Rubriky:

Formule 1

Briatore dá FIA k soudu za svůj doživotní trest

18. října 2009 12:27 - PAŘÍŽ

Bývalý šéf týmu Renault Flavio Briatore s největší pravděpodobností příští týden zažaluje Mezinárodní automobilovou federaci (FIA), což naznačil už před měsícem poté, co byl doživotně vyloučen z působení ve formuli jedna. Podle francouzského listu Journal du dimanche podá devětapadesátiletý Ital žalobu u soudu v Paříži.

 

Luca Bruno, ČTK/AP

Briatore bude požadovat zrušení své doživotní suspendace, jež podle něj odporuje lidským právům Evropské unie. Dlouholetý šéf Renaultu chce také po FIA odškodné ve výši 500 000 až 1 000 000 eur.

Briatoreho potrestala 21. září Světová rada motorsportu za jeho roli v takzvané singapurské aféře. Spolu s šéfinženýrem Patem Symondsem, jenž dostal pětiletý distanc, přesvědčil Briatore během loňské Grand Prix Singapuru tehdejší dvojku týmu Nelsona Piqueta mladšího, aby schválně havaroval. Z této strategie profitoval druhý pilot stáje Fernando Alonso a dojel si pro výhru.

Za tvrdý považuje trest i Ecclestone

Doživotní trest pro Briatoreho se zdá příliš tvrdý nejen jemu a jeho příznivcům, ale například i promotérovi F1 Berniemu Ecclestoneovi, který je jedním z 26 členů Světové rady. Podle anglického miliardáře, jenž je Briatoreho obchodním partnerem, je navíc problém v samotné formulaci trestu.

"Co se mi nelíbí, je ten výraz 'doživotně'. Mnohdy ani když někoho zabijete, nejdete do vězení na doživotí. Padesát let by znělo lépe, i to by pro Flavia znamenalo do konce života," uvedl Ecclestone.

Briatore už po vynesení rozsudku naznačil, že proti němu bude bojovat. "Na konci se budu smát já a zorganizuju nádhernou party. Pozvu každého, kdo mi je v těchto těžkých časech nablízku," dodal známý bonviván.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1