Rubriky:

Ostatní sporty

Rogge v olympijské vesnici nečekaně připomněl zabité Izraelce

23. července 2012 17:25 - Londýn

Představitelé Mezinárodního olympijského výboru v pondělí v Londýně nečekaně uctili památku 11 členů izraelské výpravy, kteří byli zabiti během her v Mnichově v roce 1972. Prezident MOV Jacques Rogge, jenž v neděli odmítl minutu ticha při pátečním slavnostním zahájení, připomenul 40 let od mnichovského masakru přímo v olympijské vesnici, což se stalo poprvé v historii.

 

Jae C. Hong, ČTK/AP

Ceremonie, po níž následovala minuta ticha, se zúčastnili předseda organizačního výboru Sebastian Coe, londýnský starosta Boris Johnson, britský ministr kultury Jeremy Hunt a funkcionáři MOV.

"Rád bych připomněl památku 11 izraelských olympioniků, kteří měli ideály. Přijeli do Mnichova v duchu míru a solidarity. Dlužíme jim, abychom udrželi tento duch naživu nezapomněli na ně," uvedl Rogge.

Šéf olympijského hnutí uvedl, že sport sice dokáže spojovat, ale neumí vyřešit problémy světa. "Jak nám událost zpřed 40 let ukazuje, sport není imunní a nedokáže vyléčit všechny nemoci světa," řekl Rogge.

Nepomohla ani přímluva Obamy

Malé skupině novinářů poté Rogge řekl, že dnešní připomenutí zabitých Izraelců bylo spontánním rozhodnutím. "Bylo to poprvé, co k tomu došlo přímo v olympijské vesnici. Nemohl jsem tu mluvit o míru a sportu, aniž bych se zmínil o tom, co se stalo před čtyřiceti lety," uvedl belgický funkcionář, jenž se mnichovských her zúčastnil jako reprezentant své země v jachtingu.

Rodinní příslušníci sportovců, trenérů a funkcionářů, kteří byli zabiti při útoku palestinských teroristů, se snaží už čtyři desetiletí přesvědčit MOV, aby zorganizoval oficiální připomenutí masakru. Jejich volání v minulých dnech neúspěšně podpořili i někteří světoví politici v čele s americkým prezidentem Barackem Obamou.

Rogge uvedl, že jeho dnešní připomínka tragédie nebyla myšlena k utišení kritiky, která se na MOV snesla kvůli neochotě povolit minutu ticha při zahajovacím ceremoniálu. "Neměl jsem v úmyslu nikoho uklidňovat," tvrdil Rogge.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..