Havlát posunul gólem a přihrávkou Chicago do play-off

NEW YORK

Český útočník Martin Havlát přispěl v pátečním utkání NHL gólem a asistencí k vítězství Chicaga 3:1 nad Nashvillem. Sedmadvacetiletý hokejista v 33. minutě přihrávkou zpoza branky připravil pro Jonathana Toewse druhý gól týmu a v závěru zápasu zpečetil výhru střelou do prázdné branky. Blackhawks si dvoubodovým ziskem definitivně zajistili účast v play-off, které si zahrají poprvé po sedmi letech.

Naopak Predators jsou mimo postupové příčky, po prohře zůstali na devátém místě v Západní konferenci se ztrátou jednoho bodu na St. Louis. Situaci jim komplikuje i rozsáhlá marodka klíčových hráčů, mezi nimiž figuruje se zlomenou nohou také Martin Erat, který už si v sezóně pravděpodobně nezahraje.

Mohutný finiš převádějí v závěru sezóny hokejisté Buffala, kteří zvítězili na ledě Washingtonu 5:4 v prodloužení a ziskem devíti bodů z posledních pěti zápasů si udržují naději na účast ve vyřazovacích bojích. Sabres v utkání zvládli třikrát vyrovnat jednobrankový náskok soupeře, z toho dvakrát po přihrávkách Jaroslava Špačka, druhé hvězdy zápasu. Rozhodující gól vstřelil v druhé minutě prodloužení Jason Pominville.

Buffalo zůstává ve hře o play-off, když na osmé New York Rangers ztrácí čtyři body, ale má zápas k dobru. Sabres však nemají jednoduchý los: v závěrečných pěti zápasech nastoupí proti několika týmům z popředí ligy - Bostonu, Detroitu a New Jersey. I přes porážku se hokejisté Washingtonu podruhé za sebou stali vítězi Jihovýchodní divize.

Vokoun opět nechytal, Florida prohrála

Počtvrté v řadě dostal před Tomášem Vokounem v brance Floridy přednost Craig Anderson. Americký brankář zastavil 29 střel Atlanty, přesto Panthers po předchozích třech výhrách tentokrát soupeři překvapivě podlehli 1:3. Rozdílový gól zaznamenal v 52. minutě druhou trefou v utkání Rich Peverley a vítězství Thrashers v závěru pojistil Todd White.

Florida nevyužila možnost bodově se dotáhnout na osmé Rangers a ztížila si boj o první účast v play-off od roku 2000. Hráči Atlanty jsou už dávno bez šance prodloužit si sezónu, přesto dokázali zvítězit v 11 z posledních 14 zápasů. Obrali v nich o body i další týmy bojující o účast v play-off - New York Rangers, Montreal a Buffalo dokonce dvakrát.

Na rozdíl dvou bodů se postupové příčce v Západní konference přiblížili hokejisté Minnesoty vítězstvím 4:0 nad Calgary. Základ úspěchu položili Wild v první třetině, kterou vyhráli 3:0, a soupeře nakonec porazili až v posledním šestém vzájemném zápase. U první branky Wild si připsal asistenci Marek Židlický, u poslední Martin Škoula.

Philadelphia rozstřílela Toronto

Ještě děsivější první třetinu prožil nejhůře bránící tým soutěže Toronto na ledě Philadelphie. Po první části odcházeli hráči Maple Leafs do kabin za stavu 0:5, který v průběhu dalších dvou třetin zkorigovali na konečných 5:8. Prvním hattrickem v kariéře NHL zatížil konto Toronta Jeff Carter, s 44 brankami druhý nejlepší střelec soutěže, jeho spoluhráč Daniel Briere se blýskl gólem a třemi asistencemi.

Hostující tým protočil v brance oba gólmany. Martina Gerbera po třetím gólu vystřídal Curtis Joseph, ovšem v druhé části se opět vrátil do branky Toronta švýcarský gólman. Utkání se v dresu Maple Leafs nepovedlo ani obránci Pavlu Kubinovi, jenž si připsal čtyři záporné body za účast na ledě při obdržených brankách.

Sérii šesti proher zlomili hokejisté New Jersey, kteří v domácím prostředí zdolali Tampu Bay 5:4 v prodloužení. V něm rozhodl o druhém bodu pro Devils Zach Parise. Nečekaně v roli náhradního brankáře vychytal výhru Martin Brodeur, jenž v druhé třetině vystřídal zraněného Kevina Weekese. Problém se svalem v levé noze opět nedovolil nastoupit Patriku Eliášovi. V dresu Tampy Bay si po asistenci připsali obránci Josef Melichar a Lukáš Krajíček.

New Jersey - Tampa Bay 5:4 v prodl. (0:1, 3:1, 1:2 - 1:0)
Branky: 39. a 51. Langenbrunner, 34. Shanahan z tr. střílení, 35. Pandolfo, 62. Parise - 2. Arťuchin (Melichar), 26. Stamkos, 43. Malone, 55. Karsums (Krajíček). Střely na branku: 39:22. Diváci: 17 625.
Philadelphia - Toronto 8:5 (5:0, 1:3, 2:2)
Branky: 18., 27. a 45. J. Carter, 5. R. Jones, 8. Giroux, 10. Gagne, 17. Hartnell, 51. Briere - 37. Schenn, 38. Devereaux, 40. Grabovskij, 48. Kuljomin, 52. Mayers. Střely na branku: 35:32. Diváci: 19 727.
Washington - Buffalo 4:5 v prodl. (1:2, 3:1, 0:1 - 0:1)
Branky: 24. a 39. Fjodorov (na první Fleischmann), 6. Ovečkin, 24. Sjomin - 10. Stafford (Špaček), 11. MacArthur, 39. D. Roy (Špaček), 51. Afinogenov, 62. Pominville. Střely na branku: 37:30. Diváci: 18 277.
Florida - Atlanta 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Branky: 27. Campbell - 23. a 52. Peverley, 59. T. White. Střely na branku: 36:32. Diváci: 15 945.
Minnesota - Calgary 4:0 (3:0, 0:0, 1:0)
Branky: 5. Brunette (Židlický), 6. Clutterbuck, 15. Nolan, 55. Gáborík (Škoula). Střely na branku: 28:27. Diváci: 18 568.
Chicago - Nashville 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky: 6. Pahlsson, 33. Toews (Havlát), 59. Havlát - 11. O'Reilly. Střely na branku: 32:26. Diváci: 21 628.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.