Rubriky:

Formule 1

Mosley nabízí týmům formule jedna kompromis

24. května 2009 15:51 - MONTE CARLO

Mezinárodní automobilová federace (FIA) možná nebude trvat na dobrovolném omezení rozpočtu ve výši 40 miliónů liber pro příští sezónu. Prezident FIA Max Mosley v neděli navrhl, aby kontroverzní pravidlo vstoupilo v celém rozsahu do seriálu až pro sezónu 2011, přičemž příští rok by mohl být ještě strop mírnější.

 

internet

"Za rok by to mohlo být vyšší číslo a v roce 2011 bychom mohli mít plné omezení. Tohle je možnost," řekl v neděli Mosley po setkání s představiteli týmů F1 během Velké ceny Monaka.

FIA navrhla omezení rozpočtu, aby přitáhla do formule nové týmy a zároveň dotlačila současné stáje k úsporným opatřením. Týmy, které by zvolily rozpočtový strop, by pak měly větší svobodu v technologické oblasti.

To se však nelíbí některým současným týmům v čele s Ferrari, podle nichž by tak vznikl dvouúrovňový šampionát. "Rebelové" z Ferrari se dokonce snažili dosáhnout zrušení pravidla u soudu, ten jim však nevyhověl.

Ferrari zůstane, tuší Mosley

Ferrari proto hrozí tím, že pokud FIA od svého návrhu neustoupí, nepřihlásí se slavná stáj z Maranella do příštího ročníku mistrovství světa. Stejný postoj deklarovaly i Renault, Toyota a oba týmy Red Bullu.

"Jsem přesvědčený o tom, že tu Ferrari zůstane," řekl v neděli Mosley. Podle něj však jeden nebo dva ze současných účastníků MS letos skončí, ovšem čistě z ekonomických důvodů a bez ohledu na spor ohledně rozpočtových stropů.

"Pro velké automobilky je hodně náročné pokračovat ve formuli jedna, když musejí šetřit stylem, že vyřazují z provozu každý druhý výtah, vypínají elektřinu, nenechají umývat okna a nenabízejí kafe na schůzích. Firmy v takové situaci těžko budou pumpovat obrovské částky peněz do F1," uvedl Mosley.

Podle agentury Reuters mluvil zřejmě o Renaultu, který na konci sezony ztratí svého hlavního sponzora ING, a japonské Toyotě.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1