahovat. Šance byly, hlavně ta moje. Bohužel to nevyšlo.