Dvořák vstřelil vítězný gól Floridy, Pavelec vychytal New Jersey

NEW YORK

Český útočník Radek Dvořák nasměroval Floridu v pátečním utkání NHL gólem v oslabení k výhře 4:2 nad Philadelphií. Panthers v prostřední části dvakrát srovnali jednogólový náskok soupeře a v závěrečné třetině strhl Dvořák vedení na jejich stranu, když využil zaváhání Chrise Prongera na modré čáře a ze samostatného úniku skóroval.

Brankář Atlanty Ondřej Pavelec zasahuje před Robem Niedermayerem z New Jersey

"Hlavním úkolem je v oslabení neinkasovat. Není naším cílem vstřelit gól. Pokud se to ale povede, je to vždy bonus pro každého hráče," prohlásil český útočník, který skóroval v početní nevýhodě už podruhé v sezoně. Stejný kousek se v tomto ročníku NHL podařil už jenom jeho krajanovi Milanu Michálkovi. Na Dvořákův zásah navázal v závěru gólem do prázdné branky Steven Reinprecht, kterému asistovali Rostislav Olesz a Michael Frolík.

Vítězstvím přerušili Panthers sérii čtyř proher, oč se zasloužil 25 zásahy i Scott Clemmensen, který v brance Floridy poprvé v sezóně nahradil Tomáše Vokouna. "Byl jsem v první třetině trochu nesvůj. Byl to zde můj první start, navíc jsem nějaký čas nehrál. Od druhé třetiny jsem se už ale uklidnil a začal si zápas užívat," uvedl americký gólman, který v létě přišel na Floridu z New Jersey a nebyl týmu v úvodu soutěže k dispozici kvůli úmrtí babičky.

Pavelec uspěl proti svému vzoru Brodeurovi

Další český gólman Ondřej Pavelec naopak mezi tyčemi nechyběl a 28 zásahy přispěl k výhře Atlanty 4:2 na ledě New Jersey. Dvaadvacetiletý kladenský rodák byl vyhlášen druhou hvězdou utkání a předčil svůj dětský vzor Martina Brodeura.

"Byl jsem ohromen, že hraju proti Martinu Brodeurovi. Bylo to splnění mého snu. Když jsem vyrůstal, bylo New Jersey právě kvůli němu mým nejoblíbenějším týmem. Je to nejlepší brankář v lize, každým rokem to dokazuje a jednou bude určitě v hokejové Síni slávy," řekl Pavelec. Atlantu podržel zejména v první třetině, kdy zlikvidoval všech 15 střel Devils.

Pavelec při zranění Kariho Lehtonena působí v roli brankářské jedničky Atlanty, kterou dovedl k výhře ve třech ze čtyř utkání. "Pavs (Pavelec) byl v první třetině neuvěřitelný. My jsme v ní vůbec nehráli, ale on nás svým výkonem udržel ve hře. To byl klíčový moment zápasu. Nevím, proč jsme se pomalu rozjížděli. Možná to bylo způsobeno pětidenním odpočinkem. Vytvářet šance jsme si začali až od druhé části," uvedl Rich Peverley, autor dvou branek v zápase.

S absencí Hemského si Olejáři poradili

Kvůli chřipce chyběl Edmontonu lídr Aleš Hemský, s jeho absencí se však Oilers vypořádali a porazili na svém ledě Minnesotu 5:2. Českého útočníka, nejproduktivnějšího hráče Oilers v předchozích čtyřech sezónách, nahradili Dustin Penner s Gilbert Brule, kteří zaznamenali po dvou brankách.

Bez svých ofenzivních hráčů se musela obejít i Minnesota, která postrádá zraněného Martina Havláta a Petra Sýkoru. Na obou gólech Wild se přihrávkami podílel Marek Židlický.

Nepovedený vstup do sezóny prožívá brankář Vancouveru Roberto Luongo. Kanadský gólman, který na konci léta podepsal s vedením klubu nový dvanáctiletý kontrakt na 64 miliónů dolarů, byl v Calgary při prohře 3:5 podruhé v ročníku střídán. Luongo má po šesti utkáních průměr 3,88 inkasovaného gólu na zápas a úspěšnost zásahů jen 86 procent. V obou statistikách patří k nejhorším v lize.

Naopak první nulu v tomto ročníku NHL vychytal brankář Bostonu Tim Thomas, který při vítězství týmu 3:0 v Dallasu zastavil všech 27 soupeřových střel. Dvěma góly se na úspěchu Bruins podílel Marc Savard.

Hokejisté Buffala v domácím prostředí porazili New York Islanders 6:3 a jsou posledním týmem v soutěži, který ještě neprohrál v normální hrací době.

New Jersey - Atlanta 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
Branky: 29. Zajac, 54. Parise - 35. a 46. Peverley (na první Kubina), 42. E. Kane, 57. Thorburn. Střely na branku: 30:19. Brankář Atlanty Ondřej Pavelec odchytal celé utkání, inkasoval dvě branky z 30 střel a úspěšnost zásahů měl 93,33 procenta. Diváci: 14 187.
Buffalo - NY Islanders 6:3 (2:0, 2:2, 2:1)
Branky: 3. Myers, 15. MacArthur, 25. Connolly, 30. Hecht, 49. Kaleta, 56. Pominville - 28. Moulson, 33. Tavares, 50. Sutton. Střely na branku: 34:39. Diváci: 18 690.
Florida - Philadelphia 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)
Branky: 27. Weiss, 40. Horton, 48. Dvořák, 59. Reinprecht (Olesz, Frolík) - 7. Asham, 33. Giroux. Střely na branku: 28:27. Diváci: 15 557.
Dallas - Boston 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)
Branky: 14. a 28. Savard, 24. P. Bergeron. Střely na branku: 27:29. Diváci: 17 811.
Calgary - Vancouver 5:3 (2:0, 3:0, 0:3)
Branky: 8. Glencross, 11. Dawes, 27. Phaneuf, 30. Boyd, 32. McGrattan - 47. Rypien, 58. Samuelsson, 58. Ehrhoff. Střely na branku: 24:29. Diváci: 19 289.
Edmonton - Minnesota 5:2 (0:0, 3:1, 2:1)
Branky: 32. a 52. Penner, 40. a 54. Brule, 22. Comrie - 37. Pouliot (Židlický), 44. Brunette (Židlický). Střely na branku: 19:31. Diváci: 16 839.