Rubriky:

Motorsport

Rallye Dakar pojede méně Čechů

23. listopadu 2004 12:09 - PRAHA

Poslední den letošního roku odstartuje tradiční Rallye Dakar. Na startu nebudou chybět ani Češi, přestože jich letos bude méně než v minulosti. Tradičně největší zastoupení bude mít Česko v kategorii kamionů, ve které se představí týmy Karla Lopraise, Tomáše Tomečka a Martina Macíka. Tuto trojici doplní už pouze motocyklista Ivo Kaštan.

 

TATRA TEAM

Na legendárním africkém dobrodružství se přitom mělo představit více Čechů. Motocyklisté Marek Podlipný a Oldřich Bražina však doplatili na přetlak ve startovním poli a francouzští organizátoři je do startovní listiny nakonec nezařadili, start Leoše Lopraise musel frenštátský Tatra tým přehodnotit kvůli jeho zdravotnímu stavu.

"Vše již bylo připraveno, ale Leoš měl po posledních testech problémy po jednom skoku a lékaři mu nedoporučili start," vysvětlil šéf týmu Milan Loprais ČTK neplánovanou změnu. Šestadvacetiletý syn Karla Lopraise tak nebude krýt záda svému otci, jak tým původně chtěl. "Náš záměr nasadit jej do Dakaru se ale nemění. Za rok pojede," řekl Milan Loprais rozhodně.

Tomeček nepojede pod brazilskou vlajkou

Všechny čtyři české posádky jsou momentálně v plné přípravě na blížící se start. Změny však nenastaly jen u Lopraisů. I jeden z jeho hlavních konkurentů v boji o celkové vítězství Tomeček udělal v průběhu roku změnu - již nepojede pod brazilskou vlajkou a s Andrem de Azevedem coby hlavním pilotem. Brazilec totiž usedne do jiné tatry, kterou mu Tomeček připraví, a český jezdec bude vůdčí osobností jiné posádky.

"Podařilo se nám sehnat dostatek financí, abychom mohli jet samostatně pod českou vlajkou," radoval se Tomeček v rozhovoru s ČTK. Usedne tak do kamionu, který postupně již dva roky staví. S De Azevedem ale bude i nadále spolupracovat. "Náš tým bude mít tři kamiony. Pojedu já, Andre a doprovod, který bude tradičně řídit Petr Vodák," prozradil čtyřiatřicetiletý Tomeček, který na posledním Dakaru skončil na šestém místě.

Kaštan si pochvaluje změnu

V nadcházejícím ročníku rallye bude spolupracovat s novou posádkou. Jaromír Martinec totiž zůstal ve voze De Azeveda, a tak k Tomečkovi usedne Vojtěch Morávek a Michael Tanaka, zástupce sponzora. "Jedná se o Australana s japonskými předky," řekl desetinásobný účast dakarské soutěže.

Novinky před startem hlásí i motocyklista Kaštan, který tentokráte usedne za řidítka stroje KTM, a to pravděpodobně nejkvalitnějšího, jaký měl kdy k dispozici. Čtyřicetiletý závodník byl totiž zařazen do továrního týmu rakouského výrobce a pojede tak pod hlavičkou týmu Gauloises KTM Sette. "Je to splnění mého snu. Budu členem továrního týmu a poprvé se nemusím starat o motorku," řekl Kaštan.

Stejně jako v loňském roce pojede s motocyklem o obsahu 450 ccm, značka KTM mu podle jeho slov připraví první tovární stroj tohoto typu v historii. "Motorku bych měl mít k dispozici do konce listopadu, pak už budu pouze dolaďovat detaily," dodal Kaštan, který se stejně jako v minulosti podílí i na zajištění novinářského vozu pro Dakar. Do něj usedne jeho manželka Vierka Kaštanová.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Motorsport

Filtr článků - Motorsport