Rubriky:

Formule

Coulthard: Z mistrovského snu jsem neprocitl

10. července 2004 08:25 - PRAHA

Desátý rok už krouží v kolotoči formule 1 skotský pilot David Coulthard. Současný jezdec stáje McLaren získal během své bohaté kariéry titul vicemistra, koruna pro krále mu však dosud nebyla souzena. Třiatřicetiletý pilot svůj sen ale nevzdává. "Věřím ve své schopnosti. Jinak bych tady vůbec nebyl a moje snažení by nemělo žádný smysl," tvrdí v rozhovoru pro Právo.

 

Tap/HOCHZWEI

V mistrovství světa vozů formule 1 se pohybujete už deset let. Jak se šampionát změnil od doby, kdy jste do něj v roce 1994 vstoupil ve stáji Williams?
Hodně. Jako každý sport prošla i formule obrovským vývojem. Je to přirozený proces, ale myslím, že nejrazantnější změny se udály v posledních dvou, možná třech letech. Změnilo se všechno. Jezdci, okruhy, technické regule. Je toho hodně, ale nejzásadnější změny se rozhodně udály v otázce bezpečnosti jezdců. Naprosto všechno je na mnohem větší úrovni než v dobách mých začátků.

A jak jste se změnil vy?
V zásadě mohu říct, že jsem vyspěl. Ale to není nic překvapivého. Za deset let je to pochopitelné, stejně jako v případě lidí pracujících v jiných odvětvích. Poznal jsem všechny taje formule 1, jsem na všechno maximálně koncentrovaný. Klasickým příkladem je skutečnost, že před závody i během testování trávím mnohem více času se svým inženýrem než v dobách, kdy jsem začínal.

Během těch deseti let se mnohonásobně zvýšil objem testování i počet závodů. Máte dostatek času na rodinu, na své přátele a na koníčky?
Samozřejmě, že velké procento svého života trávím na okruzích. Ať už při testech, Grand prix či propagačních akcích nebo cestováním, které rovněž zabírá spoustu času. Ale tohle je prostě součást mé práce. Proto se snažím každou volnou chvilku maximálně využít pro své blízké, pro relaxaci. Ten čas s nimi je tak vzácný, že si tyto okamžiky vychutnávám plnými doušky.

V poslední době se v kokpitech jednotlivých týmů představuje stále více mladých jezdců, kteří vytlačují z pozic zkušené borce. Je to podle vás dobré pro formuli 1?
Není rozhodující věk, ale kvalita jezdců. Pro náš sport je prostě nejdůležitější, aby v monopostech seděli ti nejlepší, nejschopnější jezdci. Potom fanoušci vidí kvalitní podívanou. A pak je absolutně nepodstatné, jestli je pilotům dvacet nebo pětatřicet.

Během deseti let se u Williamsu a McLarenu vystřídalo na postu vašeho týmového kolegy mnoho jezdců. Kterého z nich jste si nejvíce oblíbil?
Každý byl velmi rozdílnou osobností, a proto je těžké říct, jestli jsem měl raději Miku Häkkinena než Damona Hilla či zda je mi bližší můj současný partner Kimi Räikkönen než třeba jeho krajan a předchůdce Mika. Se všemi jsem měl velmi dobrý vztah a vycházel s nimi bez problémů.

Nikdy jste se netajil přáním získat titul mistra světa. Zatím se vám ani během deseti let ve formuli tenhle sen nesplnil. Pořád věříte, že je to reálné?
Vůbec nemá smysl se ohlížet zpátky a přemítat o tom, co jsem mohl udělat jinak a případně by to mělo větší efekt či přineslo lepší výsledek. To by byla jen ztráta energie. A proto se nezabývám otázkou, proč jsem dosud nedokázal šampionát vyhrát. Je to fakt, který je potřeba přijmout.

Dobrá, ale zdá se, že nejlepší roky jste propásl. Nebo stále doufáte, že jednou budete na konci sezóny stát na nejvyšším stupni jako absolutní vítěz?
Momentální situace v našem týmu nebyla příznivá, měli jsme jisté problémy. Ale věřím, že teď už se všechno obrátilo. A já skutečně věřím, že se jednou stanu šampiónem. Musím se držet tohoto cíle a prakticky se ničím jiným nezabývat, i když to pochopitelně není snadné.

Skutečně tak neochvějně věříte, že se naplnění tohoto snu dočkáte?
Věřím ve své schopnosti. A to je hlavní. Jinak bych tady vůbec nebyl a moje snažení by nemělo žádný smysl.

Jenže vaše budoucnost u McLarenu není právě dobrá, respektive prakticky žádná. Pro příští ročník vaše místo zaujme Kolumbijec Montoya a vaše angažmá stále nebylo vyřešeno. Nebo už máte jasno, kde zakotvíte? Jak těžké je se za takových okolností soustředit na závody?
Možností mám několik, zatím je předčasné cokoli komentovat. Každopádně jsem placený za to, abych všechny problémy eliminoval, udělal je druhotnými a soustředil se na Grand prix. Samozřejmě, že nejisté angažmá pro příští rok je velmi důležitým faktorem, ale nesmím se nechat rozhodit a odvádět maximální výkony. Vždyť právě ty z velké části mohou rozhodnout o mém osudu.

Už máte jasno, co budete dělat, až opustíte svět formule 1?
Ne, tak daleko jsem skutečně nepřemýšlel. Ještě je příliš brzy na nějaké závěry. A já se navíc rozhodně necítím na ukončení kariéry.

DAVID COULTHARD
Narodil se 27. března 1971 v Twynholmu ve Skotsku, je svobodný. Vyhrál 13 Grand prix, startoval ve 167 GP, šedesátkrát byl na stupních vítězů. Poprvé jel GP v roce 94 v Barceloně za stáj Williams, po dvou letech odešel k McLarenu, který po letošní sezóně opustí. V roce 2001 se stal vicemistrem světa, o rok dříve a v sezónách 1995, 97, 98 byl v konečném účtování třetí.

Radek Malina, Sport.cz, Právo

Zrušit